dcsimg
Lördag den 25 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Svenskarnas sexvanor | Nya bränder i Stockholm | Våldtäktsdömd får resning efter 10 år  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Daniel Ekman publicerad 25 mar 2003 kl. 18.16:

Rädsla i ett land långt borta

Om krigets vansinne ur ett offers perspektiv.
Han är rädd. Han är rädd när flyglarmet går på natten. Han är rädd för bomberna som bombar hans stad. Han är rädd när han måste springa ner i skyddsrummet. Men han är även rädd för sin egen president. Presidenten som i skydd av förra kriget passade på att slakta delar av sin egen befolkning.

Han är trött. Han är trött på kriget. Han är trött på aldrig kunna koppla av. Nu har bomberna även börjat falla på dagarna. Han är trött för att bomberna hindrar honom från ett normalt liv. De hindrar honom från att sova. De hindrar honom från att vila. Han är trött på att vara rädd.

Han är arg. Han är arg på sin egen president som genom sin fruktansvärda politik ligger till grund för att bomberna faller. Han är arg på presidenten på andra sidan havet som bombar hans folk och hans vackra land för att komma åt en enda man. Han är arg på de smarta bomberna. De smarta bomberna som skulle skona allt som inte var militära mål. De smarta bomberna som hittils har bombat både hyreshus och museer. Han är arg för att de smarta bomberna har dödat oskyldiga. Han är arg för att de smarta bomberna har slitit hans eget folk i stycken. Men han är även arg för något så världsligt som att det museum med en fantastisk samling av antik konst, som han brukade besöka, är bombat.

Han var emot att hans egen president byggde en massa palats när folket svalt. Men han är även emot att de nu bombas sönder. Hans president må vara en ondskans man men att presidenten skulle vara så korkad att han stannar kvar i palatsen när bomberna faller tror han inte på. Han tänker på att dessa palats kunde i stället användas till skolor, museer, sjukhus, bibliotek eller något annat bra. Nu får de ingen chans när de brinner. Sönderbombade av smarta bomber från andra sidan havet.

Han är orolig. Han är orolig för sin bror som är en inkallad soldat i detta meningslösa krig. Han är orolig för att hans bror, som är dåligt tränad och dåligt utrustad, ska dö. Dö för en angripares kula. Men han är även orolig för att hans bror ska döda. Hans bror är ingen mördare. Hans bror är inte ond. Hans bror känner inget hat. Men när valet står mellan att döda eller dödas är valet enkelt.
Han tänker även på de unga män från andra sidan havet som hans bror är utsänd för att döda. De är också människor. Människor med kött och blod. Människor med hopp, drömmar och känslor. Människor med oroliga familjer. De är också offer för något som de inte har kontroll över. De har också bara ett val. Att döda eller dödas. Även för dem är valet enkelt.

Han känner sig uppgiven. Han känner sig uppgiven när han ser sin hustrus sorgsna ansikte. Hans hustru som i det här och de tidigare krigen förlorat många närstående. Bröder, kusiner, systrar och föräldrar. Alla har de dött i krigets vansinne.

Han känner sig uppgiven när han ser sina barns rädda ansikten. Han vet inte vad han ska berätta för dom varje gång de måste springa ner i skyddsrummet. Han vet inte hur han ska förklara varför det faller bomber. Han vet ju inte själv. Han kan inte förklara varför hans barns vänner måste sprängas i bitar av smarta bomber. Han kan inget annat göra än sitta tyst och se på deras rädda ansikten.

Han känner hat. Han känner hat mot sin egen president och ledarna på andra sidan havet. Han känner hat mot alla de som ser hans folk som brickor i ett spel. Ett spel som han inte kan påverka. Ett spel med bara förlorare. Ett spel som bara dödar.

Men främst av allt känner han bara smärta och längtan efter fred.



Bookmark and Share

Daniel Ekman, mot diktatur


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Pierre Andersson (BY CC 2.0)

Ungdomarna ropar på hjälp
Kan de senaste händelserna i Stockholms förorter vara symtom på ett samhälle som har misslyckats med att skapa förutsättningar för att ungdomar ska uppleva trygghet, framtidshopp och livsglädje?

 Raphael Mabo

POLITIK & SAMHÄLLE
Henry Bronett
Foto: Anders Kronborg

Vem är vår fiende?
Våldet och förstörelsen visar att det krävs ett politiskt ledarskap som med tydlighet och konsekvens vill gå i bräschen för vad som gäller, och förstår att stärka demokratiska värden i samhället.

 Henry Bronett

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Balazs Czitrovszky

Vikten av riktning och mål
Den så kallade jobbpolitiken måste åtföljas av långsiktiga sociala och samhällsmässiga mål. Annars kommer strategin att förgöra sitt syfte.

 CV Reimers

POLITIK & SAMHÄLLE
Husby
Foto: flickr/schmilblick (BY CC 2.0)

Skotten i Husby
Det är skamligt att svensk polis inte klarar vad deras kollegor i andra länder klarar - att använda icke dödligt våld.

 Fredrik Hansson

Lördagskrönikan SARA

Sara Abdollahi

Vem får vara med i Coca Colas gemenskap?
Personligen ser jag inget värde i att ha mitt namn på en flaska av ett företag som Coca Cola. Men jag förstår de människor som tycker att Coca Colas bojkott av namnet Mohammed är stötande.

 Sara Abdollahi

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Cecilia Johansson

Tvinga inte människor med psykisk ohälsa tillbaka till jobbet
Om du brutit benet behöver du gips och stöd först innan du får gå fritt igen - inte någon som säger att du ska hoppa häck istället.

 Ingrid Oscarsson Ling

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Andrey Okonetchnikov

Medelklassen i Moskva
Livet börjar likna det tsaristiska Ryssland med en sysslolös överklass och en fattig underklass.

 Yngve Karlsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Daniel Ekman

Publicerad:
25 mar 2003 kl. 18.16

Skriv ut artikel


762 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 7 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Ungdomarna ropar på hjälp
Raphael Mabo

Det brinner i din systers lägenhet
Max Bergander

Vem är vår fiende?
Henry Bronett

Vikten av riktning och mål
CV Reimers

Säg nej till våldsverkaren
Petra Kjellner

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag har genomskådat rättsbluffen!
Billy Butt

Jag - en USA-hatare
Pentti Heikkinen

Ni har inte rätt att demonstrera mot USA
Boris Benulic

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ungdomarna ropar på hjälp
Raphael Mabo

Vem är vår fiende?
Henry Bronett

Vikten av riktning och mål
CV Reimers

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
'Jag snackade omkull henne'
Daniel  Ekman

Skäms ta mej fan!
Daniel  Ekman

Skum syn på demokrati
Daniel  Ekman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se