Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Artikel av Magnus Andersson publicerad 19 jul 2010 kl. 13.17:

Magnus Andersson, Förbundsordförande Centerpartiets Ungdomsförbund

RIT-avdrag för IT-tjänster i hemmet skulle ge unga jobb

"Vi har en hel generation som är uppvuxen med IT, som idag går arbetslösa. Samtidigt är 400 000 hushåll intresserade av att få hjälp med IT-tjänster i hemmet och väldigt många anger att det är kostnaden som gör att de ändå inte köper tjänsten."
I dagarna förs två viktiga debatter. Den ena rör möjligheten för människor att få avdrag för hushållsnära tjänster, ett avdrag som visat sig väldigt populärt och som skapat många nya jobb för människor som kommer från arbetslöshet. Samtidigt förs en diskussion om den alarmerande höga arbetslösheten bland ungdomar. Under det här året finns risk för att var tredje ung människa kommer att gå arbetslös.

Att som ung stå utan jobb är hårt. Utan arbetslivserfarenhet, lön eller a-kassa är det svårt att starta livet. Vi menar att det nu är dags att sammanföra debatterna om arbetslösheten bland unga och avdragen för tjänster utförda i hemmet.

Nästan varenda människa använder idag IT i hemmet, datorer, internet i TV:n och avancerade telelösningar finns snart i varje hushåll. Men det är inte många som behärskar att installera, felsöka och effektivisera sin egen IT. Tyvärr finns idag ingen större marknad för IT-tjänster i hemmet, eftersom kostnaden är hög och avdraget för hushållsnära tjänster inte täcker den här typen av tjänster. Samtidigt vet vi att många unga människor har kunskap och förmåga att genomföra den här typen av tjänster. Vi har en hel generation som är uppvuxen med IT, som idag går arbetslösa.

Ungefär 400 000 hushåll är intresserade av att få hjälp med IT-tjänster i hemmet och av dessa är det väldigt många som anger att det är kostnaden som gör att de ändå inte köper tjänsten.

Vi menar att det är dags att införa ett RIT-avdrag, motsvarande avdragen för renovering och städning som redan finns idag. Eftersom marknaden idag är väldigt liten finns ännu inga egentliga skatteintäkter. Om endast en bråkdel av dem som säger sig vara intresserade av att köpa IT-tjänster i hemmet skulle göra det så skulle det ändå vara en ren intäkt för staten, man skulle kunna göra så att färre människor behövde oroa sig över datorer och internet som inte fungerar och samtidigt skulle fler unga kunna få jobb.

Enligt Almegas rapport skulle ett sådant avdrag kunna skapa närmare åtta tusen jobb. En ny marknad skulle växa fram, fler människor skulle kunna få ett jobb att gå till och vi vet att många av dem som skulle starta de nya företagen och få jobb är unga människor.

Många människor har svårt att få sitt liv att gå ihop med krav på närvaro på jobbet, i familjen och i idrottsklubben. Att utvidga reformen för avdrag för tjänster i hemmet skulle kunna göra det lite lättare för flera hundra tusen människor i Sverige som säger sig vara intresserade av IT-tjänster i hemmet. Enligt en undersökning gjord av företaget Silentium är 66 % av svenskarna positivt inställda till ett liknande avdrag, och de allra flesta som anger att de har problem med IT i hemmet är äldre människor. Det finns naturligtvis ingen universallösning för att underlätta livet för människor mitt i livet och för att lösa ungdomsarbetslösheten, men vi menar att vi behöver ta de steg vi kan.

Det här avdraget skulle med andra ord inte göra ungdomsarbetslösheten till ett problem vi kan strunta i, men vi menar att vi måste göra allt som går för att fler unga människor ska kunna ha ett jobb att gå till. Dagens unga har topputbildningar, är beredda att jobba hårt och har kompetenser som många äldre saknar. Vi kan inte svika den generationen. Vi vill bidra med ett förslag som definitivt skulle göra att fler unga fick använda sina unika förutsättningar, dessutom skulle förslaget göra mångas liv lättare att pussla ihop och ge mer pengar till statskassan.

Den enda frågan som är värd att ställa är egentligen varför förslaget inte är genomfört än.


Följ ungdomspartiledarnas debatt på Sourze här



Bookmark and Share

Magnus Andersson, Förbundsordförande Centerpartiets Ungdomsförbund


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Magnus Andersson

Publicerad:
19 jul 2010 kl. 13.17

Skriv ut artikel


2557 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,3 / 6 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Det är fint att vara svensk - och alla som vill ska kunna bli det
Adam Cwejman

Alliansens förslag om provanställning helt mot svenska modellen
Jytte Guteland

Butlers i tunnelbanan bättre än pigor i hemmen?
Magnus Andersson

Svensk vård och skola lukrativ bransch för vinstsugna riskkapitalbolag
Ida Gabrielsson

Tygliberalismen imponerar inte
Maria Ferm

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Den hundrade människan
Michael Delavante

Elin Monday är påhittad - men hennes historia är sann
Elias Giertz

Gammal skit ska hållas gömd
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
I Jytte Gutelands Sverige förblir unga arbetslösa
Magnus Andersson

Butlers i tunnelbanan bättre än pigor i hemmen?
Magnus Andersson

Ansvarslöst av vänsterblocket vilja göra det dyrare att anställa unga
Magnus Andersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se