Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Yohannis Petersson publicerad 3 feb kl. 09.40:

Politiker – lev som ni lär!

"Det är i praktiken inte mer än rätt att de folkvalda representanterna får smaka på sin egen medicin och vad är det som säger att politiker är mer renläriga än sina väljare?"
Det är beklagligt när politiker inte lever som de lär. Jag tänker inte på Mona Sahlins handväska (som hon faktiskt har fått), inte på den före detta statsministern som köpte en herrgård när han drog sig tillbaka eller på den kommunistiske vänsterledaren som tvingades operera sitt knä – eller om det var en höft – på en privat klinik. Inte heller tänker jag på det kommunalråd på småländska höglandet, som blev av med körkortet på grund av fortkörning. Man kan möjligen ha invändningar mot att Göran Persson, direkt efter sin avgång som socialdemokratisk partiledare och statsminister, tog jobb som PR-konsult – ett yrke som han tidigare talat nedsättande om – och dessutom hos en PR-byrå vars majoritet anställda är moderatsympatisörer.

För utgångspunkten vid mått av bristen på politikers moral, ska vara gapet mellan dess uttalade ståndpunkt, partipolitisk eller ideologisk, kontra ett förenligt beteende med dessa. Det är alltså moraliskt mer förkastligt, än ovan nämnda exempel, med en LO-ordförande, som upprepade gånger öppet kritiserat direktörslöner och bonussystem inom näringslivet, men som ändå klubbar igenom ett skräddarsytt pensionssystem - förvisso i samråd med representanter från Svenskt Näringsliv, som är mer blygsam med kritik av ovan nämnda slag och därför inte behöver känna lika stora skuldkänslor för det. Det är moraliskt förkastligare med en före detta vänsterledare - numera riksfeminist - som glömmer redovisa utbetalda löner till en ung städhjälp i deklarationen, än en lågskattepolitiker.

Min grannkommun, Nässjö, har nu brutit mot skolinspektionens förordningar genom att låta gymnasieelever skriva på ett kontrakt med skolsköterskorna – förvisso i samråd med föräldrarna – där de går med på drogtest. 1/4 av skolans elever har valt att delta i projektet som förankrats med Nässjö kommunfullmäktiges fulla stöd. Kritiken mot kontraktet bygger på att det är integritetskränkande för eleverna. Därför anordnade SSU i Jönköpings län en aktion vid kommunfullmäktiges möte den 28/1, som gick ut på att låta samtliga ledamöter genomgå alkoholtest. Det är i praktiken inte mer än rätt att de folkvalda representanterna får smaka på sin egen medicin och vad är det som säger att politiker är mer renläriga än sina väljare?
Svar: KNAPPAST INGET. Politiker behöver konfronteras själva med de kontroversiella beslut som fattas i våra demokratiska organ.

Om vi skulle dela ut pris för "höjden av dubbelmoral” så skulle det gå till en för tillfället högaktuell polischef vid namn Göran Lindberg, som representerat jämställdhetsfrågor inom polisen, men som levt efter helt andra motton privat. Men snart kommer det väl någon som går överträffar honom också…

Bookmark and Share

Yohannis Petersson, Konservativliberal skribent


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Du kan bli straffad för sådant din bror gör
En dom i Förvaltningsrätten slår fast att Du kan straffas indirekt för sådant någon annan gör. Domen strider mot vedertagna rättsprinciper och kommer nu att slutgiltigt prövas i Europadomstolen.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

 Michael Gajditza
 Jessica Sandberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yohannis Petersson

Publicerad:
3 feb kl. 09.40

Skriv ut artikel


887 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
En trygg familj utgångspunkten för ett tryggt samhälle
Jonny Nilsson

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

Byggnads medlemmar kan tänka själva!
Sten O. Andersson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Ishockey: Luleås turbulenta säsong
Jim Deldehed

Rasism beror på egoism och historielöshet
Jon Jovan Rundgren

Radikala åtgärder krävs på arbetsmarknaden
Magnus Andersson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Nytt lagförslag kan försvåra granskning av politiker
Yohannis Petersson

2010 års valrörelse den grövsta på länge?
Yohannis Petersson

Våga ta utmaningen!
Yohannis Petersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se