Fredag den 30 juli 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes nya bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Anna Veeder publicerad 15 dec 2006 kl. 10.47:

Mellanöstern: planerat kaos?

Den politiska situationen i Mellanöstern liknar i allt högre grad en parodi på den legendariska 70-talssåpan Soap. Kompetent analys, någon?
Det var länge sedan jag läste någon smart analys angående vart Mellanöstern är på väg, och om man hör nyheterna så är det inte så svårt att förstå varför: den politiska situationen i Mellanöstern liknar i allt högre grad en parodi på den legendäriska 80-talssåpan Soap. Vad planerar Bush att göra i Irak efter Bakerrapporten? Vilket blir Hizbollahs nästa drag i maktkampen med den antisyriska libanesiska regeringen? Är Olmert verkligen seriös i sitt förslag om nya förhandlingar med palestinierna? Skulle Ahmadinejad verkligen använda kärnvapen mot Israel, även om det innebär att fyra miljoner palestinier också får sätta livet till? Vad planerar saudierna bakom kulisserna? Och hur nära befinner vi oss ett regelrätt palestinskt inbördeskrig?

Någon som vågar sig på en kompetent analys om vart vi är på väg? Jag passar.

Min enda kommentar till den ovanstående situationen är följande: händelser i Mellanöstern är inte alls lika kaotiska som de kan verka. Krig bryter inte ut, någon startar dem och någon annan beslutar sig för att slå tillbaka. Krig startas för att någon anser att detta är det bästa sättet att uppnå vissa intressen, inte för att de"inte har något val". Vapenleveranser planeras och finansieras, soldater tränas, politiker har flera scenarion i huvudet innan de fattar beslut. Hizbollah hade i månader hotat med att kidnappa israeliska soldater innan de lyckades i juli 2006, och Israel var väl förberett på att slå tillbaka om detta skulle ske. Problemet är snarare att den som tar initiativ till en krigshandling ofta inte tagit alla faktorer med i beräkningen, och händelsernas fortsatta förlopp blir ett helt annat än det som först planerats. Så skedde i Libanonkriget i somras, och samma sak hände amerikanerna i Irak.

Den verkliga uppgiften för amerikanerna och kvartetten, om de vill ha litet lugn och ro i Mellanöstern, är att se till att olika grupper istället börjar undra om de inte skulle kunna uppnå sina intressen på ett bättre sätt genom förhandlingar än genom att starta krig. Men förhandlingar är inte ett mål i sig, "fredsprocessen" är helt värdelös om det inte finns några säkra garantier för att avtalen respekteras. Jag är personligen inte speciellt imponerad av Olmerts vilja till "förhandlingar". Det skulle räcka så bra med att respektera de avtal och överenskommelser som redan ingåtts. Flytta bosättningar, ta bort vägspärrarna långt inne på Västbanken som bara gör civila palestiniers liv till ett helvete, och gör allt för att förbättra den humanitära situationen. Samma för palestinierna: reformera säkerhetstjänsterna, återställ lag och ordning, stoppa vapensmugglingen från Egypten och Qassamraketerna mot Sderot. Mindre prat, mer praktiska åtgärder. Då skulle framtida förhandlingar om en slutgiltig fred kanske till och med ha en chans att lyckas.

Fan trot.


Bookmark and Share

Anna Veeder, Korrespondent för Sourze i Israel


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Efter järnridån kom hjärnridån
"Boken 'Hjärnridån' skrevs 1994 och det har gått 15 år sedan den skrevs. Man kan nu konstatera att det inte gick så illa för Ryssland som man befarade i boken."

 Yngve Karlsson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Snart kan man inte längre köpa något utan att haspla ur sig en kod. Har man väl köpt något kommer det erbjudande att "uppgradera" sig till något bättre, naturligtvis till en ny högre avgift.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Om vi i framtiden vill undvika liknande katastrofer som den som inträffade i Mexikanska golfen, måste vi bryta med det brittiska monetära systemet som räknar människoliv i pengar.

 Sten O. Andersson
 Sergej Strid

Jobbdebatt 2010

Anna Ekström, ordf. Saco

Allt du behöver veta för att skaffa jobb
"Framgång på arbetsmarknaden ofta är ett resultat av faktorer man själv kan påverka. Med hjälp av resultat av Sacos utredning vill jag formulera några råd till alla som nyligen tagit studenten eller som är på väg att avsluta sinn högskoleutbildning."

 Anna Ekström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Välfärd betalar sig
Pengagenererande välfärd fungerar likt en aktie, den betalar tillbaka sig själv över lång tid, ibland med stort plus. Solklara exempel är skola, akut sjukvård och brandförsvar.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Censur – ett trubbigt instrument
"Den svenska lagstiftningen vill nu vår EU-kommissionär Cecilia Malmström sprida i övriga Europa och jag hoppas att hon misslyckas rejält, för detta är en lag som innebär en censur som strider mot grundläggande yttrandefrihetsbegrepp."

 Theo Gerken
 Michael Gajditza

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Foto: flickr/Ulrica (@Ullie) by CC 2.0

Flickors kläder uppmanar inte till fysisk lek
"Jag menar att kläder till stor del avgör hur våra barn leker, men också representerar vår syn på dem, vad de bör och inte bör göra."

 Theo Gerken

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Anna Veeder

Publicerad:
15 dec 2006 kl. 10.47

Skriv ut artikel


970 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,9 / 11 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Efter järnridån kom hjärnridån
Yngve Karlsson

De 'små kejsarna' kräver sin rätt
Yngve Karlsson

Israel målar in sig i ett hörn
Martin Ekdahl

Kamphundar förbjuds i Danmark
Pia Isaksson

Ed Curtis - The Shadow Catcher
Michael Delavante

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Plötsligt var han våldtäktsman!
Erik Månsson

Ingen jävel ska lägga sig i om jag viker ut mig!
Linda Rosing

Multikulturell kalldusch
Michael Ståhlberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Efter järnridån kom hjärnridån
Yngve Karlsson

Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Sten O. Andersson

BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Sergej Strid

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Israel: Ingen väg ut ur Gaza
Anna Veeder

Israel: slut på sommarlovet
Anna Veeder

Libanonkriget 2006: ett år har gått
Anna Veeder






Avancerad sök...