dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Malin Dunfors publicerad 4 feb 2011 kl. 10.53:

Orkanen Yasi lämnar ett Queensland i förödelse

"Taket flög iväg som ett tefat," konstaterar Townsvillebon Robert Richards. Ståendes bredvid sitt nu taklösa hus förklarar Richards för ABC News att orkanen Yasi var något i hästväg.
2006 överlevde han orkanen Larrys framfart men den varade bara i någon timme jämfört med Yasi som höll på i 10-12 timmar. När taket började lossna och vardagsrumssoffan nära på blåste ut genom fönstret gömde han sig i badrummet. "Tur var väl det", säger Richards.

Yasis våldsamma framfart under natten mellan onsdag och torsdag återspeglades på dagstidningarnas förstasidor - "Paradise lost to Yasi's fury", "Monster strikes", "Night of terror", "Cyclone Yasi's $1bn king-hit" och "Is that all you got?" löd några av rubrikerna.

Queenslandsborna hann precis börja städa upp efter den senaste tidens översvämningar när det var dags för moder jord igen. Under söndagskvällen och en bit in på måndagsmorgonen bildades orkanen Yasi utanför Fijiöarna (och därför blev det Fijis meterlogiska institut som fick döpa orkanen). Inte sedan 1918 har en kategori 5-orkan nått delstaten Queenslands kust.

2006 härjade orkanen Larry (kategori 4) i delstaten och slutnotan var 10 000 ödelagda hem samt förstörd infrastruktur och grödor till en kostnad av 500 miljoner AUD. Detta till trots vittnar många luttrade australiensare om att Yasi var bland det värsta de upplevt i orkanväg.

Orkanen slog först till på Queenslands norra kust, längs sträckan mellan Cairns och Townsville, staden Tully inåt landet och de små kuststäderna Caldwell, Port Hinchinbrook och Mission Beach. Först kom kulingvindarna och sedan en stormsvallvåg, fylld av debris och skräp. Caldwell och Tully, och det närliggande turistmeckat Mission Beach ödelades. Inte ens Misson Beachs Elandra Resort, en favorit bland kändisar som Mich Jagger, Grace Jones och Pink, benådades.

Yasi klippte också av elektriciteten till 180 000 hem i Townsville och slog ut stadens vattenreningsverk. När det massiva räddningsarbetet inleddes vädjade borgmästaren till Townsvilles invånare att bara använda vattenkranarna för dricksvatten. De härjade städerna, som delar av landets mediekår döpt till "ground zero", uppvisar en omfattande förödelse - träd uppryckta med rötterna, trasiga kraftledningar och delar av plåttak utspridda längs gator och i trädgårdar.

Hoppet om att Yasi inte krävt några dödsoffer försvann igår när kroppen efter en 23-årig man hittades nära Ingham. Myndigheterna tror att mannen kvävts till döds av efter att försökt använda en strömgenerator i ett stängt rum. Orkanen slog ut elen på flera ställen. En man saknas fortfarande i Cardwell området. Trots att obligatorisk evakuering införts, tror polisen att ungefär tio procent av kustbefolkningen stannade kvar på plats för att försvara sina hem.

När nyheten om Yasis förödelse spred sig ökade världens sockerpriser med nästan fyra procent, den högsta nivå på 37 år. Queensland står för ungefär tio procent av världens sockertillverkning. Priset på färska bananer förväntas att tredubblas, vilket kommer att ha en kedjeeffekt på bananbröd, smoothies och viss typ av barnmat. För fem år sedan låg kilopriset på bananer på cirka två australiensiska dollar, ungefär 13 kronor. Men efter att Larry förstört stora delar av bananplantagen gick priset i taket - 15 dollar eller 99 kronor per kilo.

Tourism Queensland hade planerat att lansera en ny omfattande reklamkampanj för att locka tillbaka turisterna till de översvämningsdrabbade regionerna. Enligt Daniel Gschwind, Tourism Queenslands chef, läggs den nu på is på en obestämd framtid. Samtidigt uppmanade Cairns borgmästare, Val Schier, australiensarna att ta sin semester i Queensland istället för att åka utomlands så att turismindustrin kan komma på fötter så snart så möjligt. Regionens viktigaste flygplatser har åter igen öppnat efter att sluppit allvarligare skador.

Det annars så snustorra Alice Springs, Uluru, de norra delarna av södra Australien och Victorias fjällområde kan få regnskurar på upp till 175 mm under de närmaste dagarna när Yasi försvagas och förvandlas till en tropisk storm.

Flera meteorologer anser att Queensland måste förberedda sig på ytterligare cykloner, översvämningar och vilt väder under de kommande månaderna när väderfenomenet La Niña lägger sig till rätta över de östra delstaterna. Vissa forskare hävdar att klimatkaoset kommer att vara ännu längre, upp till 30 år.



Bookmark and Share

Malin Dunfors,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Anna Jönsson
 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Malin Dunfors

Publicerad:
4 feb 2011 kl. 10.53

Skriv ut artikel


2787 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Hva er det som skjer i Norge?
Vidar Golden

Nu är det USA som vaknar
Leif Erlingsson

Japansk spökbåt väcker nya frågor
Jennie Johansson

Får man heja på Putin?
Lennart Karlsson

Ungern går mot diktatur
Yngve Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag önskade att du skulle hålla mig
Anna Vinter

Operationsdagen närmar sig
Birgitta Stiefler

Slav under livets manifestation
Catherine Danell

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
The Perfect Date - existerar den?
Malin Dunfors

Joseph and the Girl: en fransk kalkon?
Malin Dunfors

Limitless - filmen som fått hjärnsläpp
Malin Dunfors






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se