Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

Filmrecension
Artikel av Bente Wikman publicerad 1 mar 2010 kl. 06.00:


Foto: Nordisk Film

Max Manus storfilm i Norge

"Max Manus" har fått man ur huse i Norge. Unga som gamla bänkar sig på biograferna. Det är en storfilm, ingen tvekan om det. Den är välgjord inte minst i arbetet med att hitta/skapa miljöerna, tidstypiska med allt ifrån kläder, bilar och vedtravar.
Max Manus spelas av Axel Henie, och han hyllas just nu som den bästa manliga filmskådespelaren i Norge. Regissörsduon Joachim Rønning och Espen Sandberg har visat prov på att de kan göra film både traditionellt och effektivt. Max Manus är Norges mest sedda biofilm sedan 1975 års familjefilm "Flåklypa Grand Prix".

Motståndsmannen Max Manus börjar sin bana i det kalla finska vinterkriget, där han deltar som frivillig, tills han skadas och hamnar på sjukhus. I Oslo marscherar nazisterna längs Karl Johan. Max känner tillsammans med sina kamrater, det är både omöjligt och oförsvarbart att bara titta på.

De börjar trycka och sprida patriotisk propaganda. Max Manus arresteras, slänger sig ut genom ett fönster, hamnar på sjukhus och rymmer via Sverige till Skottland. Där ansluter han sig till kompani Linge och motståndsrörelsen som så småningom genomför en rad sabotage mot tyskarna i Norge, däribland dokumentförstörelse och sprängning av fartyg och järnvägar.

Filmen pendlar mellan psykologiskt drama, actionthriller och romantik. Vi får följa många historiska händelser i en fart som för filmen fram i ett bra tempo. Vi får följa Max Manus utveckling från ung, ganska naiv och dumdristig, glad och äventyrslysten till en bitter, arg och alkoholiserad man. Filmen visar tydligt vad krig gör med människor oberoende av vilken sida de befinner sig.

Filmen skulle kunnat bli ännu bättre om den visat lite mer av människornas liv och historia, som Max kärlekshistoria till en gift kvinna. Något annat som saknades var information om hur de finansierade sin kamp. Var kom alla vapen, sprängmedel och båtar ifrån?

Filmen Max Manus är inspelad 2008 och är baserad på den verkliga historien om motståndsmannen
Max Manus, född 9/12 1914 i Bergen och död 20/9 1996.



Bookmark and Share

Bente Wikman, Brinner för de utsatta små, kreativ mångsysslare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Bente Wikman

Publicerad:
1 mar 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1785 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,9 / 36 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Filmrecension
The Rum Diary - spännande men konventionell
Marie Ericsson

The Girl With the Dragon Tattoo
Mikael Vasara

Simon och ekarna - kanske en av de tio bästa jag sett
Carl Olof Schlyter

Joseph and the Girl: en fransk kalkon?
Malin Dunfors

Breaking Dawn - Underskön vigsel och ett vampyrbarn
Jennie Johansson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Thumeric mot tumör
Bente Wikman

En modig och självständig prinsessa
Bente Wikman

Miss Kicki manar till eftertanke
Bente Wikman

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Poppers pingviner - en vacker och rolig familjesaga
Bente Wikman

Miljoner berörs när himlen öppnar sig i Thailand
Bente Wikman

Min bön jag ber
Bente Wikman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR