dcsimg
Måndag den 20 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Upploppen i Husby | VM-guld i hockey | Fler anmäler mobbning i skolan Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Cecilia Persson publicerad 29 maj 2012 kl. 06.00:


Foto: flickr/[kajsa] (BY CC 2.0)

Man vänjer sig

Nu kan vi vara trygga - Estelle hade inte kolik i kyrkan och Loreen bytte scenkläder.
"Och jobbet som man gör, det har man ingenting för
det är nån annan som drar nytta av det
ingen aning vem
man bara flyttar sina papper, drar i sina spakar
hämtar sina pengar
det känns dumt och idiotiskt
men man vänjer sig
man vänjer sig".
(Kjell Höglund)

Jag vaknade i morse. Ingen självklarhet, ingenting att ta för givet, men jag vaknade, och jag bor i landet Sverige. Loreen vann! Hurra hon vann! Hon är äkta, hon sminkar sig inte, hon går barfota och hon vann! Jag förväntas dela och uppskatta en världsbild och ett symboliskt universum där Sveriges befolkning ena vecka ska samtala om Estelle och köpa prinsesstårtor och nästa vecka klistra sig framför dumburkarna igen och heja fram Sverige till segern. Nu kan vi vara trygga - Estelle hade inte kolik i kyrkan och Loreen bytte scenkläder.

Snart är det fotbolls-EM och i flera veckor kan i alla fall den manliga delen av befolkningen äta chips och dricka bira. Missförstå mig rätt nu, jag gillar fotboll och tycker det är bra att blattegrabbarna får vara likvärdiga medborgare på gröngräset, i några veckor. Det allra bästa hade varit om den kvinnliga delen av befolkningen också hade skitit i tvätten, disken, ungarna och Europas ekonomiska kris i några veckor och hojtat i högan sky- där satt den - Måååååååååååååååååål!

Zlatan och Helena och kidsen bor nu förresten i en lyxsvit på Gotland som kostar närmare 9000 spänn per natt och det är en annan fråga som ska ge min hjärna huvudvärk- pallar Zlatan trycket nu när den italienska klubben har det skralt i kassan? Pallar Zlatan trycket? Kommer Helena vara tillräckligt snygg nu när hon ska fotas med de andra fotbollsfruarna på EM? Fruarna som sitter som högvakten utanför Stockholms slott och vaktar de dyrbara benen.

Historikern Torbjörn Andersson, har skrivit en mycket intressant avhandling om fotbollens historia och dess arena för klass, kön och politik. De rika grabbarna spelade i vissa klubbar och arbetarsnubbarna i andra lag. Precis som att den italienska fotbollsklubben Roma grundades av Italo Fosch med tydliga fascistiska sympatier och ägaren till AC Milan: Silvio Berlusconi, borde rimligen alla veta var mediemogulen och ex-premiärministerns politiska åsikter hör hemma? Forza Italia, heja Sverige!

Myten om att fotboll och politik inte hänger samman kan vi alltså snabbt och lätt ge rött kort och nu springa mot mål som en gång Pia Sundhage - vidare mot nästa stolpe ut eller in, i den här textens desperata försök att få läsarna att inte somna på åskådarläktaren.

Populärkultur framställs allt oftare som friare, ballare, mer öppen och vidsynt än den förfärligt snobbiga, tråkiga, elitistiska "finkulturen" (läser Kafkadönickarna). När Loreen sjunger hem segern är hon "bara" en bra sångerska som hade vett att byta scenkläder och Estelle är "bara" en söt bebis som får hela Sveriges invånare att lyssna till herrans tukt och förmaning om gott kristet uppförande. Min favorit är ärkebiskopens betoning av ett gott bordsskick för att bli en framtida fungerande individ. Se där. Nu har ärkebiskopen med både guds, kungens och Estelle försäkran lovat oss - livet är mycket enkelt- ät med kniv och gaffel och tacka mor och far fint för maten och gör dina läxor, och allt kommer gå dig väl i livet.

Så om jag erkänner att jag istället för att applådera fram Loreen till segern istället valde att se filmen Babel på kanal två i det hotade företaget Public Service, så kan jag likt Maradonas filmning som ledde till Argentinas seger, anklagas för att vara en snobbig subba, som tror jag är bättre än vanligt hederligt folk. Möjligen en missad straffspark men även en enskild obetydlig och tondöv kvinna kan smittas av den grandiosa eurocentrismen, att tvingas älska färgerna blått och gult - och bli en smula oroad över att mina föräldrar inte tvingade mig att läsa bordsbön som liten. Jag fattar att jag har smittats på fel sätt och omedelbart borde be om syndernas förlåtelse och äta minst tre prinsesstårtor som botgöring.

Sveriges favorithäst heter just nu för övrigt Sanity, som betyder förstånd på svenska och jag tror inte den pållen vinner Elitloppet men någon eller några hästägare kommer bli glada. Ego Boy hette hästen som höll drömmen om ekonomiskt oberoende vid liv för vanligt folk på 1970-talet och nu är det Sanity som ska få oss att tro på framtiden.

Ja, det var ett också ett sätt att låta domaren blåsa i pipan och matchen är slut.





Bookmark and Share

Cecilia Persson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Bokrecension


"Det står ett rum här och väntar på dig..."
En spännande skildring av ett historiskt och politiskt skeende som visar hur litet ett människoliv är värt om utrikespolitik och diplomati är inblandat.

 Sten O. Andersson

Filmrecension

Ida (Anna Åström) och Krister (Gustaf Skarsgård)
Foto: Johan Helmer

Lilla Fröken, jag kommer älska ihjäl dig
Ida och Krister köper en lägenhet tillsammans och flyttar ihop. "VI" är en skräckfilm - om kärlek.

 Isabelle Lundqvist

KULTUR & NÖJE
Lorentz & Sakarias
Foto: Christian Gustavsson

Roskilde Roadtrip öppnar starkt i Sverige
Lorentz & Sakarias bjöd Röda Sten-publiken på det lilla extra under en festkväll där alla kändes som gamla vänner.

 Evelina Fransson

KULTUR & NÖJE

Illustration: Robert Proksa

Svenska stjärnor tillbaka på scenen
Agnetha Fältskog och Gyllene Tider är högaktuella med ny musik. Mikael Vasara lyssnar och tycker till.

 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: Billy Alexander

Om språk, religion och annat
Människan är det berättande djuret, alltså hittar hon på historier om allt, även om vad hon inte kan veta. Så nu ska jag hitta på en historia om språket. Den kan vara sann. Vi får se vart den leder.

 Hans Berggren

Skivrecension

Barbra Streisand
Foto: Al Ravenna

Nya skivsläpp med tvära kast mellan musikgenrer
Gemensamt för dessa artister är att de har lyckats väl med att sälja fysiska plattor, trots den generella nedgången.

 Mikael Björnfot

Skivrecension


Ansiktets debut - normbrytande och genialisk
Genom hela albumet får vi följa med i Ansiktets självrannsakande processer, och ofta landar det bland mycket sex och totalt självutlämnande i briljanta textrader.

 Evelina Fransson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Cecilia Persson

Publicerad:
29 maj 2012 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1111 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,2 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Att musikskrika högst
Lennart Lundwall

Tillbaka till Ronneby
Malin Michea

Fantastiska Lena Nyman
Lennart Lundwall

Jag är en kortrandig människa
Lennart Karlsson

En sång till Kim Jong-Un
Gunnar Odenman

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En debutants uppgång och fall
Lennart Lundwall

Loreen mardrömsartist för de som jobbar med henne
William Butt

Finare folk vill inte kännas vid sexprat
Svetlana Rokkan

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Det står ett rum här och väntar på dig...'
Sten O. Andersson

Lilla Fröken, jag kommer älska ihjäl dig
Isabelle Lundqvist

Roskilde Roadtrip öppnar starkt i Sverige
Evelina Fransson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Maja Ekelöf vs Gunnar Ekelöf
Cecilia Persson

Klasshatets geografi
Cecilia Persson

En obehaglig känsla
Cecilia Persson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR