Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Horace Engdahl publicerad 11 jun 2002 kl. 16.10:

Ointresse för VM tycks vara ett majestätsbrott

Jag skall svara i korthet.
För det första är det intressant att se att ett förstrött yttrande om en fotbollsturnering kan vara så provocerande för ett stort antal människor i dagens Sverige. Det har nämligen kommit många reaktioner på mitt uttalande, alla lika ilskna. Att demonstrera sitt ointresse för VM tycks vara ett veritabelt majestätsbrott mot kung Fotboll, som tydligen regerar den svenska nationen för närvarande.

Ännu intressantare blir saken om man betänker att alltsammans bygger på dålig källhantering. När Aftonbladet ringde mig och ställde sin fråga, svarade jag: "Va, är det fotbolls-VM!?" Detta svar borde naturligtvis ha återgivits ordagrant. Det har nämligen en annan innebörd än de ord som läggs i min mun i Aftonbladets Vi-5-spalt ("Jag visste inte ens att det var fotbolls-VM"). En beskrivning av skillnaden mellan dessa yttranden skulle bland annat innehålla termen ironi.

Man kan förstås säga att det är en dumhet att tro att det skulle vara tillåtet att använda ironi i medierna, men jag rättar mig inte efter sådana regler, lika litet som jag kan tro att jag vid givna tillfällen skulle vara skyldig att lägga böckerna åt sidan för fotbollen för att inte såra personer från landsorten.

Med vänlig hälsning,



Bookmark and Share

Horace Engdahl, ständig sekreterare för Svenska Akademien


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Horace Engdahl

Publicerad:
11 jun 2002 kl. 16.10

Skriv ut artikel


6203 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,9 / 49 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jultomten har fått nog!
Tage Nörgaard

Muslimer är inte det största hotet mot Sverige
Enida Sljivo

Bestäm dig Maria Wetterstrand!
Michael Karnerfors

Kontaktproblem på hög nivå
Anna-Karin Engström

Vart fan tog gud vägen?
Tage Nörgaard

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Grodan Boll & Horace Stropp
Andreas  Ekholm

Säg mitt namn rätt, bitch!
Navid  Modiri

Småaktighet med VM som vapen
Michael Lundahl

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Ahnlunds avhopp - en enastående pseudonyhet
Horace Engdahl

Därför är Gert Fylking portad
Horace Engdahl

Ni vet mycket litet om min bakgrund
Horace Engdahl






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se