dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

MEDIA
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 18 sep 2011 kl. 12.29:

Nu ska jag bara skriva trams

"Enligt Karlsten går det alldeles utmärkt att skriva en massa trams på nätet, även om det finns en speciell nyckel till framgång bland potentiella läsare - nämligen att man ska våga vara personlig, rolig eller att man har ett intressant ämne."
Inte visste jag att trams var så betydelsefullt. Men Emmanuel Karlsten skriver i DN 30/8 att "Trams är en viktig nyckel till framgång". Att ägna sig åt dösnack har aldrig varit min starkaste gren. Att prata om läget och om vädret är inte särskilt spännande, men det är ett bra smörjmedel i umgänget mellan folk. Och det är också allmänt accepterat. Det är dock inte samma sak med att skriva på nätet om läget. Men enligt Karlsten går det alldeles utmärkt att skriva en massa trams på nätet, även om det finns en speciell nyckel till framgång bland potentiella läsare - nämligen att man ska våga vara personlig, rolig eller att man har ett intressant ämne. Värre är det då för auktoriteter, företag och tramshatare att hävda sin plats.

Nu ska jag alltså skriva en massa trams. Fast hur gör man? Finns det verkligen nåt ämne som inte redan är genomtröskat? Att spekulera om morgondagen och komma med tvärsäkra prognoser är ju ett alternativ. Att vara tvärsäker är ju alltid roligt. Jag läste just vad Lennart Nilsson sagt, att "också ett långt liv är för kort för att man ska ägna sig åt det som varit". På TV kunde man se en intervju med Sture Linnér, som hade mardrömmar varje natt klockan 04:30 om sitt uppdrag i Kongo. Men livet är ju när det kommer till kritan alltid tragiskt. Mina barn brukar påpeka att jag har lätt för att gå omkring och småflina för mig själv. Det beror på att jag tänker på allt roligt jag upplevt och som jag kommer att uppleva. Att återuppleva eländen i det förflutna är jag måttligt intresserad av. Och att ta ut eländen i förskott är inte heller särskilt konstruktivt. Jag satsar på framtiden och ser fram emot att göra ännu en lång cykeltur med tält och full packning nästa sommar. 40 mil på tre dar cyklade jag i somras. Men nog var det tungt att skjuta cykeln uppför den mycket branta backen till Svinhult. Den där Stålfarfar hade det betydligt lättare när han cyklade från Haparanda till Ystad. Hans enda packning var bibeln. Och dessutom var han ju sju år yngre och det gör också sitt till.

Det jag nu skrivit är förstås, precis som Carl Lidbom en gång sa inför KU, bara trams. Men det mesta i livet är trams. Världens största trams är idrotten, som helt saknar mening och bara är till för att livet ska gå. Men den sysselsätter nästan hela jordens befolkning, antingen som åskådare, som aktiv eller som affärsverksamhet. Livet är en enda lång radda av trams och helt plötsligt så är man 104 år. Och då kan man börja undra, precis som Lars Andersson (a target=blank class=bluelink href="http://www.svd.se/kultur/litteratur/de-dodas-vinkel_6476516.svd">"De dödas vinkel" DN 17/9): "Vilket intresse har egentligen de döda av vad vi, de efterlevande, gör?" Så därför undrar kanske min farfars mor, Hanna Trulsdotter, född i Lörby 1827, vad jag egentligen håller på med. Jo, jag håller på med trams från morgon till kväll. Och det är rätt intressant.




Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/andreasivarsson (BY CC 2.0)

Avskedsfikat
Här kommer han, Börje, chefen! Klapprandes genom korridoren i sina svarta nyputsade skor. Doftandes Lagerfedth och pekandes med hela handen! Busy busy!

 Johan Seige

MEDIA
Rupert Murdoch
Foto: flickr/david_shankbone (BY CC 2.0)

Maktens hovreportrar
Återigen ges exempel på hur public service sviker sitt åtagande till allmänheten, genom att skydda och bekräfta makten istället för att granska den.

 Magnus Stenson

MEDIA
"Planet Facebook" 2010
Foto: flickr/dullhunk (BY CC 2.0)

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Jag har ingen aning om hur Facebooks resultat kommer att utvecklas, men jag kan säga att personer med så mossig argumentation som författarna till nämnda SvD-artikel inte heller borde försöka gissa, annat än kanske i bastun med kompisarna.

 Carl Olof Schlyter

MEDIA
Folkeadvokatene
Vi må tåle og ikke bli omtykt av alle. Vi må tåle kritikk.

MEDIA

Foto: flickr/dino_olivieri (BY CC 2.0)

Det är ingen enkel sak att vara förälder
"Anna Wahlgrens dotter har alltså skrivit en bok om sin uppväxt, och jag frågar mig om det verkligen är viktigt för henne att många läser den, eller om det var viktigare för henne att skriva den."

 Vidar Golden
 Angus Liddell

MEDIA
Anna Wahlgren, glöm din heder
När Felicia Feldt skriver en bok och hänger ut sin mor som gjort karriär i att uppfostra barn, vet jag att det inte handlar om en dålig dag. Det handlar om att hon har blivit tvingad att leva en lögn.

MEDIA
Många svenska föräldrar har följt Anna Wahlgrens råd om barnuppfostran
Foto: flickr/janineomg (BY CC 2.0)

Anna Wahlgren borde tala klarspråk
"Förövarna är de första att skydda sig själva med lögner och de andra att följa efter brukar vara barnen - men i vuxen ålder står de oftast inte längre ut med dessa lögner."

 Angela Larsson
 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
18 sep 2011 kl. 12.29

Skriv ut artikel


1106 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 7 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Behöver vi en blogglag?
Jennie Johansson

Ärlighet = Bullshit / Integritet = Behagligt
Embla Petrovski

Man blir inte en bra bloggare på en vecka
Elin Amour

Facebook är bara Facebook!
Jennie Johansson

Jag har gått med i Facebook!
Pia Isaksson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En slumpteoretiker tar bladet från munnen
Michael Delavante

Obesvarade frågor om 9/11
Liolin Vernram

Ungdomar behöver kärlek - inte polisinsatser
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Avskedsfikat
Johan Seige

Maktens hovreportrar
Magnus Stenson

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Carl Olof Schlyter

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Får man heja på Putin?
Lennart Karlsson

Palestinafrågan går inte att lösa
Lennart Karlsson

Nu börjar det bli jobbigt för regeringen
Lennart Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR