dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Bengt O Björklund publicerad 2 feb kl. 06.00:

Romerna får helst inte kosta något

I år har regeringen bestämt att man ska fira att det är 500 år sedan romerna kom till till Sverige, men det får inte kosta något.
När det gäller rompolitiken i Sverige är allt som vanligt. Regeringen lovar vitt och brett, men det inte får inte kosta. Katri Linna, som fortfarande filar på vitboken, fick order om att inte komma med några förslag alls och Lars Lindgren, som gjorde rapporten "Romers kulturella och språkliga rättigheter", fick i styrbrevet tillsägelsen att han gärna får komma med förslag, bara de ryms inom de ramar som finns - alltså; de får inte kosta en krona mer än de magra satsningar som görs idag.

Det är vänsterhanden som styr politiken när det gäller romer. Är det kanske bara EU-piskan som tvingar de styrande att överhuvudtaget göra något alls? Det mesta som görs för eller av romer sker nästan helt i projektform. Och projekten kommer och går. Satsningar på pågående verksamheter i form av verksamhetsstöd är nästan obefintliga. Regeringen är dessutom mer än lovligt tyst när det gäller romernas situation, både här i Sverige och i Europa. Vad Billström tycker om romer är ju redan känt och Reinfeldt säger över huvud taget ingenting i frågan.

Det låg inte heller i år romska julklappar under regeringens gran. Knappast på kommunal nivå heller. I Stockholm håller politikernas njugga inställning på att stoppa ett romskt projekt med EU-pengar på Sundbybergs folkhögskola, med floskler som "vi behandlar alla lika". EU satsar elva miljoner i yrkesutbildningen och 35 arbetslösa unga romer köar redan för att få gå den. Men Stockholms stad säger nej till att delfinansiera projektet.

Extremism och hatvåld ökar i takt med att SD vinner mark i Sverige. Unkna fördomar jäser i olika kommentarsfält och på rasistiska hemsidor. Var kommer de ifrån, alla dessa aggressiva och rasistiskt lagda människor? Vad har de haft för slags uppväxt? Överförs denna hatiska livssyn i hemmet eller är det bara mobbmentalitet bland social- och rättshaverister?



Bookmark and Share

Bengt O Björklund, Journalist


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Anna Jönsson
 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Bengt O Björklund

Publicerad:
2 feb kl. 06.00

Skriv ut artikel


751 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,7 / 7 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En släng av cancer ska väl en tjej tåla?
Lennart Lundwall

Björn Ranelids Tyst i klassen!
Stefan Whilde

Genusvetenskap är ett tveeggat svärd
Fredric Lagerblad

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Smörgåsen
Bengt O Björklund

Resande i musik
Bengt O Björklund

Titta! En fallande stjärna!
Bengt O Björklund






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se