Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

Filmrecension
Artikel av Malin Dunfors publicerad 5 jul 2010 kl. 12.45:

Cloris Leachman (som Mitzie) och Eli Wallach (som Abe) i NEW YORK, I LOVE YOU
Stillbild: K.C. Bailey, ©2008 NY5, LLC. All Rights Reserved.

New York, I Love You - åtta miljoner invånare, elva berättelser

"New York, I Love You" fångar det (tids)typiska New York-livet: en smältdegel där drömmar uppfylls och krossas. Vad som än händer, livet går vidare. Imorgon är en ny dag i the Big Apple."
Titel: "New York, I Love You"
Genre: Drama
Regi: Jian Wen, Mira Nair, Shunji Iwai, Yvan Attal, Brett Ratner, Allen Hughes, Shekhar Khapur, Natalie Portman, Fatih Akin, Joshua Marston och Randy Balsmeyer
Manus: Emmanuel Benbihy ("Paris, Je T'aime") och Marina Grasic ("Crash")
Musik: Tonino Baliardo, Paul Cantelon, Mychael Danna, IIhan Ersahin, Peter Nashel och Marcelo Zarvos m.fl.
Medverkande: Natalie Portman, Shia LaBeouf, Ethan Hawke, Robin Wright Penn, Julie Christie, James Caan, Andy Garcia m.fl.
Speltid: 97 minBetyg: VG
Premiär: 9 juli 2010

Filmen är den andra i Emmanuel Benbihys filmserie Cities of Love ("Paris, je t'aime" var den första) och hade premiär redan 2008 på Toronto International Film Festival. En brokig samling av elva regissörer, däribland Mira Nair och Joshua Marston, har fått i uppdrag att på två dagar filma en vinjett om New York. Det är casanovan som går bet, två velande älskare, en musiker med prestationsångest, en åldrad sångerska som tackar för sig, ett gammalt skröpligt par på bröllopsdagspromenad, ficktjuven som möter sin överman, eleven som blir dumpad i sista minuten innan skolbalen, två främlingars rökpaus utanför en bar, en man och en flicka i Central Park, en alkoholiserad konstnär på jakt efter inspiration i Chinatown och en ung chassidisk kvinnas möte med en indisk affärsman.

Då och då vävs de små kortfilmerna tillsammans som när Maggie Qs karaktär stöter på Chris Coopers disträa affärsman i en kinesisk tvättinrättning och upptäcker att inget är "lost in translation".

Ända sedan the Jazz Singer, världens första ljudfilm, visades i New York den 6 oktober 1927 har staden etsats sig fast som en filmälskarens dröm. "New York, I Love You" vill gärna vara en hyllning till de tutande gula taxibilarna, till Upper East Side och alla mannies, till skyskraporna, till Dakotahuset, till de nattöppna apoteken och staden som aldrig sover, till de färgstarka karaktärerna och till alla vanliga New York-bor som en hyllning till kärleken i alla dess former - den första stora, den ouppnåeliga, den tillfälliga och den som varar för alltid.

Medan "Paris, je t'aime" stundtals tappade sitt franska fotfäste och mer kändes som en film gjord av en amerikansk turist på besök med drag av "An American Werewolf in Paris", fångar "New York, I Love You" något bättre det (tids)typiska New York-livet: en smältdegel där drömmar uppfylls och krossas. Vad som än händer, livet går vidare. Imorgon är en ny dag i the Big Apple.

Filmen bjuder på glädjekorn som den japanska regissören Shunji Iwas udda historia om en trött kompositör (Orlando Bloom) och hans mobila förbindelse med regissörens assistent (Christina Ricci), Yvan Attals skildring om den talföra charmören (Ethan Hawke) som lägger an på en sexig, gift kvinna (Maggie Q) i Soho, med oväntade resultat, träffar mitt i prick och Brett Ratners störtsköna film om pojken (Anton Yelchin) som tror sig göra dagens goda gärning när han tar med grannes rullstolsbundna dotter (Olivia Thirlby) till skolbalen.

Men att "New York, I Love You" trots allt inte får full poäng är just för att medan många berättelser briljerar, känns andra historier överflödiga. Regissörernas skicklighet är varierande och det märks. Historien om Hayden Christensens ficktjuv som möter sin själsfrände i OC's Rachel Bilson ligger helt enkelt i lä från mer erfarna skådespelare som Robin Wright Penn och Chris Cooper och deras rykande provaktioner på en trottoarkant. Dessutom är det nästan som om man på vissa ställen försökt injicera lite kärlekstrassel á la Sex And The City, vilket faktiskt känns helt malplacerat. Vi älskar dig ändå, New York.



Bookmark and Share

Malin Dunfors,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Malin Dunfors

Publicerad:
5 jul 2010 kl. 12.45

Skriv ut artikel


1187 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,5 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Filmrecension
The Rum Diary - spännande men konventionell
Marie Ericsson

The Girl With the Dragon Tattoo
Mikael Vasara

Simon och ekarna - kanske en av de tio bästa jag sett
Carl Olof Schlyter

Joseph and the Girl: en fransk kalkon?
Malin Dunfors

Breaking Dawn - Underskön vigsel och ett vampyrbarn
Jennie Johansson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Grön jordbruksprotektionsm en katastrof för tredje världen
Adam Cwejman

Ett värdefullt uttryck
Catherine Danell

Alliansen längtar efter att få lämna ifrån sig makten
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
The Perfect Date - existerar den?
Malin Dunfors

Joseph and the Girl: en fransk kalkon?
Malin Dunfors

Limitless - filmen som fått hjärnsläpp
Malin Dunfors






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR