Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Maria Wetterstrand publicerad 21 okt 2008 kl. 20.59:

Regeringen satsar på bilen när folket vill ha tåg

Folk i Sverige vill hellre satsa på järnväg än på vägar. Regeringen vill satsa framförallt på vägar. "Folk åker ju mer på vägar", tycker regeringen. Själv tycker jag att det är just det som är orsaken till att satsa på spårtrafik.
Om trafiken idag mest går på väg, så behöver just detta förändras i framtiden. Spårtrafik är mycket mer effektiv än vägtrafik. Den drar mindre energi och kan köra snabbare. När regeringen höjer hastigheten på delar av vägnätet till 120 km/h så kan jag påminna om att tågen kör uppemot 180 km/h. Ett tåg kan köra motsvarande mängd gods som 10 långtradare.

Att i det läget välja att satsa på motorvägen Förbifart Stockholm är obegripligt. Men det är inte bara obegripligt ur en miljöpartists synvinkel. Det borde vara det även för en moderat.

När Vägverket har räknat på hur ekonomiskt lönsam Förbifarten är, så har man missat en hel del. Bland annat har de räknat med ett bensinpris på 12 kronor litern. Inte bara i år, utan 40 år framåt (indexuppräknat). Jag undrar vilka vetenskapliga rapporter de grundar det antagandet på, när de flesta bedömare tror att oljan kommer bli dyrare framöver. Ett högre pris på olja gör naturligtvis vägsatsningar mindre lönsamma i förhållande till järnväg. Det finns också andra tveksamheter i beräkningarna.

Förbifarten kommer inte heller att lösa trängselproblemet. Faktum är att den enda insats som haft någon varaktig och tydlig effekt på trängseln i Stockholm är trängselavgifterna. Inte södra länken eller andra vägsatsningar, utan endast trängselavgifterna. Ingen vägsatsning kan lösa trängseln, enligt en entydig expertkår. Resultatet av en ny väg är att den fylls upp och trängseln snabbt kommer tillbaka, även om fler får plats att trängas på de nya stora vägarna. Tvärtom kan resultatet bli att när fler tar bilen så ökar trängseln inne i stan, där det finns begränsat utrymme.

Regeringen har dessutom lagt en infrastrukturproposition alldeles nyligen. Där går det mesta av pengarna till vägsatsningar, medan järnvägen får stryka på foten. När alla har fått de vägar de vill ha, så blir det inte mycket pengar över till järnväg. Det är en oansvarig politik om vi ska klara att ställa om samhället till klimatsmart.

Miljöpartiet vill satsa på spårtrafik, både nationellt och lokalt. 24 miljarder, av en händelse nästan samma summa som kostnaden för Förbifart Stockholm, vill Miljöpartiet satsa på att förbättra spårtrafiken i 8 svenska städer. Det innebär att 5 ytterligare städer, utöver Göteborg, Norrköping och Stockholm, får spårvagnstrafik. Det handlar om Malmö, Uppsala, Linköping, Lund och Helsingborg.

Vi vill också göra en storsatsning på järnväg. Det har vi råd med om vi avstår från satsningar på nya motorvägar. Trafiksäkerhetssatsningar är bra, men nya motorvägar är inte en framtidslösning. De järnvägsspår vi bygger idag kommer ligga i minst 100 år. Med en rejäl spårutbyggnad står vi väl rustade inför framtidens krav på smarta, effektiva transportlösningar.



Bookmark and Share

Maria Wetterstrand, Språkrör för Miljöpartiet


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Maria Wetterstrand

Publicerad:
21 okt 2008 kl. 20.59

Skriv ut artikel


1551 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,2 / 15 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
'Vi är en enda kropp'
Ingela Brusberg

Turismen är en miljöbov
Lennart Karlsson

Lågenergilampor sprider kvicksilver
Eva Norberg

Världsborgare nummer 7 000 000 000 föds nu!
Mats Hägglöf

Halvera älgstammen
Mats Hägglöf

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
USA - en blivande polisstat?
Magnus Stenson

Will Smith, var finns du?
Patrick Gallagher

Monas dikeskörning
Lars Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Höjd bensinskatt skyddar oss mot nästa oljekris
Maria Wetterstrand

Vulkanaskan blottar samhällets sårbarhet
Maria Wetterstrand

Regeringen går Vattenfalls ärenden mot vindkraftskooperativ
Maria Wetterstrand






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se