dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

SPORT
Artikel av Leif-Arne Undvall publicerad 31 jan 2009 kl. 13.10:

Matchen över för Ingo

"Nu har Ingo kastat in handduken för sista gången, efter en längre tids sjukdom. Sveriges störste idrottsman har gått ut tiden. Vi minns honom med aktning och respekt."
Gubbarna på pensionärshemmet hade suttit uppe hela natten och lyssnat på radion, nu satt de ute på ljugarbänken vid talldungen och diskuterade, de var upprymda. Ingemar Johansson, Ingo, hade vunnit, där över i Amerika hade han knockat Floyd Patterson i tredje ronden. Tors hammare hade talat, inför John Wayne, Elisabeth Taylor och sin mor som satt vid ringside. Världsmästare i boxning är tungt, på den tiden var det EN titel det fanns bara en champ, världsmästare i tungvikt är tyngst. Tyngre än allt annat.

Året därefter möttes de åter igen, då van Floyd i femte rond och blev därmed den förste att återta titeln. Floyd blev trots att han besegrat Ingo mycket populär i Sverige. Han och Ingo tränade tillsammans i Vålådalen, vår frisör Lööv på Strandvägen fick klippa honom vid det tillfället. Fotot med Floyd sittande i Löövs barberarstol, satt sedan på hedersplatsen i Löövs salong ända till verksamheten upphörde. De möttes en tredje gång, även då vann Floyd.

Ingo deltog i olympiaden i Helsingfors 1952 i finalmatchen mot Ed Sanders, då blev Ingo diskad för passivitet.1981 blev Ingo upprättad och tilldelad sin silvermedalj i efterskott eftersom man kommit fram till att han blev felaktigt bortdömt. Ingo hade det goda omdömet att sluta sin karriär i tid, han gick sin sista match 1963 mot britten Brian London, som han vann över. Därefter arbetade han med diverse affärsprojekt, han sjöng in en skiva och deltog som skådespelare i några filmer, där han mest spelade sig själv.

Det finns en anekdot från Kiruna om Ingo; han hade varit på Ferrum och blivit antastad i baren, varför han hade föst undan den som antastat honom och gått därifrån. Morgonen efter blev han hämtad av polisen till förhör. Mannen hade anmält honom för misshandel och bifogat ett läkarintyg på en blånad på hakan som stöd. Ingo skulle ha slagit honom i ansiktet med full kraft. Polisen frågade Ingo vad han hade att säga om det. Ingo såg på dem sedan sade han: "Dö, om jag hade slagit honom med full kraft, då hade han inte behövt ett läkarintyg för att styrka det". Polisen släppte honom.

Nu har Ingo kastat in handduken för sista gången, efter en längre tids sjukdom. Sveriges störste idrottsman har gått ut tiden. Vi minns honom med aktning och respekt.



Bookmark and Share

Leif-Arne Undvall, Grötmyndig


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

SPORT

Foto: flickr/Rhys Asplundh (BY CC 2.0)

Rör inte min kvalserie!
Kvalserien i ishockey är en fantastisk serie med matcher på liv och död. Men den kan snart vara ett minne blott.

 Johnny Larsson

SPORT
Tillväxthormon - inget dopningsmedel?
En finsk elitskidåkare har fastnat i en dopingkontroll. Urinprovet visar att tillväxthormon har intagits.

SPORT

flickr/e-MagineArt.com (BY CC 2.0)

Anabola steroider är idrottens verkliga gissel
Anabola steroider lanserades på 1960-talet och tolv olika preparat slogs om den svenska marknaden. Omsättningen blev gigantisk. Idag är samtliga preparat avregistrerade, otjänliga inom sjukvården.

 Mats Hägglöf
 Mats Hägglöf

SPORT
Ishockey är en farlig sport, som utövas även av barn och ungdomar.
Foto: flickr/Leo-Avalon (BY CC 2.0)

Ishockey är farligare än boxning
"Ishockeyn torde ha samma möjligheter att införa individkontroll som boxningen. Matchläkare finns på plats under matcherna och i startböcker för alla spelare skulle läkarna kunna anteckna medicinska skador som förbundsledningen får ta ställning till."

 Sten O. Andersson

SPORT
Nothin' butt Rugby
Jag kommer hem från ett möte med en ny ungdomsverksamhet. Bestämmer mig för att fylla i användarprofilen på min Sourze-sida. Så får jag en ingivelse och skriver "Rugby" i sökrutan.

SPORT
Zluta Zlatan, Zluta!
Det har blivit allt svårare för Zlatan att skjuta mål. Han borde lägga av nu och i stället börja skjuta vildsvin.

 Bo Högberg
 Lennart Karlsson

SPORT
Visst kan män visa känslor - i sportens värld
"Om man vill trösta en gråtande man eller festa med glada sjungande karlar - gå på en idrottstävling eller sitt tillsammans i tv-soffan under hockey-VM."


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Leif-Arne Undvall

Publicerad:
31 jan 2009 kl. 13.10

Skriv ut artikel


1057 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Ingos Match 50 år: Han förverkligade drömmen
Sten O. Andersson

Proffsboxningens väsen
Johnny Karlsson

Upphäv förbudet mot proffsboxning
Martin Ekdahl

Släpp lös Tyson i en ishockeyrink
Markus Hankins

Knockoutkungen
Sten O. Andersson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Den lilla rasisten inom oss
Yohannis Petersson

Ingo var ingen idrottsman
Lennart Karlsson

Billy Butt statslös efter weekendresa
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rör inte min kvalserie!
Johnny Larsson

Tillväxthormon - inget dopningsmedel?
Mats Hägglöf

Anabola steroider är idrottens verkliga gissel
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Funkig Nils Landgren och Visby Storband levererar
Leif-Arne Undvall

Murras i Visby - vem tar hand om notan?
Leif-Arne Undvall

Jerusalem - Simon Sebag Montefiore
Leif-Arne Undvall






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR