Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

MEDIA
Artikel av Nikke Lindqvist publicerad 17 okt 2001 kl. 15.31:

Scoopet som Aftonbladet missade

Media har översvämmats av bilder på demonstranter i Bangladesh med affischer på bin Laden tillsammans med Sesam-Bert. Jag började fundera på hur det hade gått till; var bilderna manipulerade eller?


Eftersom jag sedan flera år driver en egen hobby-sajt la jag ut frågan där, för att se om någon visste svaret.
Jag gjorde det också som en reaktion mot att Aftonbladet.se tog ner bilden på Bert och bin Laden från sin sajt och bara struntade i att det fanns en rolig historia att berätta runt den.

Dels stämde det med vad jag brukar göra på sajten, dels
hade jag lyckats komma över de högupplösta bilderna (vi behöver ju inte nämna hur det gick till). Så jag satte mig ner och lade vad jag trodde skulle bli någon timme på en sida. Den blev på engelska eftersom jag trodde
att detta var någonting som hade en lite större publik än vad jag brukar ha.

När Mikael Pawlo tipsade Declan McCullagh på wired.com som började länka till den spred sig ryktet blixtsnabbt.

Bilderna på det osannolika paret har cirkulerat på nätet i över en månad. Den bananformade muppet-figuren tog hoppet från nätet till den riktiga världen när Bert dök på affischer med Usama bin Laden under en anti-amerikansk demonstration i Bangladesh förra veckan.

Någon hade plockat ner bilderna från nätet och tryckt upp affischer som sedan hade sålts till demonstranterna.

Jag tror att historien har berört många av helt olika skäl.
Det var den första roliga storyn runt hela WTC/al-Quaida/Afganistan- eländet, vilket jag tror många amerikaner behövde just nu. Man tål inte att bara höra elände runt någonting hur allvarligt det än är. Och när de, i amerikanernas ögon, onda muslimerna gör någonting så tokigt som att kuta omkring och vara arga med Bert på plakaten så känns de kanske lite mindre hotfulla. De skrämmande skäggiga fanatiska muslimerna blir några man kan och får skratta lite åt, i alla fall en liten stund.

Men, och det här är det viktiga för mig; det här är en otroligt rolig historia om vad som kan hända med bilder i Internet-åldern. Att en skämtbild tar sig till förstasidorna utan att varken upphovsmän, plakatmakare, bildbyråer eller för den skull tidningsredaktioner lägger märke till det är ju helt fantastiskt.

Två citat har fastnat. Dels konstnären Dino Ignacios, som skapade bilden från början: "Reality is imitating the Web! I am honestly freaked out!".

Det andra var när Feber inledde sitt nyhetsbrev med orden "Mupparna i Bin Laden-propaganda och Jennifer Lopez-brev hett spår i utredningen kring Anthrax-döden. Populärkulturen är inte längre sig lik."

Att jag var någon form av scoop på spåren visste jag på onsdagsmorgonen, men att det skulle ge mig över 200 000 besökare, länkar från hundratals webbplatser över hela världen och närmare 1 000 tips och ledtrådar från engagerade surfare över hela världen kunde jag knappast tänka mig. Inte heller att jag skulle bli intervjuad av New York Times och Los Angeles Times eller bli uppringd mitt i natten av holländska nattredaktörer som håller på med morgonens lättsamma spalt.

Det har varit roligt att vara med om att skapa en förstasidesnyhet. Även om förstasidorna i första hand har varit på webben. Att både nyhetsbyråerna Reuter och AP har
känt sig nödgade att uttala sig om bildernas autencitet är rätt kul det med.

Nu börjar storyn kallna. Och det är väl lika bra det. Bandbreddskostnaden för den senaste veckan lär gräva ett djupt hål i min plånbok.

Mer information hittar du på http://www.lindqvist.com




Bookmark and Share

Nikke Lindqvist, nyhetsjägare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/junkDzine (BY CC 2.0)

Tystnadens tyranni
"Det är förstås okej att tycka att folk har tokiga åsikter och anse att de är snurriga, men det är inte okej att stämpla dem som dårar och rasister och tysta dem för att de uttrycker obekväma åsikter."

 Michael Delavante

MEDIA

Blandaren - på nätet sedan 1863
Man har genom åren retat såväl etablissemang som prästerskap och årets utgåva månar om traditionerna. En drift med alla i vårt samhälle står som spön i backen.

 Lennart Lundwall

MEDIA

flickr/bradley j (BY CC 2.0)

Vitaminbrist på riktigt?
Vintermånaderna innebär ett kraftigt uppsving för försäljningen av mineraler och vitaminer. Det rör sig om flera miljarder.

 Mats Hägglöf

MEDIA

flickr/umjanedan (BY CC 2.0)

Carema - ett av många företag som lever gott på att regeringen bortser från vettiga krav
Riskkapitalfinansierad privat tidigare offentlig verksamhet är inget annat än storföretag som pumpar in miljarder för att sedan låta vinsterna rinna ut ur landet.

 Mikael Vasara

MEDIA
Högre skatt på lyxvaror - en tänkbar lösning?
flickr/mick/Lumix (BY CC 2.0)

Automation och frihandel orsaker till krisen
"Pengar är arbete och arbete är pengar. Kom ihåg den enkla ekvationen."

 Thore Hult

MEDIA

flickr/NS Newsflash (BY CC 2.0)

Den professionella journalistikens förfall
... och förhoppningsvis snara undergång.

 Gunnar Sjöström

MEDIA

Foto: flickr/Katarina Jardenberg (BY CC 2.0)

Björn Ranelid i Melodifestivalen 2012
"Vad är meningen med tävlingen? Är det inte att få fram bra musik?"

 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Nikke Lindqvist

Publicerad:
17 okt 2001 kl. 15.31

Skriv ut artikel


3673 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Det är ingen enkel sak att vara förälder
Angus Liddell

Anna Wahlgren, glöm din heder
Angela Larsson

Anna Wahlgren borde tala klarspråk
Mikael Vasara

Socialtjänsten har immunitet vid omhändertagande av barn
Eivor Karlsson

'Regalskeppet DN' sköts i sank för 34 år sedan
Leif E Ström

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Varför är allt popfolk vänster?
Johan Hedin

Voulez-vouz coucher avec moi?
Gunilla Jägeberg

Onanist - javisst!
Nathalie Svensson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Tystnadens tyranni
Michael Delavante

Blandaren - på nätet sedan 1863
Lennart Lundwall

Vitaminbrist på riktigt?
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:





Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR