Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

MEDIA
Artikel av Andreas Björsten publicerad 26 apr 2005 kl. 11.45:

Pedofilhysteri på nätet

Är alla män som är ute och surfar på internet potentiella pedofiler? Ja, åtminstone om man ska tro dagstidningarna.
"Medelåldern på LunarStorm är 18 år, men låt inte det hindra dig som är äldre eller yngre." Så står det faktiskt på ingångssidan till Lunarstorm. Med andra ord, inte gör det något om du är man, och till exempel över 30 år?
Jo, det gör det visst det. Du kan nämligen bli utpekad som pedofil genom din blotta närvaro på sajter som Lunarstorm, så det är knappast tillrådligt att du går in där om du är man och över 30, eller ännu värre, över 40. Mannen ute på nätet bevakas nämligen på heltid nuförtiden av internetpoliser, IT-analytiker och kvällstidningsjournalister - allt i syfte att avslöja nya pedofiler. Allt detta i goda syften, men det sprider också en infekterad känsla av rädsla för att över huvud taget knyta kontakter på nätet eller vara synlig på en del av de aktuella sajterna.

"Det finns ständigt mellan 200 och 300 män som surfar på de 60-65 svenska ungdomswebbplatser man kan nå via internet (Metro 23/4, statistik i anslutning till en artikel om en avslöjad internetpedofil). Förlåt; nog måste det väl vara hundratusentals män som är ute och surfar varje dag, på dessa och anda sajter? Men här menas förstås män med brottsliga syften.

Dagens Nyheter har liknande hysteriska tonfall.
"Lunarstorm kan sägas vara ett hotell för enklare hemsidor, som kallas 'krypin' där ungdomar kan skapa en egen sida med bilder på sig själva och få besök av sina kompisar.
Men det kan också komma besök som man inte vet något om, som letar runt på Lunarstorm och hittar olika unga flickors 'krypin'" (DN 23/4).

Nu får ju alla 1,2 miljoner medlemmar i Lunarstorm - vare sig de är ungdomar eller vuxna - varsitt krypin, så det är ju knappast fråga om något hemfridsbrott att besöka en annan medlems krypin. Tvärtom är det väl en del av själva idéen med Internet och med sajten i fråga! Interaktivitet kallas det. Men jag antar att kvällstidningarna och morgontidningen först nyligen upptäckt denna funktion.
Nå, jag är fortfarande medlem på Lunarstorm, liksom många män eller kvinnor i vuxen ålder, och jag tror inte det är många av oss som är pedofiler. Men jag går in allt mer sällan, och blotta vetskapen om att en del av dem man möter på dessa sajter är förklädda IT-poliser gör ju hela verksamheten suspekt i mina ögon.

Jag fick en gång flera mail från en 14-årig tjej, jag minns faktiskt inte upptakten, tror att det var något inlägg jag hade skrivit i Linda Skugges dåvarande gästbok. Jag visste egentligen inte varför hon kontaktade mig, men det var väl någon kombination av identitetssökande och pratsjuka. Nog svarade jag på några mail, inget ont i det. Jag har lärt mig mycket genom att prata med människor både i verkligheten och i den förlängning av verkligheten som kallas nätet. Man lär sig om olika generationer, vad som skiljer och inte skiljer åt.

MEN den här tjejen, inser jag nu, kan mycket väl varit en förklädd IT-analytiker som ville pröva om jag var pedofil eller inte. Efter att ha läst flera artiklar om fenomenet inser jag nu att både poliser och andra IT-analytiker jobbar på detta sätt. Själva tanken är obehaglig, men långtifrån otrolig.

Kanske måste sådan här spaning ske, jag låter det vara osagt. Jag är inte heller på något sätt ute efter att förringa problemet med pedofiler på nätet. Men mitt absoluta råd är att se upp för hysteri, som bara leder till ökad ålderssegregation i det här landet. Nätet har hittills varit en av de få platser där människor ur olika generationer har kunnat mötas och pratas vid som jämlikar, men med nuvarande pedofilhysteri blir all kontakt över generationerna misstänkliggjord, om den ena parten är en vuxen man. Och det betraktelsesättet är ju fullkomligt sjukt! Se upp så att inte själva medicinen blir värre än det man är ute efter att bota!




Bookmark and Share

Andreas Björsten, samhällskritisk


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/junkDzine (BY CC 2.0)

Tystnadens tyranni
"Det är förstås okej att tycka att folk har tokiga åsikter och anse att de är snurriga, men det är inte okej att stämpla dem som dårar och rasister och tysta dem för att de uttrycker obekväma åsikter."

 Michael Delavante

MEDIA

Blandaren - på nätet sedan 1863
Man har genom åren retat såväl etablissemang som prästerskap och årets utgåva månar om traditionerna. En drift med alla i vårt samhälle står som spön i backen.

 Lennart Lundwall

MEDIA

flickr/bradley j (BY CC 2.0)

Vitaminbrist på riktigt?
Vintermånaderna innebär ett kraftigt uppsving för försäljningen av mineraler och vitaminer. Det rör sig om flera miljarder.

 Mats Hägglöf

MEDIA

flickr/umjanedan (BY CC 2.0)

Carema - ett av många företag som lever gott på att regeringen bortser från vettiga krav
Riskkapitalfinansierad privat tidigare offentlig verksamhet är inget annat än storföretag som pumpar in miljarder för att sedan låta vinsterna rinna ut ur landet.

 Mikael Vasara

MEDIA
Högre skatt på lyxvaror - en tänkbar lösning?
flickr/mick/Lumix (BY CC 2.0)

Automation och frihandel orsaker till krisen
"Pengar är arbete och arbete är pengar. Kom ihåg den enkla ekvationen."

 Thore Hult

MEDIA

flickr/NS Newsflash (BY CC 2.0)

Den professionella journalistikens förfall
... och förhoppningsvis snara undergång.

 Gunnar Sjöström

MEDIA

Foto: flickr/Katarina Jardenberg (BY CC 2.0)

Björn Ranelid i Melodifestivalen 2012
"Vad är meningen med tävlingen? Är det inte att få fram bra musik?"

 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Andreas Björsten

Publicerad:
26 apr 2005 kl. 11.45

Skriv ut artikel


3302 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,9 / 36 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jakten på en funktionell mobil
Anitha Östlund

Sourzes metadebatter
Leif-Arne Undvall

Sourze: tokstollarnas parad
Michael Karnerfors

Content is dead, long live distribution!
Mikael Flovén

Prime time kill
David Rehaag

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Aftonbladet suger pung
Stefan Holmqvist - SHQ

Killpolare - om kompisrelationer mellan könen
Sofia Hadjipetri

Arbetslösheten är inget problem
Tobias Jeppsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Tystnadens tyranni
Michael Delavante

Blandaren - på nätet sedan 1863
Lennart Lundwall

Vitaminbrist på riktigt?
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Barn gillar konduktörer
Andreas Björsten

Fördomar styr valet av krönikör
Andreas Björsten

Världens äldsta yrke
Andreas Björsten






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR