Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Ulf Nilson publicerad 19 jan 2007 kl. 14.22:

Mona Sahlin - till makten pga sitt kön

"Feminismen segrade. Den fick bra hjälp också av Perssons knölighet. Nu får vi alla leva med konsekvenserna."
Blir Mona Sahlin en bra statsminister?

Mitt svar är nej. Jag tror nämligen inte att Sahlin blir vald. 2010 förlorar sossarna för andra gången i rad. Då blir kraven på nytt ledarskap övermäktiga och Sahlin försvinner ut till vänster.

Eller var det höger?

Anledningen till att jag skriver det jag skriver är att vi inte får glömma att Sahlin egentligen inte uträttat någonting i svensk politik. Jo: en sak. Hon har i två årtionden förkroppsligat begreppet tjej (uttalas på så bred stockholmska som möjligt). Om hon inte betett sig osannolikt klantigt skulle detta ha gjort henne till partiledare redan 95, men då blev hon, som alla vet, bortfintat av Persson (med benägen hjälp av diverse läckor).

Sen kommer Sahlins s t o r a prestation. Hon gav sig i n t e. Trots att hon minst av allt var välkommen - vad i himmelens namn gör en samhällsbyggnadsminister? - stannade hon kvar. Persson gick med på det. Så länge hon satt i regeringen, totalt utan inflytande, hade han henne under kontroll. Kanske hade han läst Lyndon B.Johnsons bevingade yttrande:
- Bättre inne i tältet pissande ut än utanför pissande in...

(Ja, GP skulle naturligtvis inte uttryckt sig så grovt!)

Under de år som gick växte feministernas krav på kvinnor i ledningen för storföretag, för organisationer och - varför inte? - regeringen. Den förvirrade och gapiga Gudrun Schyman gjorde onekligen en insats. Wanja Lundby-Wedin i all tysthet en bättre. Messing, Jämtin och andra hjälpte till och resultatet blev att det blev politiskt totalt inkorrekt att överhuvudtaget ifrågasätta en kvinnas kvalifikationer. Självklart har ingen vågat säga t ex:

- Vad har Margot Wallström egentligen uträttat i Bryssel?

Om man ställt frågan skulle man ha kallats reaktionär. Om man gett det helt korrekta svaret att damen ifråga inte uträttat någonting av betydelse skulle man ha blivit nedklubbad som en sälunge. Feminismen segrade. Den fick bra hjälp också av Perssons knölighet. Nu får vi alla leva med konsekvenserna.

För övrigt är det lämpligt att konstatera att Sverige ingalunda är något föregångsland. Indira Gandhi ledde länge världens största demokrati, Indien, som idag - bakom kulisserena! - styrs av svärdottern Sonja, född i Italien ( och därmed kanske världens främsta exempel på fördomsfrihet). Pakistan hade Banazir Bhutto, Sri Lanka och Bangladesh har haft fler kvinnliga än manliga ledare, Frankrikes sossar valde nyligen en kvinna till presidentkandidat; Margaret Thatcher gjorde insatser av nästan samma format som Winston Churchill.

De uppräknade kvinnorna kom till makten av många, olika skäl, inte alla speciellt goda. På ett avgörande sätt skiljer de sig alla dock från Mona Sahlin: ingen av dem gled in på grund av sitt kön. Indien, Pakistan, Storbritannien, etc kan alla betecknas som mansdominerade samhällen.

Det kan vi förvisso inte säga om Sverige numera...

Eller...?

(Foto: Aino Heimerson)



Bookmark and Share

Ulf Nilson, Frilansjournalist


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Ulf Nilson

Publicerad:
19 jan 2007 kl. 14.22

Skriv ut artikel


4775 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 101 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Rasism mot blåögda!
Michael Ståhlberg

Jordkällarfamiljen - hur synd var det om dem?
Sunny Börjesson

Jag gjorde bort mig i skolan
Fadde Darwich

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Kungen är kung - inte helgon
Ulf Nilson

Saab överlever inte
Ulf Nilson

Orsak till väljarras - Wanja, Mona eller internet?
Ulf Nilson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se