dcsimg
Torsdag den 23 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Soldatmordet i London | Vård till papperslösa | Tamerlan Tsarnajev kopplas till trippelmord  Börja här!

KROPP & SJÄL
Artikel av Birgitta Stiefler publicerad 4 maj 2009 kl. 13.47:

Singel för evigt?

Vi är nog en hel del som sitter i samma båt. Vi som saknar kärleken men inte riktigt orkar ta tag i det, och som inser att vi kanske varit singlar lite för länge.

Så har ännu en vår anlänt med sol, värme och uteliv. Jag, precis som så många andra har vaknat till liv igen och går med blicken nedsänkt för att leta efter nya plantor i rabatten, eller så smiter jag in till grannen som jag tar ett glas vin med. På kvällarna slocknar jag tidigt efter att ha tillbringat det mesta av dagen ute i den underbara luften som nu för med sig rapsens blomstrande doft.

En sak är också sig lik, jag sitter fortfarande som singel. Det har gått många år nu och jag har vant mig vid ensamheten där jag ska ta beslut om både roliga och mindre roliga saker. Jag har vant mig vid att göra två koppar kaffe på morgonen istället för fyra och jag tackar mig själv för maten när barnen glömmer det.

Ensamheten som var en förbannelse i början men som nu har blivit en trygg kompanjon. Emellanåt sipprar känslan av uppgivenhet över mig och jag fasar för att behöva vara singel resten av livet, men den försvinner och för det mesta har jag det bara bra.
Istället börjar jag bli lite analytisk och försöker objektivt se vad det är som gör att jag sitter i ett ensamhushåll, och vad är alternativen för att hitta en trevlig partner.

Jag kan dra ut på krogen och sitta som en panelhöna och se likgiltig ut, men ack så tråkigt. Jag har haft min tid på krogen och de gånger jag i början av veckan bestämmer mig för att gå ut till helgen ombestämmer jag mig alltid när det väl blir fredag. Det är mycket trevligare att sitta med ett glas vin, krypa upp på pinnstolen och skriva lite.

Sedan finns det alternativet att gå med på en dejtingsajt på internet. Jo, det gjorde jag också för några år sedan, men nu suckar jag mest. Barnen har gett upp hoppet att jag ska träffa någon och för att motarbeta detta gick jag för två veckor sedan medpå en sådan sida. Men bara en månad för det kostar ju också. Ska jag verkligen behöva betala för att träffa någon? Nåja, sagt och gjort och jag har nu harvat runt bland alla dessa män som tydligen alla "är trevliga spontana, trivs med livet, har ett bra jobb och åkt jorden runt tre gånger". Det har nu varit 1136 träffar på min sida på 2½ vecka, men ytterst få som tagit kontakt. Man blir matt och jag ångrade på dag tre att jag gått med. Istället kunde jag köpt något snyggt till mig på rean för de 236 kronorna det kostade.

På internet handlar det mycket om bekräftelse, och det är min tid för dyrbar för. Jag har nu avslutat mitt konto två veckor för tidigt och kan lugnt säga till mig själv att jag i alla fall har försökt. Jag orkar inte hålla på med klyschor och oärligheter. Det tar för mycket tid från det som är viktigt i livet.

Har jag blivit så rakryggad att jag skrämmer livet av männen? Kanske det, för jag vet att starka kvinnor inte står så väldigt högt i kurs, men samtidigt ska jag väl inte behöva göra mig till en vekling för att kunna få en dejt? Jag skakar lite på huvudet här ute där den kalla nordanvinden åter gjort sitt intåg och konstaterar att jag saknar kärleken men orkar inte med tjafset innan man nått dit.

Nu kan jag slappna av till nästa vår och njuta av sommaren, barnen vinet och havet, så får vi se om jag får ännu ett infall, och kanske en ny strategi.







Bookmark and Share

Birgitta Stiefler, En fundersam, livsglad tjej.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Söndagskrönikan


Foto: Olexandr Martinyuk

Skåpsupandets estetik
Min dragning till danska dryckesvanor och dryckesvaror - två, tre bajer om kvällen, avnjutna så kalla som möjligt, direkt ur flaskan - bidrar givetvis i någon mån till ansamlingen av tomflaskor.

 Lennart Lundwall

Fredagskrönikan


Foto: diego medrano

Kärlek på postorder?
Det är sällan jag blir kluven, men jag har svårt att förhålla mig till fenomenet "postorderfruar". Vem utnyttjar vem? Kan båda vara vinnare - eller förlorare?

 Angus Liddell

KROPP & SJÄL

Foto: Gavin Mills

Än en gång några små ord på vägen
I dagens samhälle känner många att de alltid måste vara tillgängliga. Få reflekterar över det faktum att en av de saker som definierar en slav, är just att de alltid är tillgängliga.

 Michael Delavante

Söndagskrönikan

Lille Allan
Foto: Privat

Allan - en dag med en krabat
Denne lille man är stor och stark för sin ålder, säger de på Barnavårdscentralen. Och det har vi märkt för längesedan. Det Allan vill, det genomför han.

 Lennart Lundwall

Fredagskrönikan


Foto: flickr/shawncampbell (BY CC 2.0)

Fel hål, Angus!
Ja, och så var jag återigen i en situation som kunde ha varit väldigt enkel, om jag bara hade tänkt efter lite innan jag öppnade munnen...

 Angus Liddell

Söndagskrönikan


Foto: flickr/thejanner (BY CC 2.0)

Blåare än blått
Då ser jag dem plötsligt, bland fjolårsgräset i södersluttningen framför den gamla eken. Blåsipporna.

 Lennart Lundwall

Fredagskrönikan


Foto: Angus Liddell

När sjukvården blir sjuk
Döm om min förvåning när en rapport läggs fram som skulle göra även den mest råbarkade rädd att överhuvudtaget bli sjuk i framtiden.

 Angus Liddell

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Birgitta Stiefler

Publicerad:
4 maj 2009 kl. 13.47

Skriv ut artikel


2671 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,5 / 6 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Psykiatrin vill öka antalet elchocker till barn
Peter Larsson

Det ofattbara
Birgitta Stiefler

Än en gång några små ord på vägen
Michael Delavante

Skadar du dig själv?
Anton Berg

Att åtgärda fel
Pia Isaksson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Män och kvinnor - rätt lika
Birgitta Stiefler

Jag är inte bitter!
Isabella Mendrix

Första maj - Stalindagen
Lars Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skåpsupandets estetik
Lennart Lundwall

Kärlek på postorder?
Angus Liddell

Än en gång några små ord på vägen
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Det ofattbara
Birgitta Stiefler

Sjuksköterska är inte lika med undersköterska
Birgitta Stiefler

När de nya liven beger sig
Birgitta Stiefler






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR