dcsimg
Tisdag den 21 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Upploppen i Husby | VM-guld i hockey | Fler anmäler mobbning i skolan Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Stefan Whilde publicerad 23 apr 2012 kl. 10.51:

Man trivs ypperligt i den här romanen

Eghammer skriver rakt och öppet, stundtals väldigt stämningsfullt och tänkvärt.
Patric Eghammer
Emils saga
Recito förlag
Utgivning: April 2012

Emil Stefansson reser som en något åldrad utbytesstudent till Island för att förkovra sig i språket och sedan erövra världen som översättare av isländska sagor! Han lämnar skånska hålan Eslöv och arbetet på den kommunala musikskolan och han lämnar, eller försöker lämna, en kvinna och minnet av flera andra kvinnor.

I Reykjavik förundras han över de många barerna och de höga priserna på mat och vin. Han lär snabbt känna människor, andra studenter, infödda och inflyttade kvinnor och män. Mest kvinnor. Emil är en romantiker och ganska mycket som vi människor är mest, vilket gör honom sympatiskt mänsklig och charmigt barnslig i sin längtan efter närhet och bekräftelse. Och hans högst seriösa jakt på ursprunget, det fornnordiska, engagerar och underhåller.

"Snart är jag 40. Då och då, när vinden ligger på från ett visst håll, kan jag förnimma en svag stank av död, förruttnelse. Det här är antagligen sista chansen jag har att göra något av mitt liv."

Författaren Patric Eghammer är född 1969 i Olofström. Numera bor han i Malmö. Han arbetar som lärare och romandebuterade 2009 med "Lennon i Holjekroken" som fick ett positivt mottagande av läsare och kritiker.

I "Emils saga" tar Eghammer oss läsare med på en generös rundtur på en exotisk ö. Vi får till och med lära oss att prata isländska, om än en smula stapplande. "Emils saga" är en social roman, trots att vi hela tiden utgår ifrån Emils tankar och resonemang i första person. Men Eghammer skriver rakt och öppet, stundtals väldigt stämningsfullt och tänkvärt. Och som sagt, han mänskliggör sina karaktärer. Man trivs helt enkelt ypperligt i den här romanens sällskap.



Bookmark and Share

Stefan Whilde, www.stefanwhilde.se


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Bokrecension


"Det står ett rum här och väntar på dig..."
En spännande skildring av ett historiskt och politiskt skeende som visar hur litet ett människoliv är värt om utrikespolitik och diplomati är inblandat.

 Sten O. Andersson

Filmrecension

Ida (Anna Åström) och Krister (Gustaf Skarsgård)
Foto: Johan Helmer

Lilla Fröken, jag kommer älska ihjäl dig
Ida och Krister köper en lägenhet tillsammans och flyttar ihop. "VI" är en skräckfilm - om kärlek.

 Isabelle Lundqvist

KULTUR & NÖJE
Lorentz & Sakarias
Foto: Christian Gustavsson

Roskilde Roadtrip öppnar starkt i Sverige
Lorentz & Sakarias bjöd Röda Sten-publiken på det lilla extra under en festkväll där alla kändes som gamla vänner.

 Evelina Fransson

KULTUR & NÖJE

Illustration: Robert Proksa

Svenska stjärnor tillbaka på scenen
Agnetha Fältskog och Gyllene Tider är högaktuella med ny musik. Mikael Vasara lyssnar och tycker till.

 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: Billy Alexander

Om språk, religion och annat
Människan är det berättande djuret, alltså hittar hon på historier om allt, även om vad hon inte kan veta. Så nu ska jag hitta på en historia om språket. Den kan vara sann. Vi får se vart den leder.

 Hans Berggren

Skivrecension

Barbra Streisand
Foto: Al Ravenna

Nya skivsläpp med tvära kast mellan musikgenrer
Gemensamt för dessa artister är att de har lyckats väl med att sälja fysiska plattor, trots den generella nedgången.

 Mikael Björnfot

Skivrecension


Ansiktets debut - normbrytande och genialisk
Genom hela albumet får vi följa med i Ansiktets självrannsakande processer, och ofta landar det bland mycket sex och totalt självutlämnande i briljanta textrader.

 Evelina Fransson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Stefan Whilde

Publicerad:
23 apr 2012 kl. 10.51

Skriv ut artikel


1586 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: För få röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Att musikskrika högst
Lennart Lundwall

Tillbaka till Ronneby
Malin Michea

Fantastiska Lena Nyman
Lennart Lundwall

Jag är en kortrandig människa
Lennart Karlsson

En sång till Kim Jong-Un
Gunnar Odenman

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Skønne Zorro-1
Jette Steen

Om drömmar
Bengt O Björklund

Fahrt ins Blau - mot okänt mål
Kerstin Svea Dahlen

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Det står ett rum här och väntar på dig...'
Sten O. Andersson

Lilla Fröken, jag kommer älska ihjäl dig
Isabelle Lundqvist

Roskilde Roadtrip öppnar starkt i Sverige
Evelina Fransson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Spöktimmen är slagen
Stefan Whilde

En klok bok
Stefan Whilde

Vaccinationer: risker och skador
Stefan Whilde






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR