dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Kim Lund publicerad 20 mar 2003 kl. 11.39:

Packa Bush - det är inte ditt land

Visst vore det skönt om Saddam försvann, men demokrati är ingen efterkonstruktion.
Till er som önskar Saddams avfärd ansluter jag. Er som gör det under rådande omständigheter skyr jag. Ibland helgar inte resultatet medlen, och detta syntes mig vara ett sådant fall.

Med vapen, hot och bomber skulle hela världen kunna demokratiseras på ett år. Garanterat. På pappret alltså.
Verkligheten vore en helt annan.

Men för att börja någonstans. Visst skulle världen och det irakiska folket må bra av att landet förvandlades från en plågsam diktatur till, säg, något som liknar Turkiets demokratiska hållning. Självklart. Nog för att Turkiet har sina frågetecken, men som en demokratisk målkurs duger de. Dit kan säkert Irak nå någon gång. Om det görs på rätt sätt. På deras sätt.

Detta är inte deras sätt.

Västvärlden och FN har som policy generellt en oerhörd stor tolerans mot männskliga övergrepp i världen. Det måste de nog ha. För att kunna förbli FN och inte förvandlas till en odemokratisk polis, enhällig jury och avrättare i ett. Som det sker nu i form av USA. Tolerans och passivitet är priset för demokrati.

Mugabes Zimbabwe och Kim Jong-Ils Nordkorea är bara två av de verdervärdiga diktaturerna som det blundas för. Halva Afrika är en smutsig smälthärd förgiftad av brutala inbördeskrig. De ultraradikala talibanerna fick ta över ett helt land obehindrat. Inte ens när de störtades var de målet för operationen. Deras brutala styre användes först som ett propagandamedel för att legitimera jakten på Usama. Sedan gav Al Quaidas kopplingar även möjligheten att bakvägen köra över den otäcka rörelsen. Detta var förstås ett plus i kanten, och det utfördes genom att assistera ett redan existerande, etablerat motstånd. Norra Alliansen. Det var dem som officiellt tågade in i och övertog det fallna Kabul. Därför fungerade det så pass väl som det gjorde. Utan dem hade vi nog fortfarande tvingats blunda.

Antagligen måste det skyndas långsamt, annars faller hela systemet.

Irak är alltså inte ensamt på förtryckartronen. Om ens i topp. Landet har däremot lyckats bli någon form av skyltdocka för den amerikanska presidentens barnsliga lusta att likt en Sankt Göran besegra alla världens onda drakar. Onda som han ser dem. Afhanistan gav blodad tand, nu vill Dracula Bush ha mer av varan. Olja? Inte ens chans.

Det handlar om en regim, den amerikanska, och en ledare som helt enkelt i sin abnorma inskränkthet och ignorans ser de oliktänkande som missvisade som måste ledas rätt. Så måste det vara. Han tror genuint han räddar världen.

Och det kan ju aldrig slutat väl. Jag är övertygad att Bush med lätthet gräver fram en radikal politisk Saddam-motståndare i landsexil någonstans som gärna, efter att dammet lagt sig, tar på sig uppdraget att koka ihop ett Irak a la Washington. Men det kommer att sluta i ett inre stridigheternas pannkaka.

Dagen då en samlad irakisk opposition, i eller utanför Irak, står beredd att skrida till verket och ber om FN:s assistans välkomnar jag Bush marinsoldater och hejar dem över gränsen. Då sker regimskiftet på irakiernas villkor. Då är landet redo för det. Då är Bush hjälte. Det som sker nu är artificiell demokratisering i respirator med stickkontakt i Vita Huset.

Ingen förtryckare i världen kan i längden stoppa ett plågat folk från samlat uppror. Det om något förtäljer väl världshistorien.

Lyssna på den, inte på Bush.



Bookmark and Share

Kim Lund, Människa oftast, synisk satiriker alltid.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Anna Jönsson
 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Kim Lund

Publicerad:
20 mar 2003 kl. 11.39

Skriv ut artikel


1528 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,3 / 11 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Exklusiv intervju med George W Bush (2)
Henrik Hermansson

Krig förnyar språket!
Ali Esbati

'Se upp för homolobbyn!'
Anna-Carin Collin

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Välgörenhets-VD:ar borde få bäst betalt
Kim Lund

Därför trampar vargjaktsdebatten vatten
Kim Lund

Rädda Fotbollen för bövelen!
Kim Lund






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se