dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Maria Göthberg publicerad 2 dec 2008 kl. 13.13:

Skolans Lucia fick inte heta Freddy

Freddy Karlberg ställde upp i skolans Lucia-uttagning och vann. Skolans rektor bestämde dock att demokratin inte skulle få segra i detta val, utan den så kallade "traditionen".
Freddy Karlberg i Motala ställde upp i högstadiets Lucia-uttagning och vann, med drygt dubbelt så många röster som tvåan. Slutresultatet var 105 röster mot tvåans 50. Skolans rektor bestämde dock att demokratin inte skulle få segra i detta val, utan den så kallade traditionen.

Enligt ett uttalande till SR nyheter säger rektorn: "För mig är tradition att lucia var en kvinna och har varit en kvinna genom tiderna." (http://www.sr.se/sida/gruppsida.aspx?programid= 1646&Grupp=5466&Artikel=2478468)

Freddy blev alltså ifråntagen den luciakrona han rättvist vunnit. Hur ska man nu ställa sig till detta?

Själv tycker jag det är synd och fel att det inte blev Freddy som fick gå först i ledet i år. Jag tror det skulle ge många människor en tankeställare angående jämställdhet. Man kan se detta val som en symbolisk gest som visar att man kan göra en förändring bara man vill, och inte minst att ungdomar också är en drivande kraft. Som ung i Sverige idag är man trött på att höra att man inte har mycket att bidra med innan man är färdig med sina högre studier, och då tar ett kliv in i vuxenvärlden. Rektorns beslut att ta makten i egna händer och strunta i vad eleverna har att säga tycker jag är att ge långa fingret åt demokrati. Det är i första hand ett luciatåg som ska underhålla skolans elever och föräldrar, och att då strunta i vad eleverna verkligen vill se tycker jag är respektlöst. Luciatåget skulle också uppträda för pensionärer, pga detta har Freddy meddelat rektorn att han vid dessa tillfällen kan ta ett steg tillbaka och släppa fram en tjej istället, om de äldre skulle bli upprörda över att traditionen bryts. (http://www.mtvt.se
/nyheter/artikel.asp?id=68527)
Trots det blev då istället den kvinnliga tvåan utsedd till Lucia.

Jag skulle vilja fråga rektorn varför hon tillät Freddy att ställa upp i valet från första början, då hon ändå skulle ta beslutet i egna händer. Den situation som uppstått handlar i första hand inte om ifall Lucia borde vara en man eller kvinna, utan detta handlar om att låta ett demokratiskt val ha sin gång, och inte som överordnande gå in och ändra på resultatet.



Bookmark and Share

Maria Göthberg, För demokratin, även i Luciatider.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Maria Göthberg

Publicerad:
2 dec 2008 kl. 13.13

Skriv ut artikel


1360 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Varför klädde samhället mig i rosa?
Angela Larsson

Uppdrag granskning och imamerna - polygami är inte problemet i sig
Daniel Thilén

'Hen' är inte könsneutralt!
Maria Sågå

Rädda Barnens fattigdomsrapport - är den riktigt sann?
Carl Olof Schlyter

Nu är det kvinnornas tur
Jan Kramár

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Liza Marklunds 'sanna' klassiker - osanna! (del 2)
Carl Olof Schlyter

Det trendiga genusperspektivet
Pia K

Vad din läkare inte berättar för dig - Del 3
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Början på tantsjuka
Maria Göthberg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se