Tisdag den 16 mars 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Bara mamma som läser bloggen? Skriv i en riktig tidning istället.  Börja här!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Johannes Forsblom publicerad 20 nov 2009 kl. 08.37:

Skönt att slippa Cecilia Malmström i Sverige

I media hyllas valet av vår nya EU-kommissionär Cecilia Malmström men många är ovetande om hennes radikala engagemang som har döpts om till liberalism.
Cecilia Malmström är en kvinna utan respekt för olikheter. Trots att hon talar varmt om frihet och mångfald.

Som riksdagskvinna deltog hon i prideparaden i Riga och uttalade sig kränkande om landets lagar och katolska kultur. Tänk om politiker från Polen skulle marschera i en antiabortparad i Stockholm och kräva att vi ska ändra vår abortlagstiftning! Det skulle bli ett jäkla ramaskri.

Det är skönt att slippa se henne i Sverige men jag är orolig för att hon kommer att få ett ökat inflytande som kommissionär.

Hon har varit engagerad för HBT-rättigheter när hon var ledamot i EU-parlamentet och de senaste åren som EU-minister i den borgerliga regeringen.

Cecilia Malmström var för en könsneutral äktenskapslag och homoadoptioner redan för drygt tio år sedan medan många andra i partiet ännu tvekade. 2001 sa Folkpartiet ja till en helt jämställd adoptionslag och 2003 blev partiet för en könsneutral äktenskapslag.

Jag tillägnar min artikel på Sourze: "Så skapades ett monster" till Cecilia Malmström som själv säger att hon vill förändra världen. Artikeln handlar om de radikala idéer som genomsyrar den mediala och liberala centern och som nästan är religiöst missnöjda med mänskligheten som vi känner den.

Bookmark and Share

Johannes Forsblom,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Hukou-systemet avskaffas inte än på ett tag
I en artikel i Financial Times skriver David Pilling om ett missförhållande i Kina. Det är det så kallade Hukou-systemet som innebär att landsbygdsbefolkningen inte kan mantalsskriva sig i städerna.

 Yngve Karlsson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Tommy Sandström

Dags för en ny jämställdhetspolitik
Alliansregeringen har i samband med kvinnodagen skickat ut ett nyhetsbrev om jämställdhetspolitiken. I det finns inte ett enda förslag om att stärka jämställdheten för den svenske mannen!

 Tommy Sandström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Skärpning sjukvårdspolitiker
Vem har lust att höra att sjukvården går på knäna? Antagligen ingen, men den dagen vi behöver optimal vård vill vi gärna att den finns.

Valet 2010 - utmanarna

Emma Svensson, Feministiskt initiativ

RUT-avdraget överflödigt med sex timmars arbetsdag
"Folk hinner inte ta hand om sitt eget hem och sina egna barn. Därför menar Feministiskt initiativ att sex timmars arbetsdag är rätt väg att gå just för att människor ska kunna ha tid till att göra annat än att bara jobba."

 Birgitta Stiefler
 Emma Svensson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Att polisanmäla är det värsta jag gjort
För elva år sedan gjorde jag en polisanmälan. Jag hade bevis och gjorde enligt polisen en av de bästa anmälningar de hade varit med om. Jag hade dokumenterade skador med intyg från tre rättsläkare. Men hjälpapparaten har floppat totalt.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Psykologiskt avstånd mellan israeler och palestinier stort problem
"Den regering som nu har makten är vald och majoriteten av befolkningen står bakom den. Det innebär dock inte att alla nödvändigtvis är insatta i vad som pågår på Västbanken eller i Gaza eller ens har varit där annat än som militär."

 Perla L
 Per Örlander

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Utomjordingar? Det här underliga ljusfenomet syntes i Chile dan före jordbävningen

Utomjordingar förutspådde Chile-skalvet
Exakt ett halvår före Chile-skalvet tog ett par i frankrike emot ett telepatiskt budskap från utomjordiska varelser, som talade om en förestående kataklysm.

 Lennie Tofft

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Johannes Forsblom

Publicerad:
20 nov 2009 kl. 08.37

Skriv ut artikel


604 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 27 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Visst är EU skrutt!
Leif-Arne Undvall

Lissabonfördraget - slutet för vår självständighet
Michael Delavante

Skydda arbetsrätten i Europa
Jens Holm

Bojkotta EU-valet!
Lars Bjelkenstedt

Vi vill minska klimatutsläppen med 80 % till 2020
Carl Schlyter

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Så skapades ett monster
Johannes Forsblom

Ni svenskar är inte så bra på engelska som ni tror
Billy Butt

Sverige och DDR
Lars Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Hukou-systemet avskaffas inte än på ett tag
Yngve Karlsson

Dags för en ny jämställdhetspolitik
Tommy Sandström

Skärpning sjukvårdspolitiker
Birgitta Stiefler

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Europas befolkning håller på att dö ut
Johannes Forsblom

Så blev rashygien miljövänlig
Johannes Forsblom

Så blev abort en kvinnofälla
Johannes Forsblom






Avancerad sök...