dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Mikael Björnfot publicerad 25 nov 2011 kl. 05.56:


flickr/maveric2003 (BY CC 2.0)

Mina drömmars Karibien

Är verkligheten lika fantastisk som i filmens underbara värld?
Som ett stort fan av både resor och filmer som tar upp drömmiljöer ägnade jag mig åt lite forskning och kom fram till att ett stort antal filmer har dessa heta resmål som väl fungerande teman. Frågan man kan ställa sig är om filmbesökaren ser filmen på grund av filmens manus eller för filmens miljöer? Svaret är kanske att båda befruktar varandra.

Ett färskt exempel är den rätt nyligen utgivna filmen "Pirates of the Caribbean: I främmande farvatten" (Disney), vilket är den fjärde filmen i den populära serien vars första del gavs ut redan 2003. Johnny Depp spelar den oefterhärmliga Captain Sparrow som lika fjollig som vanligt beger sig ut på jakt efter den mytomspunna eviga ungdomens källa. Men som alltid är resan dit inte den lättaste utan han får kämpa mot den gamla bekantskapen Angelica spelad av Penelopé Cruz, som Depp inte riktigt kan lita på, piraten Svartskägg och zombier samt möta sjöjungfrur. Filmen är underhållande, även om jag saknar "trotjänarna" Keira Knightley samt Orlando Bloom som varit med i samtliga tidigare filmer.

Ett annat exempel på filmer som getts ut med Karibien som tema är exempelvis Agatha Christies "A Caribbean Mystery", där den älskliga Miss Marple, sin vana trogen, blir involverad i en mordhistoria på ett litet hotell som har allt att önska vad gäller karibiskt, magiskt skimmer. Denna Christie-deckare har redan filmats i två versioner.

Är då verkligheten lika fantastisk som i filmens underbara värld? Enligt mina likaledes resvana vänner är Karibien som består av ett stort antal ö-länder helt fantastiskt. När man hör namn som Barbados, Jamaica, Aruba och Curacao kommer man på sig med att tänka på innehållet i filmerna ovan, den fina naturen, lata semesterdagar, paraplydrinkar eller len sand mellan tårna.

För många förblir detta en dröm som inte går i uppfyllelse - för undertecknad - snart en realitet. Jul- och nyår är redan bokad - so Caribbean here I come! Watch out for a review coming soon!




Bookmark and Share

Mikael Björnfot, Vintertrött


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
August Strindberg
Foto: flickr/Kungliga biblioteket (BY CC 2.0)

Skandalskrivaren August Strindberg
Klockan 16.30 den 14 maj 2012 är det 100 år sedan Sveriges kanske märkligaste författare dog.

 Stefan Whilde

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Hryck (BY CC 2.0)

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
När får vi se en violinist i en symfoniorkester luta sig bakåt under ett solo och leka sensuellt med tungan mot publiken?

 Johan Seige

Skivrecension


Streaplers går på egna vägar
"Det var Streaplers musik som spelades under mina unga år och de har alltid haft en plats i mitt hjärta."

 Annika Brandt

KULTUR & NÖJE

Konst i Kungsträdgården
"Ett mycket uppskattat evenemang med tiotusentals besökare och en möjlighet för alla att på plats få träffa och prata med konstnärerna."

 Nils Mohlin

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/DanBrady (BY CC 2.0)

En spelning som satte spår
Storleken kan säkert ha en viss betydelse ibland. Men jag har lärt mig nu att engagemanget är det som gör upplevelsen värd att minnas...

 Johan Seige

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Mikael Björnfot

Publicerad:
25 nov 2011 kl. 05.56

Skriv ut artikel


1093 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,3 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
DVD-tips för påskhelgen
Mikael Björnfot

En kunglig affär - utsökta förutsättningar
Karin Edvall

Ett fasansfullt brott och dess följder
Malin Michea

Montgomery Clift - en bortglömd stjärna
Michael Delavante

Film förskönar allt som har med kärlek att göra
Johnny Pettersson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Replik till 'Mörkblå fond är farligare'
Yngve Karlsson

Öppet mål för Sossarna
Carl Olof Schlyter

Är Anders Borg Europas bästa finansminister?
Tobias Jeppsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

Skandalskrivaren August Strindberg
Stefan Whilde

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

Återutgiven skiva med Hazell Dean bjuder på nostalgi
Mikael Björnfot






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR