dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Tommie Nygren publicerad 1 sep 2004 kl. 12.13:

Så får man pappa att vara hemma

Papporna är inte hemma med barnen så mycket som de borde. Dels en jämställdhetsfråga (mamman får dra ett onödigt tungt lass) och en uppfostringsfråga (barnen behöver sin far). Jag har lösningen!
När man fått barn så kan man stanna hemma med barnet. Under tiden får man tydligen något slags ersättning. Jag är inte så insatt i vad ersättningen heter, hur stor den är eller var taket är någonstans. Men min bild av det hela är förmodligen tydlig nog för att jag likt Alexander den store kan lösa åtminstone en delfråga såsom han högg den gordiska knuten i två.

Det klagas på att män inte tar ut sin pappaledighet i tillräckligt stor utsträckning. Man vill att fäder ska göra det valet, de ska välja att dels vara med sina barn under de första åren och dels avlasta mödrarna under de första åren. Det ideala vore givetvis att föräldrarna kunde vara exakt så mycket som de bara ville med sina barn under de första åren, samtidigt, bägge två. Där är vi inte idag.

Istället turas man om att ta ut föräldraledighet och som jag förstått det får man då ut någon andel av sin lön i ersättning, upp till ett tak.

Några förslag för att få papporna att ta ut mer ledighet är att tvinga dem genom att lagstifta (tror bestämt att Linda Skugge är för en sån sak, hon diskuteras ju titt som tätt här...) och liknande.

Men jag har en bekant som berättade att han tog ut så mycket han kunde. Dels är det ju skönt att "vara ledig", om man med ledighet menar att man slipper gå till jobbet, förstås, dels ville han inte missa sin sons första tid i livet. Men varför tog han ut så mycket ledighet, varför är inte det regel? Ett skäl tror jag kan vara att de bägge två hade liknande jobb och därför "liknande" löner. Jag har andra bekanta där det skilt 10-25 tusen kronor i månaden i bruttolön, för dem gör det betydligt större skillnad, ekonomiskt, vem som tar ut föräldraledigheten.

Så, min enkla lösning på problemet: gör det egalt vem som tar ut föräldraledigheten, åtminstone ekonomiskt. Dvs inför en ersättning baserad på hushållets sammanlagda inkomst.

Som exempel kan vi ta ett hushåll har en sammanlagd inkomst på 50 000 kr i månaden och mannen tjänar 35 000 och kvinnan 15 000. Siffrorna kan givetvis vara omkastade. Ponera att dagens ersättning är 70% och med ett tak på 20 000 (ingen aning om vad tak eller ersättning är idag... det är principen jag menar). Då får mannen 20 000 kr i ersättning och kvinnan 10 500. Tar kvinnan ut föräldraledigheten "förlorar" hushållet 4500 kr varje månad, tar mannen ut ledigheten förlorar man 15 000 kr varje månad.

Ett lagförslag som tvingar män att ta ut hela sin pappaledighet skulle även tvinga familjer att ta ekonomiskt dåliga beslut.

Om man istället sa att ersättningen är 80% med ett tak på 40 000 kr på HELA inkomsten skulle resultatet bli att man förlorar 10 000 oavsett vem som tar ut ledigheten. Jag ser gärna att man kompletterar med att taket är lite högre men det är inte nödvändigt. Istället för att gå in med storsläggan och bestämma hur folk ska leva sina liv kan vi väl börja med att göra valet de ska göra (vem som ska vara hemma) till ett verkligt val som inte har med ekonomi att göra.

Det viktiga i mitt förslag är alltså att ett hushåll skulle få lika mycket oavsett vem som tar ut föräldraledigheten. Först då kan man börja prata om verkliga val som ska göras där män t.ex. inte kan skylla på ekonomisk hänsyn.



Bookmark and Share

Tommie Nygren, VHS-barn


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Anna Jönsson
 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Tommie Nygren

Publicerad:
1 sep 2004 kl. 12.13

Skriv ut artikel


1812 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 15 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Varför klädde samhället mig i rosa?
Angela Larsson

Uppdrag granskning och imamerna - polygami är inte problemet i sig
Daniel Thilén

'Hen' är inte könsneutralt!
Maria Sågå

Rädda Barnens fattigdomsrapport - är den riktigt sann?
Carl Olof Schlyter

Nu är det kvinnornas tur
Jan Kramár

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Motivation mättar inte barnmagar
Michael Lundahl

Jag är pedofil!
Anders Svensson

Kungen, sluta representera mig!
Helen C Ohlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jag tar inte på mig ett vitt band
Tommie Nygren

Våldtäkt måste ge livstid
Tommie Nygren

Vad ska vi göra med bögjävlarna då?
Tommie Nygren






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se