Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av William Butt publicerad 1 mar 2009 kl. 00.09:

Melodifestivalen 2009: Malena Ernman var bäst

Det finns ingen som helst tvekan om att kvällens bästa bidrag var "La Voix" med Malena Ernman, som om hon lyckas slå E.M.D. i Globen, kan komma att vinna årets svenska Melodifestival och representera Sverige i Moskva.
Med undantag av Sarah Dawn Finers "Moving on" var resten av kvällens deltävling ganska trist. Jag begriper mig inte på allt ståhej kring Agnes. Hon är en hyfsad sångerska och låten "Love, Love, Love" är en modern poplåt skriven av veteran pop producenten Anders Hansson. Men tyvärr fick jag inte någon som helst gåshud av den. Snarare blev jag irriterad över att det bidraget och det andra värdelösa bidraget "Higher" med Star Pilots kom så långt som att den ena skulle till Globen och den andra till Andra chansen. Om någon av dem hade hamnat i duell mot Sarah Dawn Finer hade de fått backa och tacka för kaffet. Två mediokra bidrag till en duell betyder att svenska folket blivit ännu sämre på att rösta än vad det varit tidigare.

Jag tyckte att Susanne Alfvengrens låt var ganska hyfsad, men man behöver bara ta en titt på henne - hon har ju blivit tant och festen är över. Det blir ingen comeback, tyvärr. Anna Sahlene och Maria Haukaas Storeng hade en ganska hyfsat låt, men har inte Sahlene blivit lite "B" i Eurovision sammanhang? Hon bör ändra karriärsinriktning. Haukaas Storeng såg ut som en reklam för bröstförstorning - sorry tjejer - det blev inte bra. Thorleifs låt kommer att bli en dansbandshit och det ska de vara tacksamma för. I Sverige är det alltför ofta taget för givet att långtidsetablerade dansband ska vinna tävlingar - men Herregud de har ju hållt på sedan början på 70-talet och i dag är det 2009!

Next 3 bör man inte ens kommentera förutom att säga "Va' fan hade dessa i Melodifestivalen att göra?"

Men nu till Sarah Dawn Finer. Ärligt talat så blev jag riktigt förbannad när jag såg att hon skulle duellera mot Malena Ernman. Genom att ställa de två starkaste bidragen mot varandra förlorade man en av dem till Andra Chansen. Det var korkat gjort Christer Björkman! Sarah fick nöja sig med den internationella juryns röst och jag tror att vi kan se fram emot att se henne i finalen i Globen. Låten var kanon och det var också Sarah Dawn, en av landets finaste sångerskor.

Och så till min absoluta favorit: Malena Ernman är inte så känd för den populärmusiksälskande allmänheten, för hon är operasångerska. Hon är en av våra operavärldsstjärnor och den här låten "La Voix" är så förbaskad bra att om vi svenskar är smarta nog att skicka i väg Malena till Moskva är det min övertygelse att Sverige kommer att hamna högst i den internationella finalen. Jag hon kan till och med vinna med den här låten. Lycka till i Globen Malena - men du har två tuffa konkurrenter, nämligen E.M.D. och Sarah Dawn Finer - för jag är övertygad om att hon kommer dit också.




Bookmark and Share

William Butt, Musikproducent, Stockholm


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
William Butt

Publicerad:
1 mar 2009 kl. 00.09

Skriv ut artikel


2475 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,5 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Mikael Björnfot

En ny sida av Carola
Mikael Björnfot

Phenomenalt Lena!
Mikael Björnfot

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Andra Chansen: af Ugglas bidrag - en skitlåt!
Billy Butt

Platser Du inte behöver besöka
Lars Nilsson

Melodifestivalen: Lili & Susie tillbaka!
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Topplista: Årets bästa och sämsta
William Butt

Julian Assange should listen to me
William Butt

Jag sjöng för världsartisten Gloria Gaynor
William Butt






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR