Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

Svininfluensan
Artikel av Konny Domnauer publicerad 10 nov 2009 kl. 03.35:

Rekord i skitsnack om nya flunsan

"Svensssons, sluta gnäll! Var glada att vi lever i ett samhälle där myndigheter gör allt de kan för att medborgarna skall få så bra liv det någonsin går. Även om det ibland knarrar i systemet."
Visst är det märkligt. Jag tänker på allt gnällande kring vaccinet mot den så kallade "svininfluensan", egentligen benämnd H1N1. Nisse Simonsson - härligt, roligt skrivande och berättande kirurg - har träffat huvudet på spiken med rubriken på sin bok Varför mår vi så dåligt när vi har det så bra. Aldrig någonsin har så många pratat så förbannat mycket skit i ämnet flunsan trots att vi lever i ett av världens rikaste, bäst organiserade länder. Visst finns somligt att klaga över men jämfört med stora delar av den övriga världens bekymmer är det mest peanuts. I vårt land, gnällandets begåvade, sprids de mest befängda skrämmisar om vad som påstås inträffa om man tar emot helt gratis skydd mot en sjukdom som kan döda människor och göra många andra svårt sjuka. Massor av människor darrar av oro om de drömda följderna. Andra skiter totalt i problemet och avstår osolidariskt. Bara jag klarar mig tycks vara det viktigaste för somliga. Som alltid. Jag är ju stor och stark så jag är utom all risk. Jo, jo.

Att skaffa sig ett bra skydd för att själv kanske slippa insjukna eller att man faktiskt då inte sprider smittan till andra tycks vara helt ovidkommande för en del medborgare. Den största massvaccinationen någonsin i Sverige är på väg att genomföras. Och på relativt kort tid. Är det så otroligt märkligt att systemet kan klicka i detaljer? Oj, oj nu har dom där uppe försenat mitt vaccin i en vecka. Det är ju skandal. Rentav skandalernas skandal, låter det på en del håll. Troligen är det regeringens fel, eller oppositionens eller Smittskyddsinstitutet eller Socialstyrelsens eller ett gäng hycklande politikers, ja någons fel är det ju! Vet de egentligen vad de pratar om? Kan de verkligen det här? Eller är vi rentav förda bakom ljuset helt och hållet? Måste man tro att sjukdomen finns eller är allt påhittat? Om nine eleven var iscensatt av USA självt och inte av Usama Bin Ladens gäng, om månfärden är en amerikansk bluff så varför skulle denna historia vara sann? Allt är ju förstås väldigt överdramatiserat, hävdar ganska många.

Faktum kvarstår. Ett antal personer i olika åldrar har redan gått till de sälla jaktmarkerna. Om dom nu finns. Fan tro´t sa Rellingen. Hur många har dött av vaccinationen? I andra delar av vår värld där miljontals människor lever i djup fattigdom, där samhällena inte funkar, där malaria, aids och andra sjukdomar kräver massor av människors liv hela tiden skulle man tro att paradiset hade kommit om de hade haft motsvarande möjligheter till förebyggande vård. Det har de inte!

Svensssons, sluta gnäll! Var glada att vi lever i ett samhälle där myndigheter gör allt de kan för att medborgarna skall få så bra liv det någonsin går. Även om det ibland knarrar i systemet. Politiker, makthavare och sjukvårdsansvariga är ju också människor. Sluta att misstänka andra, kolla hur du själv agerar. Den som kastar första stenen har inte alltid rätt. Svinaktigt. Om man säger så.



Bookmark and Share

Konny Domnauer, Idérik fotograf med skrivlust


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/aikijuanma (BY CC 2.0)

Äventyr i underjorden
Efter en stund kom en man och satte sig mitt emot på bänkens ytterkant. Han hade långa ben som han vek ut framför sig. Jag tittade i smyg och tänkte att han såg ju bra ut.

 Pia Isaksson

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/KRO-media (BY CC 2.0)

Och han föll för ett leende
Ett enda leende kan lysa upp hela världen för en människa. Tänk er vad tio leenden kan göra. Tänk er vad hundra leenden kan göra. Eller tusen!

 Johnny Johnsson

KROPP & SJÄL
När farsan dog i steget
Det är en märklig känsla att förlora en förälder. Man har, i bästa fall, två försök att hinna vänja sig. Det gör man inte.

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Nina Matthews Photography (BY CC 2.0)

Tänk om jag kunde säga "tänk när"
Jag skulle vilja skriva om förlusten av ett barns stolthet. Jag vill skriva om en krossad dröm. Jag vill skriva om en av de gånger jag gett upp.

 Stefan Whilde
 Regina Németh

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/andreas hagerman (BY CC 2.0)

Tio år utan nikotin
"Att sluta snusa är nog en av de svåraste saker jag har klarat."

 Tomas Åkerlund

KROPP & SJÄL

Bild: flickr/dalbera (BY CC 2.0)

Har La Dolce Vita ett utgångsdatum?
Nu när jag plötsligt ser den där av många så fruktade och symbolladdade trenollan hägra vid horisonten, har jag mot min vilja börjat utvärdera och jämföra mig på ett sätt jag inte riktigt tycker om.

 Malin Michea

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/jessicadarliingx (BY CC 2.0)

Glöm inte den tysta i hörnet
Vem brydde sig om att tönten blev sårad, vem brydde sig om hur ensam tönten kände sig, när hon ändå inte var cool som de andra? Det gjorde ont. Ont i mitt lilla nioåriga hjärta.

 Angela Larsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Konny Domnauer

Publicerad:
10 nov 2009 kl. 03.35

Skriv ut artikel


1602 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,9 / 18 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Svininfluensan
Aftonbladet säljer lösnummer på folks rädsla
Pia Isaksson

Närstudie av vaccinets biverkningar
Anitha Östlund

Skyddar vaccinet mot svininfluensan?
Marcus Borg

Ny forskning: Vaccin kan ge allvarliga skador
Marcus Borg

Rapport från en nyvaccinerad
Ia Stina Jonholt

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Erfarenhetens logik
Tage Nörgaard

Vad du inte visste om svininfluensan
Michael Delavante

Skyddar vaccinet mot svininfluensan?
Marcus Borg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Äventyr i underjorden
Pia Isaksson

Och han föll för ett leende
Johnny Johnsson

När farsan dog i steget
Stefan Whilde

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Vad hände med sekretessen?
Konny Domnauer

Indikationer fanns på attentatsmannens farliga åsikter
Konny Domnauer

Låt inte plånboken styra valet
Konny Domnauer






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR