dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Shqiptar Oseku publicerad 22 feb 2008 kl. 07.27:

Serbiens regering bakom angreppen

"Det är begripligt att folk slår sönder några fönster när de [de angripna ambassaderna] har slagit sönder vårt land", sa bl.a. Dusan Samardzic, minister med ansvar över Kosova.
Ett tusental arga serber angrep ikväll mot flera utländska ambassader i Belgrad, däribland Albaniens, Turkiets, Kroatiens och Storbrittaniens. Värst drabbad blev USA:s ambassad, som vandaliserades och sattes i brand. Belgradregeringen, som vill kanalisera bort serbernas chock och vrede över Kosovas självständighet, är påfallande slappt och vissa regeringsmedlemmar har gått så långt som att stödja angreppen.

C:a 150 - 200 000 människor samlades idag i Belgrad för att protestera i en demonstration mot Republiken Kosovas självständighet. Demonstrationen spårade när ett tusental demonstranter lämnade huvudfåran och gick till angrepp mot flera ambassader för länder som erkänt Kosovas självständighet. Ambassaderna hade vid angreppstillfället övergivits av både polis och väktare, som i vissa fall dröjde i uppemot en timme innan de ingrep.

Det märkliga försvinnandet av poliser och väktare från ambassaderna tyder på att serbiska regeringen haft en hand med i angreppen. Den amerikanska ambassaden är på nr 50, det serbiska inrikesministeriet på nr 30, av samma Knez Milos gata i centrala Belgrad.

Demonstrationen i Belgrad hade anordnats av staten Serbien, som gett ledigt till skolor och offentliga arbetsplatser och ställt fram bussar och specialtåg för deltagarna.

En regeringstjänsteman ursäktade polisens försvinnande från ambassaderna med att man behövt alla tillgängliga styrkor för att kontrollera huvudfåran av demonstrationen. Men staten Serbien har ett ansvar för säkerheten i huvudstaden, eftersom man själv anordnat demonstrationen och hetsat hundratusentals att komma till huvudstaden.

Regeringen i Belgrad är uppenbart splittrad i frågan om att bruka eller inte våld. Regeringsföreträdare som står presidenten Boris Tadic nära har beklagat händelserna och tagit avstånd från våldsanvändning. Boris Tadic har signalerat intresse för att fortsätta landets närmande till EU trots Kosovas självständighet.

Ministrar som står premiärministern Vojislav Kostunica närmare har dock vägrat att fördöma angreppen. Vissa har t.o.m. gått så långt som att försvara angreppen mot ambassaderna, som ett "legitimt svar" om Kosova.

"Det är begripligt att folk slår sönder några fönster när de [de angripna länderna] har slagit sönder vårt land", sa bl.a. Dusan Samardzic, minister med ansvar över Kosova.

Samardzic är medlem i Kostunicas parti och har tidigare stöttat öppet serbiska extremisters våldsamma aktioner mot Kosova.

"Det är en legitim handling. Vi kommer aldrig att acceptera gränsposteringar mellan Serbien och Kosovo", sa Samardzic i Serbiens stats-TV i förrgår efter det att serbiska extremister sprängt och bränt ner två gränsposteringar på den kosovariska sidan av den numer internationellt erkända statsgränsen.

Den serbiska Helsingforskommittén kritiserade ikväll regeringen för att underblåsa våldsamheterna.

"Det är regeringen som står bakom demonstrationen. Medlemmar ur regeringen har stöttat tidigare våldsamheter och myndigheterna har varit påfallande slappa med att gripa förövare efter mordbränder och våldsamheter som drabbat icke-serber i Belgrad under veckan", säger Goran Miletic vid Helsingforskommittén.

Onekligen är det så att den serbiska regeringen använder sig av våldsdemonstrationerna för att kanalisera bort chocken och vreden över Kosovas självständighet. Detta trots att självständigheten inte kom som en överraskning efter mer än två års förhandlingar och ytterligare sju års internationellt styre över den tidigare serbiska provinsen.

Likheten mellan Milosevics tid och Serbien anno domini 2008 förvånar även pessimisten. Det handlar om en inkompetent regering som har lovat utan täckning och som nu har målat in sig i ett hörn efter Kosovas självständighet.

Å andra sidan tycks en majoritet av serberna, oaktat sitt djupt rotade sentiment för Kosova, ändå vara rätt trötta på bråk och våldsamheter.

Anordnarna av dagens demonstration, statskyrkan, regeringspartier, ultranationalistiska radikaler, fasciströrelsen Obraz (http://en.wikipedia.org/wiki/Obraz) m.fl. måste ha blivit besvikna på det låga antalet deltagare, ojämförbart färre än de enorma massor som führern Milosevic brukade dra ut på gatorna på 1990-talet.



Bookmark and Share

Shqiptar Oseku, http://blogghemmet.blogspot.com


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Gustav Fridolin (MP), Almedalen 2010
Foto: flickr/Almega AB (BY CC 2.0)

Miljöpartiet - knappast höger, utan vänster
Miljöpartiet samlas den 25-27 maj till kongress i Umeå. Luka Vestergaard anser att MP bör göra upp med sin oklädsamma rädsla för vänsterbegreppet och ta rodret över vänsterblocket.

 Luka Vestergaard

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Shqiptar Oseku

Publicerad:
22 feb 2008 kl. 07.27

Skriv ut artikel


2161 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,4 / 14 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Hva er det som skjer i Norge?
Vidar Golden

Nu är det USA som vaknar
Leif Erlingsson

Japansk spökbåt väcker nya frågor
Jennie Johansson

Får man heja på Putin?
Lennart Karlsson

Ungern går mot diktatur
Yngve Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Kosovo: Inget slut - bara en början
B. Brstina J. Isakovic

Gamla vindar blåser över Balkan
Salih Shala

EU flyr undan serbextremister
Shqiptar Oseku

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Miljöpartiet - knappast höger, utan vänster
Luka Vestergaard

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Öppet brev till riksdagen om Albin Kurti
Shqiptar Oseku

Ynkligt, Carl Bildt
Shqiptar Oseku

Jag vill ha debatt om Nato nu!
Shqiptar Oseku






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se