Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Elias Giertz publicerad 9 feb kl. 10.56:

Elias Giertz
Foto: Cornelia Bergman

Politik – en kamp om Aftonbladet-rubriker

Ibland känns det som att politik bara handlar om att ta makten. Det känns som att politiker har tappat det som faktiskt betyder någonting – strävan efter ett bättre fungerande samhälle.
Numera känns det som att alla politiker mest försöker lyfta fram sig själva och få lite paparazziblixtar riktade mot sig för att sen kunna avgå med en pampig middag och få ett reportage om sig i senaste numret av Fokus istället för att ägna sig åt att utveckla en fungerande samhällspolitik. Hörde jag exhibitionism?

Östran, socialdemokratiskt ägd lokaltidning i Östra Småland, har på ledarplats kritiserat LAS under en längre tid, och därmed också undantagsreglerna som Alliansen med stöd av Miljöpartiet införde. Dessa gör att man kan undanta två personer från LAS turordningsregler. Nu har tidningen själv nyttjat dessa undantagsregler när man tvingats säga upp personal. Peter Akinder skrev följande på ledarsidan senast i fredags:

"Den möjlighet som borgerligheten i samarbete med Miljöpartiet har givit mindre företag att godtyckligt undanta två personer från turordningsreglerna vill vi således riva upp."


Oh yeah, Akinder! Way to go, pal! Nej, men helt allvarligt. Vad vill han egentligen? Först kritiserar han undantagsreglerna, vilket förmodligen är en åsikt han fått inpräntad i skallen av Socialdemokraterna där han har en karriär sedan länge. Efter att ha kritiserat undantagsreglerna använder sig hans tidning av dem? Att falla för partipiskan utan att reflektera över vad det innebär är lätt hänt, verkar det som.

Det här avtappandet av politikens egentliga syfte sker inte bara inom Socialdemokraterna. Nej, jag skulle vilja säga att man kan se tydliga tecken i samtliga etablerade partier idag. Det är en ganska tydlig trend i samhället i övrigt. Man gör mycket bara för att synas. Jag tycker att det andas lite "för att höras måste man synas", bara det att man glömmer bort att också höras.

Jag hoppas innerligen att den här trenden vänder. Annars tror jag att kommande mandatperiod kan bli – just det – en kamp om några Aftonbladet-rubriker.

Bookmark and Share

Elias Giertz, centerpartistisk 13-årig bloggare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Elias Giertz

Publicerad:
9 feb kl. 10.56

Skriv ut artikel


916 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
En trygg familj utgångspunkten för ett tryggt samhälle
Jonny Nilsson

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

Byggnads medlemmar kan tänka själva!
Sten O. Andersson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Sverige måste inrätta en författningsdomstol
Tiwaz Bergstrand

Burkaförbud och -tvång två sidor av samma förtryck
Erika Sörqvist

Fredrik Reinfeldt tror inte på välfärdsstaten
Jytte Guteland

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Elin Monday är påhittad – men hennes historia är sann
Elias Giertz

Arbetsmarknaden är ett jävla skämt
Elias Giertz

Politik har blivit tråkigt
Elias Giertz






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se