Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

Valet 2010 - utmanarna
Artikel av Emma Svensson publicerad 10 mar 2010 kl. 06.00:

Emma Svensson, Feministiskt initiativ

RUT-avdraget överflödigt med sex timmars arbetsdag

"Folk hinner inte ta hand om sitt eget hem och sina egna barn. Därför menar Feministiskt initiativ att sex timmars arbetsdag är rätt väg att gå just för att människor ska kunna ha tid till att göra annat än att bara jobba."
Senaste veckan har RUT-avdragets vara eller icke vara diskuterats flitigt på både ledarsidor och bloggar. Personligen är jag ingen förespråkare av RUT-avdraget, jag kan inte finna logiken i att rika ska slippa betala skatt medan det saknas pengar i välfärden, och det är där som jobben bör säkras och utökas. Dessutom så tror jag att det är viktigt att folk städer sin egen skit, men det är ju en högst privat åsikt. Det intressanta och viktiga är däremot att sätta frågan i ett större perspektiv och se vad det egentligen handlar om - nämligen brist på tid. Folk hinner inte ta hand om sitt eget hem och sina egna barn. Därför menar Feministiskt initiativ att sex timmars arbetsdag är rätt väg att gå just för att människor ska kunna ha tid till att göra annat än att bara jobba.

Sex timmars arbetsdag har kommit att bli mer aktuellt i och med klimatproblemen, flera personer från miljörörelsen förespråkar förkortad arbetsdag och det startas nätverk runt om i landet för att diskutera frågan om tid. Många börjar tänka i nya banor och problematisera den föreställning som finns om att ökad tillväxt är den enda sanna vägen. I samma takt som befolkningen blir alltmer intresserad av frågan så sopar de etablerade partierna den under mattan och vill inte att det ska bli en valfråga.

Att åtta timmars arbetsdag skulle vara det bästa är ingen sanning, utan något som vi fostrats in i. Det är lätt att glömma att vi på 1970-talet gick från 48 timmars arbetsvecka till 40 timmar. Då var också alla partier (utom moderaterna) överens om att nästa steg borde vara att införa 30-timmarsvecka. En minskning gick att driva igenom då, Sverige gick inte under, så varför skulle det vara en omöjlighet idag?

Frågan man måste ställa sig är hur vi kan fortsätta att leva som vi gör idag. Folk stressar, blir sjukskrivna, orkar inte jobba heltid. Självklart så kommer det till en början att kosta lite pengar att lagstifta om sex timmars arbetsdag, men pengarna kommer tillbaka. Vi delar på de jobb som finns vilket leder till mindre arbetslöshet (en enorm kostnad för samhället idag). Stressrelaterade sjukskrivningar kommer att minska och vi sparar pengar. Utsläppen kommer minska och förhoppningsvis får vi en planet som det går att leva på. För många handlar inte livet endast om konsumtion och hög materiell standard, det handlar om att få tid till att göra det man trivs med, det som man verkligen tycker är roligt och som har betydelse.

Vi måste tänka om. Vi måste göra rätt. Så istället för att stirra oss blinda på RUT-avdraget så kan vi lyfta blicken och se vad det egentligen handlar om - tiden.


Vad säger de andra ungdomspartiledarna?
Klicka här!




Bookmark and Share

Emma Svensson, Feministiskt initiativ Göteborg


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Emma Svensson

Publicerad:
10 mar 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


3979 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 39 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Valet 2010 - utmanarna
Rösta efter din övertygelse - inte pga taktik
Erika Sörqvist

Fildelning - en tillbakablick på Alliansens hantering av den
Stefan Flod

Våga tänka utanför blocken!
Emma Svensson

Tyst om frihet och integritet i valrörelsen
Stefan Flod

Så vill Fi förbättra villkoren för hbtq-personer
Erika Sörqvist

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Svenska låtskrivare förstör det engelska språket
Billy Butt

Islam hotar europeisk yttrandefrihet
Erik Almqvist

Lärlingsjobb bra vapen mot ungas arbetslöshet
Eva Flyborg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Våga tänka utanför blocken!
Emma Svensson

Lägg idrotten under den feministsiska luppen
Emma Svensson

Fi det enda partiet som arbetar för lika löner
Emma Svensson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se