 |
POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel
av Ola Tidman
publicerad 4 jun 2010 kl. 06.00:
Skåne är överbefolkat av rasistiska bönder
"Det finns en massa dubbelmoral kring folks åsikter om invandring, men de som uttalar sig värst om detta är just skånska bönder. Det är fan pinsamt att bo i Skåne, jag måste flytta!"
Skåne är överbefolkat av bönder. Med bönder menar jag "korkade människor som uttalar sig om religion och politik när de inte vet vad de pratar om". Det är ganska tragiskt att se hur skåningarna gräver sina gravar.
Jag kollade runt på facebook lite, där såg jag en tjej som hade skrivit lite skit angående svenska nationalsången, hon tyckte att det var vidrigt att man inte sjunger den längre. Detta var då såklart invandrarnas fel. Nu har jag inte invandrat till Sverige på grund av krig, utan jag är adopterad, men jag tar åt mig lika mycket för det. Jag är uppväxt i Sverige, har svenskt hem och den svenska livsstilen är den enda jag känner till, men jag förstår fortfarande inte hur man kan uttala sig så otroligt korkat.
Om någon blir misshandlad, då är det såklart en blatte som har gjort det, för en svensk skulle aldrig slåss? Om någon blir våldtagen så är det naturligtvis en blatte, för sånt gör inte svenskar? Om någon blir rånad, blatte! Ni fattar vart jag vill komma va? Om en svensk gör något olagligt så är inte denna människa "dagens nyhet". Men om en blatte gör något fel, då är det direkt en nyhet.
Om man behandlar folk som att de är mindre värda, då är det väl inte så konstigt att de uppför sig därefter? Om man placerar alla flyktingar på ett och samma ställe, då är det väl inte så konstigt att de inte kommer in i samhället?
Sen kan jag tycka att det finns vissa invandrare som har spårat ur, vissa gör ju enbart skit för sig själva. Visst kan jag förstå de svenskar som tänker "åk hem", med tanke på hur vissa uppför sig. Men vad ska man då säga om en svensk uppför sig illa? Vissa utländska saknar respekt, visst är det så! Men gör inte svenskarna det då? Är alla svenskar så jävla felfria? Om man bor i ett land där man inte är född, måste man då uppföra sig helt prefekt för att bli accepterad? Uppför sig svenskarna helt exemplariskt när de är utomlands?
Det finns en massa dubbelmoral kring folks åsikter om invandring, men de som uttalar sig värst om detta är just skånska bönder. Det är fan pinsamt att bo i Skåne, jag måste flytta! Ego som jag är, så tycker jag såklart att det mest tragiska är att folk som jag själv, som jobbar och betalar skatt ändå får skiten för vad andra invandrare gör.
Vad säger ni?
|