Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Åke Askensten publicerad 10 dec 2008 kl. 19.10:

Servicehus, död och ordvrängeri

Vi har fått en ny bekräftelse på att det är livsfarligt att bli gammal i "välfärdslandet".
I Karlskrona låg en kvinna död i 6 veckor innan dödsfallet upptäcktes. I ett servicehus, väl att observera. En mycket sorglig historia som bl.a. visar att både ansvariga tjänstemän och politiker inte har koll på verksamheterna.

Generellt är servicehusen en bra boendeform. Men de kostar för mycket pengar enligt en del politiker, som menar att pengarna behövs till skattesänkningar och annat. Därför har flera tusen platser i servicehus lagts ner under senare år.

Samtidigt har ribban höjts genom ökade krav på skröplighet hos de som söker den formen av boende. Nöjda politiker kan därmed hävda att det finns tomma platser på servicehus.

Nu föreslår utredarna i den statliga boendedelegationen" att vi i fortsättningen ska satsa på "trygghetsboenden". Smaka på ordet. Jättebra med trygghet. Men som så mycket annat i den ekonomiskt allt mer lukrativa "äldrebranschen" handlar det om ordvrängeri. Ett vackert ord för något som inte alls är så vackert.

En av politikerna i utredningen har rent ut sagt vad det handlar om. Färre personal och sämre service - och besparingar med ca 30 procent för kommunerna.

Hur många fler långtidsdöda anser dessa beslutsfattare/förslagsställare att vi kan acceptera i det som en gång kallades välfärdslandet?




Bookmark and Share

Åke Askensten, Debattör, journalist, www.askensten.com


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Åke Askensten

Publicerad:
10 dec 2008 kl. 19.10

Skriv ut artikel


952 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,8 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Varför jag väljer tystnaden
Pellé L

Mitt hetsiga liv som åttiotalist
Ronnie Ritterland

Otto Sjöberg ny chef för TV4?
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
MP måste börja ragga borgerliga väljare
Åke Askensten

Det handlade om mycket mer än TV-eken
Åke Askensten

Sverige - ett korrumperat land?
Åke Askensten






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se