Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

MEDIA
Artikel av Angelica Heijdenberg publicerad 26 dec 2004 kl. 10.55:

Nyhetsåret som gått

Årets sju små dvärgar...
Som brukligt ska nyhetsåret sammanfattas när det lider mot sitt slut. Med hjälp av sagovärlden och snövits sju vänner har jag valt ut ett antal nyheter som fått stor uppmärksamhet i media under 2004.

Årets Toker representeras av mannen som sa "Prova min cheesecake - den är specialkryddad". 27-åringen som tycktes ha goda avsikter genom att bjuda sina arbetskamrater på tårta sista dagen på jobbet hade av någon anledning blandat knark i bakverket. Föga anade han att den "goda" gesten skulle sluta med avsvimmade kollegor kravlande på golvet.

Årets butter är alla vänsterpartister som fått se sitt partis opinionssiffror falla kraftigt nedåt efter den senare tidens avslöjanden. När Janne Josefsson började gräva i partiets och Lars Ohlys förflutna blev detta början till en riktig soppa. Gudrun Schyman som varit partiets mest framgångsrike ledare hoppade av och det uppblossade interna motsättningar mellan olika falanger i partiet.

Årets blyger är den medieskygga Zlatan som vänder ryggen till när media inte väljer att glorifiera honom utan i stället kommer med jobbiga frågor. Till Expressen säger han "Journalisterna bör skriva om fotboll och förmedla rätt bild av mig till fansen. Jag får också fundera på om jag ska snacka med svensk media eller inte, annars får jag starta ett eget tv-bolag och snacka där". Har han möjligen inspirerats av Berlusconi under sin karriär i Juventus?

Nästa kategori är Årets Trötter. Kriminalvården har i år varit sömnigare än på länge. De har åtskilliga gånger fått vakna till tidningsrubriker som "Korruption inom kriminalvården" eller "Flera grova brottslingar på fri fot i år". Det blir spännande att se om de nästa år lyckas mura igen hålen i fängelsemurarna som verkar vara gjorda av schweizer ost.

Media får stå som Årets Prosit. Den lilla byn Knutby visade sig ha allt som media uppskattar. En uppsjö av artiklar snöt man ur sig. Det som från början beskrevs som ett brutalt mord blev senare en slags parodi. Byn förvandlades till en turistattraktion och rubrikerna antog en mera dokusåpalik karaktär.

Därefter är det dags för Årets Kloker att göra entré. Efter åratal av bråk, osämja och uteblivna valsegrar kom det plötsligt som en blixt från klar himmel. JA, vi samarbetar sade de fyra borgerliga partiledarna, så kanske förtroendet ökar och vi kan få några extra röster. Tillsammans möttes partiledarna hemma hos Maud Olofsson iklädda fritidskläder för att utstråla största möjliga mysfaktor.

Årets glader är de hockeysupportrar runt om i landet som nu får se NHL stjärnor skrinna runt i arenorna.



Bookmark and Share

Angelica Heijdenberg,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/junkDzine (BY CC 2.0)

Tystnadens tyranni
"Det är förstås okej att tycka att folk har tokiga åsikter och anse att de är snurriga, men det är inte okej att stämpla dem som dårar och rasister och tysta dem för att de uttrycker obekväma åsikter."

 Michael Delavante

MEDIA

Blandaren - på nätet sedan 1863
Man har genom åren retat såväl etablissemang som prästerskap och årets utgåva månar om traditionerna. En drift med alla i vårt samhälle står som spön i backen.

 Lennart Lundwall

MEDIA

flickr/bradley j (BY CC 2.0)

Vitaminbrist på riktigt?
Vintermånaderna innebär ett kraftigt uppsving för försäljningen av mineraler och vitaminer. Det rör sig om flera miljarder.

 Mats Hägglöf

MEDIA

flickr/umjanedan (BY CC 2.0)

Carema - ett av många företag som lever gott på att regeringen bortser från vettiga krav
Riskkapitalfinansierad privat tidigare offentlig verksamhet är inget annat än storföretag som pumpar in miljarder för att sedan låta vinsterna rinna ut ur landet.

 Mikael Vasara

MEDIA
Högre skatt på lyxvaror - en tänkbar lösning?
flickr/mick/Lumix (BY CC 2.0)

Automation och frihandel orsaker till krisen
"Pengar är arbete och arbete är pengar. Kom ihåg den enkla ekvationen."

 Thore Hult

MEDIA

flickr/NS Newsflash (BY CC 2.0)

Den professionella journalistikens förfall
... och förhoppningsvis snara undergång.

 Gunnar Sjöström

MEDIA

Foto: flickr/Katarina Jardenberg (BY CC 2.0)

Björn Ranelid i Melodifestivalen 2012
"Vad är meningen med tävlingen? Är det inte att få fram bra musik?"

 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Angelica Heijdenberg

Publicerad:
26 dec 2004 kl. 10.55

Skriv ut artikel


2534 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jakten på en funktionell mobil
Anitha Östlund

Sourzes metadebatter
Leif-Arne Undvall

Sourze: tokstollarnas parad
Michael Karnerfors

Content is dead, long live distribution!
Mikael Flovén

Prime time kill
David Rehaag

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Så undviker du Norénska jular
Anna-Carin Collin

Uttalande om naturkatastrofen i Sydostasien
Carl Gustaf

Julkalendern - för politiskt neutral
Vanja Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Tystnadens tyranni
Michael Delavante

Blandaren - på nätet sedan 1863
Lennart Lundwall

Vitaminbrist på riktigt?
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Gravida missgynnas vid sjukdom
Angelica Heijdenberg

En bulle i ugnen!
Angelica Heijdenberg

Livet på andra sidan rutan
Angelica Heijdenberg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR