Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Fredrik Vargas Friberg publicerad 13 apr 2007 kl. 10.38:

Nationalstaten Sverige gillar dig

Varför låter vi se ett löjligt spektakel varje gång utspela sig i konstitutionsutskottet som i detta hänseende får illustrera den Svenska Nationalstatens klena demokrati?
Än idag lever vi kära medmänniskor under en statsmodell från medeltiden som i vårt fall kallar sig för nationen Sverige, som påstår sig försvara våra rättigheter, försvara våran frihet, eller avgöra våran rättvisa.

Är det inte underligt att vi så högt utvecklade människor i västvärlden inte ifrågasätter nuvarande ordning?

Vi har ingen rätt att neka en polis att arrestera dig, vi har ingen rätt att neka någon att avlyssna dig, vi har ingen rätt att säga nej ifall vi blir skjutna, vi har ingen rätt att demonstrera utan tillstånd, vi har ingen rätt organisera strejk på fria villkor, vi har ingen rätt attsäga nej till krig, vi har ingen rätt att säga nej till storbyggen, och vi kan tvingas till experiment och får inte säga nej, vi har ingen rätt att säga nej till skatt, vi har ingen rätt säga nej till utförsäljningar, vi har ingen rätt att säga nej till staten ifall de sanktionerar rivning, vi har ingen rätt att bestämma över oss själva?


Vad är våran frihet i landet Sverige? Vi har rätten att diskutera om religion så länge vi inte talar något som bryter mot andra regler, vi har rätt att prata med varandra om andras personer åsikter, vi har rätt att rösta en gång vart fjärde år. Vi kanske får bygglov för nytt hus, och vi har också rättighet att köpa subventionerad sprit eller subventionerade böcker. Om vi har tur så blir det en folkomröstning som bara blir rådgivande.

Varför behöver vi den Svenska staten?

Rättsväsende? Språk? Sjukhus? Skola? Arbete? Polis och brandkår? Andligt råd? Något mer?

Vad behöver den Svenska staten av oss? Den behöver soldater, den behöver skatter, den behöver organ, den behöver säkerhetspolis, maktfördelning, den behöver produktion, den behöver institutionerad religion, den behöver media, och framförallt behöver staten administrations medarbetare.

Varför är vi med i denna skapelse?

Varför låter vi se ett löjligt spektakel varje gång utspela sig i konstitutionsutskottet som i detta hänseende får illustrera den Svenska nationalstatens klena demokrati; där sitter politiker som i varje enskilt fall får bedöma en av sina egna kamrater. ÄR det inte bisarrt!? Att statens egna tjänare dömer sina egna tjänare. Vore det inte mer demokratiskt att tjänaren som blev vald av folket också blev dömd av sina väljare?

Avveckla Sverige!

Börja rusta upp demokratin!

Artiklar om demokratins kärna kan du läsa här:
http://www.sourze.se/default.asp?ItemId=10096268



Bookmark and Share

Fredrik Vargas Friberg, Världsmedborgare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Micheles Kindh
 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megadeth's Girl (BY CC 2.0)

Varför ger man fortfarande elchocksbehandling?
Hundratals människor har rapporterat om svåra skador efter ECT. Jag har personligen varit i kontakt med många av dem. Deras vittnesmål skär i mitt hjärta. De får inte nonchaleras.

 Peter Larsson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: Daniel Åderman

Tusentals demonstranter mot SOPA
En demonstration ägde igår rum på Sergels Torg i Stockholm, där man protesterade mot ett lagförslag som förespråkar att regeringen utan anledning ska tillåtas genomsöka din privata sfär i datorns innersta.

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Sysselsättning för framtiden - bygga upp Akropolis?
Foto: flickr/mradisoglou (BY CC 2.0)

Terapiarbeten tillhör framtiden
Om vi fortsätter som nu så kommer allt fler att stressa sig fördärvade. Ett helt liv i en konkurrensutsatt verksamhet kommer att knäcka de flesta till slut.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ralph and jenny (BY CC 2.0)

Mutor och dricks kan aldrig avskaffas
"Svenskarna begriper inte hur situationen är i de här länderna. Fick inte statstjänstemännen mutor skulle de inte kunna försörja familjen. Lönerna är anpassade till att de får extrainkomster."

 Sten O. Andersson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Fredrik Vargas Friberg

Publicerad:
13 apr 2007 kl. 10.38

Skriv ut artikel


1211 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,1 / 15 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Var finns Saltsjöbadsandan på användarsidan?
Uno Hansson

Fuck off yttrandefrihet?
M. Hanna

Frikyrkan och elitism
KEN Zandström

Funderingar för att lösa finanskriser!
Uno Hansson

Bristen på social adekvans
Isabella Mendrix

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Fallet Louise - En viktig aspekt fattas
Sunny Börjesson

Bush - ingen fåntratt!
Roberth Ström

Osaklig debatt med SD i 'Adaktusson'
Karin Holmberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Micheles Kindh

Egypten måste banta sin personal
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Snart är internet förbjudet
Fredrik Vargas Friberg

Sveriges situation smygfascistisk
Fredrik Vargas Friberg

DN lurar väljare att rösta på Moderaterna!
Fredrik Vargas Friberg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se