Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Magnus Löwendahl publicerad 25 aug 2003 kl. 18.55:

Skrivarböcker del 3

Stephen King: Att skriva

Nu är det lite annan kaliber det är frågan om. Jämfört med de författare vars böcker recenserats i del 1 och 2 av denna serie recensioner. I fall ni inte är klara över vem Stephen King är, några korta fakta: King har ofta kallats "Skräckmästaren". Detta av goda skäl. Han skriver spännings eller skräckromaner och är en bästsäljare så det ryker om det. Han var år 2000 publicerad på 33 språk i 35 länder. Samma år kunde han räkna till totalt 300 millioner exemplar sålda av sina böcker.

Jag vänder mig i det följande till dem som kan se en poäng i att få veta något om Kings tankar kring hur det bör gå till att skriva romaner eller noveller. Personligen tror jag att det knappast finns en bättre bok i ämnet.

(På amazon.com har 456 personer skickat in recensioner av denna bok. Jag skummade igenom ett trettiotal. Av dessa var minst 90 procent mycket positiva till boken. Det gällde även de som redan från början skrev att de inte gillar Kings böcker eller över huvud taget den typen av litteratur som King skriver.)

Boken börjar med en biografi. Den är öppenhjärtig och rolig. Det viktiga är dock bokens andra del (där King också är öppenhjärtig och rolig). Där säger han att han ska förklara det han känner till om skrivande. Och det gör han.
Det är inte systematiskt på något sätt. Det går inte att slå upp saker utan man måste anteckna flitigt, göra hundöron och stryka för. Men gör man sig det besväret, och sedan läser om, så rensar man bort massor med strunt och fördomar om författarskap, och lär sig i stället tänkbara, fungerande metoder.


I stark förkortning säger King:

1) Läs mycket, skriv mycket och gör det regelbundet.

2) Låt aldrig någon läsa vad du skrivit innan en första skiss är fullbordad. Du stör bara din skapandeprocess.

3) Låt ditt första utkast, antingen det är en novell eller roman, ligga ett tag "i en låda" innan du tar fram utskriften och redigerar fram en andra version.

4) Den andra version ska vara minst tio procent kortare än den första.

5) Skapa ingen intrig. Se bara till att komma igång med skrivandet med hjälp av en tänkt situationen, scen, karaktär eller vad som helst som inspirerar dig.

6) Bekymra dig inte om ditt ordförråd men lär dig skriva grammatiskt korrekt.

7) Arbetet måste kännas roligt annars blir det inte bra. Känns det inte roligt, byt ämne till något som verkligen intresserar dig!

8) Romaner och noveller består av berättande, beskrivningar, och dialoger. Öva mest på dialoger för de är svårast att få bra. Bygg upp texten med berättande, fyll på med dialog och var sparsam med beskrivningar av miljöer och människor.

9) Du skriver bättre om du tänker dig att du skriver för en "idealläsare". Det kan vara din make/maka eller en vän. Spelar ingen roll bara det är någon som alltid uppmuntrar dig att fortsätta skriva.


Skriver du prosa, är road, men har klart för dig att du inte helt och hållet vet vad du sysslar med? I sådana fall ska du läsa denna bok och ta till dig de tips som just du kan ha nytta av. Tips, alldeles utmärkta att ha i bakhuvudet när du sedan sätter dig och skriver på ditt kommande; verk eller mästerverk? Skriv först och kontrollera efteråt vilket det blev.




Bookmark and Share

Magnus Löwendahl, Skrivarläsare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Bokrecension


Jerusalem - Simon Sebag Montefiore
Med hjälp av nytt arkivmaterial, aktuella forskningsrön, sitt eget familjearkiv och en livstids studier, belyser Montefiore heligheten, kraften och makten i denna stad.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Magnus Löwendahl

Publicerad:
25 aug 2003 kl. 18.55

Skriv ut artikel


1025 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,3 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Hairspray glänser på Chinateatern
Anitha Östlund

Carolina Gynning är ett mediegeni
Mikael Vasara

Michael Connellys 'Hotet' komiskt allvarlig
Mikael Vasara

Per Nuder - stolt men inte nöjd
Mikael Vasara

Ett fosterbarns öde i Skadad av Cathy Glass
Mikael Vasara

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Tuttarnas tid är här - Hurra!
Anna Drangel

Rakar hon sig? Då är hon farlig!
Michael Lundahl

Linda, inbjud inte till Catfight då
Anja Wikstrom

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Jerusalem - Simon Sebag Montefiore
Leif-Arne Undvall

Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Det feministiska bokkrossartricket
Magnus Löwendahl

Brevlådevariationer - Del 4
Magnus Löwendahl

Brevlådevariationer - Del 3
Magnus Löwendahl






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR