Fredag den 30 juli 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes nya bloggfabrik!

Valet 2010 - utmanarna
Artikel av Stefan Flod publicerad 17 feb kl. 06.00:

Stefan Flod, förbundsordförande Ung Pirat

Säg nej till datatrafikregistrering

Efter FRA och IPRED vill nu alla riksdagspartier att trafikdataregistrering ska införas i Sverige. Det som Piraterna länge förutspått har nu skett: V och MP har till slut sålt ut svenskarnas rätt till privatliv för en rödgrön seger 2010.
Således är de rödgröna överens: trafikdataregistrering ska införas i Sverige vid en rödgrön valseger. Men Alliansen avser även de att införa lagen efter riksdagsvalet, de vill bara inte ha ännu en integritetsdebatt innan valet.

Det vi behöver göra är att sprida tydlig information om vad det här direktivet egentligen innebär. Vad är det som staten vill införa? Här kommer en genomgång:


- Alla dina telefonkontakter registreras och sparas i minst ett halvår.
- Alla dina SMS-kontakter registreras och sparas i minst ett halvår.
- Alla dina e-mail registreras och sparas på samma sätt.
- Alla gånger du varit uppkopplad på Internet från ditt eget abonnemang registreras med klockslag och IP-adress.
- Varje gång du ringer eller SMS:ar någon, registreras varifrån och klockslag. Det där “varifrån” gäller alltså även mobiltelefoner. Mobiltelefoner blir statliga spårsändare som gör att staten kan ta fram en karta över hur du rört dig i din vardag det senaste året. Staten får alltså tillgång till långt mer information om dig än vad du själv ens kan komma ihåg.


Det Sveriges riksdag borde göra är att låta bli att fatta ett beslut om att införa detta. För att vi inte vill. Svårare än så är det inte. Men just nu vill samtliga partier i riksdagen rösta igenom trafikdataregistreringen. Rumänien har nyligen valt att gå den vägen: “Vi tänker inte införa datalagringsdirektivet, för det strider mot grundläggande mänskliga rättigheter.” Där var det slut på historien för Rumäniens del, och det är en väg som Sverige också kan vilja och välja.

Som tur är har vi möjlighet att ändra på det tillsammans. Piratpartiet ställer upp i riksdagsvalet om knappt åtta månader, och kan göra riktig skillnad i de här frågorna. För nu är det väldigt tydligt att det bara är en röst på Piratpartiet som är en röst på privatlivet. Allt annat är en röst på “regeringsduglighet”. Sätt P för övervakningssamhället!

Vad säger de andra ungdomspartiledarna?
Klicka här!


Bookmark and Share

Stefan Flod, Förbundsordförande Ung Pirat


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Efter järnridån kom hjärnridån
"Boken 'Hjärnridån' skrevs 1994 och det har gått 15 år sedan den skrevs. Man kan nu konstatera att det inte gick så illa för Ryssland som man befarade i boken."

 Yngve Karlsson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Snart kan man inte längre köpa något utan att haspla ur sig en kod. Har man väl köpt något kommer det erbjudande att "uppgradera" sig till något bättre, naturligtvis till en ny högre avgift.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Om vi i framtiden vill undvika liknande katastrofer som den som inträffade i Mexikanska golfen, måste vi bryta med det brittiska monetära systemet som räknar människoliv i pengar.

 Sten O. Andersson
 Sergej Strid

Jobbdebatt 2010

Anna Ekström, ordf. Saco

Allt du behöver veta för att skaffa jobb
"Framgång på arbetsmarknaden ofta är ett resultat av faktorer man själv kan påverka. Med hjälp av resultat av Sacos utredning vill jag formulera några råd till alla som nyligen tagit studenten eller som är på väg att avsluta sinn högskoleutbildning."

 Anna Ekström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Välfärd betalar sig
Pengagenererande välfärd fungerar likt en aktie, den betalar tillbaka sig själv över lång tid, ibland med stort plus. Solklara exempel är skola, akut sjukvård och brandförsvar.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Censur – ett trubbigt instrument
"Den svenska lagstiftningen vill nu vår EU-kommissionär Cecilia Malmström sprida i övriga Europa och jag hoppas att hon misslyckas rejält, för detta är en lag som innebär en censur som strider mot grundläggande yttrandefrihetsbegrepp."

 Theo Gerken
 Michael Gajditza

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Foto: flickr/Ulrica (@Ullie) by CC 2.0

Flickors kläder uppmanar inte till fysisk lek
"Jag menar att kläder till stor del avgör hur våra barn leker, men också representerar vår syn på dem, vad de bör och inte bör göra."

 Theo Gerken

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Stefan Flod

Publicerad:
17 feb kl. 06.00

Skriv ut artikel


1168 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 18 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Valet 2010 - utmanarna
Tyst om frihet och integritet i valrörelsen
Stefan Flod

Så vill Fi förbättra villkoren för hbtq-personer
Erika Sörqvist

Svensk kultur har obefogat dåligt självförtroende
Stefan Flod

Lägg idrotten under den feministsiska luppen
Emma Svensson

Sverigedemokraterna – enda verkliga intressepartiet för svenskar
Erik Almqvist

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Feminism – osäkerhetens alibi
Darja Samad

Varför får jag inte rösta på SD om jag vill?
Nettan Tjernkvist

Usama bin Ladin är död
Fredrik Rosvall

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Efter järnridån kom hjärnridån
Yngve Karlsson

Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Sten O. Andersson

BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Sergej Strid

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Tyst om frihet och integritet i valrörelsen
Stefan Flod

Svensk kultur har obefogat dåligt självförtroende
Stefan Flod

En pirat har gjort skillnad
Stefan Flod






Avancerad sök...