Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

RESOR
Artikel av Bente Wikman publicerad 19 apr 2010 kl. 09.35:

Samåkning till Bangkok, någon?

Askmolnet har gjort att mångas planerade resor ställts in. Bra är att det finns en sida eller fler på nätet där man kan mötas och ordna samåkning, så om du vet någon som sitter fast kan det finnas hopp om hjälp där - beroende på vart du ska.
Vulkanens hotfulla ansikte gapar emot mig på flera tidningssidor, det ser ut som ett spöke och det är det väl också. Underjordens spöke som hånler och kan knäcka oss med lite aska och hålla ofattbart många människor stilla i oviss väntan. Är det här bara början? Ska den börja spruta eld också? Ska den andra vulkanen också börja bråka? Ska vi alla råka riktigt illa ut, är det den sista tiden nu? Eller tar vinden hand om askan och flyttar det farliga så alla strandsatta kommer hem och vi med biljetter kommer ut och bort dit där det var tänkt?

Två dagar har jag suttit i telefonkö till och från, men såklart har jag inte varit ensam om det. Jag kom fram en gång i fredags förmiddag, troligen skulle min flight gå lördag eftermiddag eller kväll, jag blev erbjuden att få pengarna tillbaka. De som skulle åkt innan hade fått sms och blivit ombokade. Alla vet ju att askmolnsspöket finns kvar så jag behöver ju inte berätta att jag är kvar i Göteborg.

Flera tusen har blivit ombedda att stanna hemma och på flygplatserna råder en kuslig stilla tystnad. Jag åkte ut på Landvetter. Det var inte svårt hitta parkering, men priset var det samma som alltid, 25:- i timmen. Det stod en lapp inne på terminalen om att det som inte kunnat hämta sin bil i tid på grund av rådande läge kunde skriva ett brev och förklara för att slippa böter.

Alla är oförberedda och ja, det är klart, det är ju första gången i världshistorien. Städarna på Landvetter hinner ta igen mycket och kan ägna sig åt uppgifter som försummats länge och har fortfarande jobb berättade de, men de bävar för kalabaliken som kommer att bryta ut den dag luftrummet öppnas och passagerarna alla stormar hit samtidigt.

Jag tänker mycket på min vän Gessa som bor på Island, det är annat än att inte kunna flyga det. Hon bor i den svarta askans kärna med hotet om nya utbrott som hänger över familj och allt de äger. Jag får inte kontakt, men läser om hur de går med gasmask nu även inomhus och hur allt omkring i deras omgivning är svart.

Jag fick just höra en solskenshistoria, lilla Anton på 12 som varit strandsatt ensam på flygplatsen i London har nu fått skjuts med svensk skolklass på väg hem till Gotland.

Priserna ökar, det är gyllene tider för långfärdsskjuts av svarttaxi ut i Europa. Jag läste just ett inlägg av en som nu höjt sitt pris på en plats i sin bil från Göteborg till London till 3 500 kr på grund av den stora efterfrågan. Bra är att det finns en sida eller fler på nätet där man kan mötas och ordna samåkning. Skjutsgruppen på Facebook har en tråd som kallas "vulkanresor". Om du vet någon som sitter fast kan det finnas hopp om hjälp där.

Samåkning till Bangkok är nog inget att tänka på skulle jag tro, eller? Nån som vill cykla kanske?



Bookmark and Share

Bente Wikman, Brinner för de utsatta små, kreativ mångsysslare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook


<






SENAST IN

RESOR

Foto: Mikael Björnfot

Weekend med flärd och stil i Vilnius
Vill du fly julstressen och äta någonting annat än svensk julmat? Charmiga Vilnius kan vara platsen för dig.

 Mikael Björnfot

RESOR

Tadzjikistan - En oslipad diamant som ger mer
"Det finns gott om sevärdheter i bergiga Tadzjikistan, där turismen fortfarande är i sin linda."

 Mikael Björnfot

RESOR
Möt döden i Colombia (del 4)
Avrundningen på stoppet i Bogota bjöd på både krossade och infriade fördomar. Och i striden mellan mig och min lunginflammation blev en tillfällig seger kostsam.

RESOR
Stina Lyngmark
Foto: privat

Att fånga en fjäril - eller varför jag älskar att resa
"Jag är precis hemkommen från en långresa. En resa med många möten. Människor som kommit och gått. Jag har lärt mig att släppa taget om alla dessa fina individer och bara njuta av ett fint samtal eller en tillfällig vänskap. Några dagar av äventyr."

 Magnus Carlbaum
 Stina Lyngmark

RESOR

San Marino - litet men kvalitativt
"Något som jag tycker man ska satsa på, för att imponera på sina vänner, är att köpa lokalproducerad choklad, limoncello, grappa, muscatviner samt det exklusiva och goda röda Tessano-vinet, speciellt Riservan från 2007..."

 Mikael Björnfot

RESOR
Ett semesterminne av den stinkande sorten
Jag skulle ut och resa och läste i resebroschyren. Så mycket vackert som utlovas - sevärdheter, mat, soluppgångar, solnedgångar, hav som glittrar. Ja, allt glittrar i en resebroschyr. Allt utom toaletterna. Om det ens finns något som heter toaletter.

RESOR
Moldavien är ett av Europas minsta länder och tyvärr också ett av de fattigaste.

Moldavien - Ett land med potential och framtid
"Jag är tacksam över att ha besökt Chisinau, Moldavien och fått ta del av detta land och dess kultur. Befolkningen är trevlig och trots många svårigheter finns en stark tro på att de en gång ska få det bättre."

 Birgitta Sandblom
 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Bente Wikman

Publicerad:
19 apr 2010 kl. 09.35

Skriv ut artikel


2920 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 30 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Bussresan är ett miljövänligt äventyr
Lennart Lundwall

Resesugen? Inte särskilt
Lennart Lundwall

Tadzjikistan - En oslipad diamant som ger mer
Mikael Björnfot

Möt döden i Colombia (del 4)
Magnus Carlbaum

Att fånga en fjäril - eller varför jag älskar att resa
Stina Lyngmark

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Fängelse nästa för klimatskeptiker?
Michael Delavante

Litauens tur att vinna Eurovision?
Billy Butt

Alliansen vinner valet - lätt!
Lars Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Weekend med flärd och stil i Vilnius
Mikael Björnfot

Tadzjikistan - En oslipad diamant som ger mer
Mikael Björnfot

Möt döden i Colombia (del 4)
Magnus Carlbaum

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Poppers pingviner - en vacker och rolig familjesaga
Bente Wikman

Miljoner berörs när himlen öppnar sig i Thailand
Bente Wikman

Min bön jag ber
Bente Wikman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR