dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Inger Segelström publicerad 4 dec 2003 kl. 14.13:

Mer feminism i EU - hot eller möjlighet?

Tack vare ett långt och hårt arbete av tusentals kvinnor före mig är Sverige världens mest jämställda parlament.
I Sverige har kvinnorna tagit strid för halva makten. Vi är stolta över vår jämställdhet och det ska vi vara! Tack vare ett långt och hårt arbete av tusentals kvinnor före mig är Sverige världens mest jämställda parlament.

Jag kandiderar till Europaparlamentet i valet den 13 juni nästa år. Om jag blir vald kommer jag att möta en enorm utmaning när det gäller att slåss för jämställdhet och feminism på EU-nivå. Sverige har just fått gehör i EU att införa jämställdhet som ett av EUs grundläggande mål i den nya grundlagen.

För mig är det därför viktigt att få till stånd en diskussion om feminism i EU precis som i Sverige. Det socialdemokratiska partiet är numera feminister. Min definition av feminism lyder: Feminism är en åskådning som innebär att man erkänner kvinnors underordnade
ställning i familj, arbetsliv och i samhället. Feminist kan den
kalla sig som erkänner detta och vill göra något åt det. Det betyder att kvinnor och män, borgare och socialister kan vara feminister.

Visst har EU-politiken gått framåt ifråga om jämställdhet; fler kvinnor i EU-länderna har jobb idag, barnomsorgen byggs ut. Men när det handlar om den politiska makten är det mycket långt till "varannan damernas" i de olika EU-organen. I Europaparlamentet är knappt en tredjedel av parlamentarikerna kvinnor. Med de 10 länderna som blir nya medlemmar 2004 har till EU inte sagt sig kunna höja målet för andelen kvinnor. Nästa år är målet 30 procent kvinnor och för mig är det en för låg ambitionsnivå. Det är dags att EU skärper sig, annars halkar kvinnorna efter.

Sverige har en stor andel kvinnor i förvärvslivet, rätt till
barnomsorg, föräldraförsäkring inklusive pappamånader och välfärd. Vi har jämförelsevis nått långt. Ändå återstår mycket arbete innan Sverige är ett samhälle utan våld mot kvinnor, prostitution och trafficking, utan lönediskriminering eller gamla maktstrukturer som stänger oss kvinnor ute. Än mer måste göras i många andra länder. Det är en gemensam kamp och i det arbetet måste vi kvinnor, men även de justa männen hjälpas åt. Jämställdhet är ingen svensk nationalrätt som bara svenskar tycker om, eller som bara ska gälla oss själva. Sverige har verkligen något att bidra med i EU-samarbetet.

Jag vill fortsätta påverka den gamla gubbiga politiken och de enkönade maktstrukturerna också i EU. Kanske symboliseras männens makt starkast på foton från olika toppmöten ? idel män i mörka kostymer. Men på senare år har vi sett flera svenska kvinnor som kommissionärer och ministrar, inte minst Anna Lindh. De sticker ut från den mansdominerade bilden och visar att något annat är möjligt.
De var och är stora förebilder för alla kvinnor i EU, inte bara oss svenskor.

Det är ett gigantiskt arbete att få EU att bli feminister - men
nödvändigt. Vi ska inte ge upp redan från början bara för att
uppgiften är stor. Vem trodde att det socialdemokratiska partiet, så mansdominerat som det var på 70- och 80-talen, skulle få varannan kvinna på alla vallistor år 1994 eller bli ett feministiskt parti år 2001? Men nu, snart tio år efter att vi införde de varvade listorna, är vi socialdemokrater ibland tvungna att kvotera in män istället eftersom vi har så gott om kompetenta kvinnor att de mer än väl skulle kunna fylla listorna själva.

EU måste lära sig var man ska leta efter de duktiga kvinnorna. Och vilja leta.



Bookmark and Share

Inger Segelström, Riksdagsedamot (s) Eu parlamentskandidat 2004


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Anna Jönsson
 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Inger Segelström

Publicerad:
4 dec 2003 kl. 14.13

Skriv ut artikel


1181 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,5 / 19 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Varför klädde samhället mig i rosa?
Angela Larsson

Uppdrag granskning och imamerna - polygami är inte problemet i sig
Daniel Thilén

'Hen' är inte könsneutralt!
Maria Sågå

Rädda Barnens fattigdomsrapport - är den riktigt sann?
Carl Olof Schlyter

Nu är det kvinnornas tur
Jan Kramár

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Kvinna och Kåt!
Åsa Welin

Robinson-Robban och feminismen
Anna Linusson

Jan Guillou - en helig ko?
Johanna Parikka Altenstedt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
EU-valet - Ett socialt eller ett otryggt Europa?
Inger Segelström

Borde riksdagen utsett de 19?
Inger Segelström

Unga kd och m hotar den fria aborten
Inger Segelström






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se