Fredag den 30 juli 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes nya bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Stefan Whilde publicerad 6 nov 2005 kl. 13.13:

Nu blir jag råfeminist

Tiden har hunnit ikapp mig. Jag har blivit modern.
Det är inte roligt att vara ifeminist längre, inte roligt att prata om individ före kön, inte kul alls att gilla sexradikala artonhundratalsförfattare eller ens att hålla med Ellen Key i hennes syn på äktenskapet. Kvällspressen som tidigare nerlusades av fanatiska manshatare gör nu trend på kvinnor som värnar ifeministisk sexradikalism och individuell hälsa framför hysteriska kvoteringar.

Jag kallas visserligen sällan för mansgris och jag har alltid trott på lika lön för likvärdigt arbete (ända sedan jag jobbade för kommunistisk ungdom på 80-talet, till och med efter det att de fotade mig och jag fick trashanka mig fram på a-kassa), men kulturkritiker brukar fackbestämma mig som främmande fågel med ett politiskt inkorrekt enmansuppror mot dogmer.

Nu konverterar jag. Kvoteringar är jag fortfarande emot – mitt frihetshjärta blöder för mycket – men jag kräver matriarkat. Allvarligt talar alltså. Det här är inget skämt. Jag är innerligt trött på Persson, Nuder, Leijonborg och alla gubbjävlar inom näringslivet och fackföreningsrörelsen. Låt mig bara slippa Gudrun Schyman och Tiina Rosenberg för dessa båda litar jag inte på när det kommer till maktfrågor. Annars litar jag på nästan alla kvinnor.

Så, nu är jag lika omodern och obstinat som förut. Det känns fint.


Bookmark and Share

Stefan Whilde, www.stefanwhilde.se


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Efter järnridån kom hjärnridån
"Boken 'Hjärnridån' skrevs 1994 och det har gått 15 år sedan den skrevs. Man kan nu konstatera att det inte gick så illa för Ryssland som man befarade i boken."

 Yngve Karlsson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Snart kan man inte längre köpa något utan att haspla ur sig en kod. Har man väl köpt något kommer det erbjudande att "uppgradera" sig till något bättre, naturligtvis till en ny högre avgift.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Om vi i framtiden vill undvika liknande katastrofer som den som inträffade i Mexikanska golfen, måste vi bryta med det brittiska monetära systemet som räknar människoliv i pengar.

 Sten O. Andersson
 Sergej Strid

Jobbdebatt 2010

Anna Ekström, ordf. Saco

Allt du behöver veta för att skaffa jobb
"Framgång på arbetsmarknaden ofta är ett resultat av faktorer man själv kan påverka. Med hjälp av resultat av Sacos utredning vill jag formulera några råd till alla som nyligen tagit studenten eller som är på väg att avsluta sinn högskoleutbildning."

 Anna Ekström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Välfärd betalar sig
Pengagenererande välfärd fungerar likt en aktie, den betalar tillbaka sig själv över lång tid, ibland med stort plus. Solklara exempel är skola, akut sjukvård och brandförsvar.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Censur – ett trubbigt instrument
"Den svenska lagstiftningen vill nu vår EU-kommissionär Cecilia Malmström sprida i övriga Europa och jag hoppas att hon misslyckas rejält, för detta är en lag som innebär en censur som strider mot grundläggande yttrandefrihetsbegrepp."

 Theo Gerken
 Michael Gajditza

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Foto: flickr/Ulrica (@Ullie) by CC 2.0

Flickors kläder uppmanar inte till fysisk lek
"Jag menar att kläder till stor del avgör hur våra barn leker, men också representerar vår syn på dem, vad de bör och inte bör göra."

 Theo Gerken

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Stefan Whilde

Publicerad:
6 nov 2005 kl. 13.13

Skriv ut artikel


1879 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,5 / 42 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Flickors kläder uppmanar inte till fysisk lek
Theo Gerken

Göran Lindberg – bokslut över ett feministiskt felslut
Martin Ekdahl

'Kvinnor ska inte köra bil'
Bente Wikman

Sluta klaga på Victorias val!
Michael Karnerfors

Dags för en ny jämställdhetspolitik
Tommy Sandström

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag tar inte på mig ett vitt band
Tommie Nygren

Den svenska kvinnan har blivit ful, fet och tråkig
Billy Butt

Ni Är Svin
Malin Gardskär

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Efter järnridån kom hjärnridån
Yngve Karlsson

Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Sten O. Andersson

BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Sergej Strid

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
På jakt efter vampyrer
Stefan Whilde

Död åt Karl Johan Nilsson
Stefan Whilde

Lämna mig inte
Stefan Whilde






Avancerad sök...