Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Marcus Borg publicerad 14 jan kl. 06.00:


Foto: flickr/andysternberg (Creative Commons)

Nakenscanning både skadligt och kränkande

Teknik som möjliggör nakenscanning har nu införts i stora delar av världen. Något det talats litet om är den skada och kränkning nakenscanningen kan orsaka.
Omständigheterna kring incidenten med den så kallade ”kalsongbombaren” på ett flygplan på väg från Holland till Detroit är oklara. Något som står klart är att stora kontrakt gällande teknisk utrustning, ofta kallat nakenscanning redan innan incidenten varit planerad att införas på flertalet flygplatser.

Ett ögonvittne vid namn Kurt Haskell berättar att kalsongbombaren på flygplatsen i Amsterdam var i sällskap med man som såg rik ut och som såg att komma från Indien, Pakistan eller Bangladesh. Det har även kommit fram att den så kallade kalsongbombaren flög utan pass. Vidare beskriver Haskell och andra ögonvittnen hur passagerna i Detroit hölls kvar i ett stängt utrymme under en längre tid. Bombhundar sökte genom deras bagage vilket ledde till att en man utöver kalsongbombaren grepps. FBI har i efterhand kommit med minst fem motsägande förklaringar till vad som egentligen hände och ännu har inte videofilm från säkerhetskameror på Amsterdam som kan avslöja identiteten av mannen i kalsongbombarens sällskap gjorts tillgänglig. Intressant i det hela är att Amsterdams flygplats är utrustad med utrustning för nakenscanning, vilket inte verkar ha hjälpt att hindra det planerade bombdådet.

Flera studier visar på att den strålning som används för nakenscanning kan skada en människas DNA. Den strålning som används är så kallade T-rays, strålning på THz-området. Boian Aleandrov från Center for Nonlinear Studies på Los Alamos National Laboratory har den bestämda åsikten att denna typ av strålning är skadlig, han menar att den kan lossa upp mänskligt DNA. En resonanseffekt uppstår som lossar DNA-strängar, vilket skapar "bubblor" i strängarna vilket stör DNA-replikation. [1]

Utöver de möjliga negativa hälsoeffekter denna nakenscanning kan orsaka har vrede spridits i många länder över de detaljerade nakenbilder som genereras. Högupplösta nakenbilder med detaljer av hela kroppen har läckt ut. I Storbritannien har massmedia diskuterat möjligheten att man måste låta bli att scanna barn under 18 år för att undvika brott mot barnpornografilagar. Många protester är planerade i USA där denna typ av utrustningen för nakenscanning är planerad att bli omfattande. Jag tar avstånd från denna potentiellt skadliga och kränkande behandlig av flygresenärer och hoppas att denna utrustning aldrig kommer att användas i Sverige och att det även försvinner från de länder där denna utrustning används.

Bookmark and Share

Marcus Borg, Kandidat i Piratpartiets premiärval till riksdagen. Besök gärna min blogg: http://marcusborgpp.blogspot.com


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Marcus Borg

Publicerad:
14 jan kl. 06.00

Skriv ut artikel


1031 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,1 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
En trygg familj utgångspunkten för ett tryggt samhälle
Jonny Nilsson

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

Var får romerna höra hemma?
Jessica Sandberg

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Mina år i svenska koncentrationsläger
Inger Olsson

F!:s sexism hot mot jämställdhet och barn
Michael Karnerfors

Minska kostnaderna för flyktingbarnen
Tomasz Striner

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
GMO kan innebära slutet för mänskligheten
Marcus Borg

Fyra flickor döda i indiskt vaccinationsförsök
Marcus Borg

Varning för teflon
Marcus Borg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se