Tisdag den 16 mars 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Bara mamma som läser bloggen? Skriv i en riktig tidning istället.  Börja här!

SEX & KÄRLEK
Artikel av Canita Ohlsson publicerad 21 feb 2007 kl. 13.14:

Män är talibaner i sängen!

Män verkar tro att kvinnor finner njutning i att ständigt befinna sig i underordnade situationer. Sex är ett nollsummespel och det måste vi tyvärr lära mannen.
Sex är ett nollsummespel

Män verkar tro att kvinnor finner njutning i att ständigt befinna sig i underordnade situationer. Det handlar framförallt om tre områden. I arbetslivet handlar det om lägre löner och sämre möjligheter till karriär. I hemmet handlar det om att få dra det tunga lasset vad gäller städning, disk, tvätt och ungar. I sängen skall vi ställa upp på sex bakifrån eller att knästående tillfredsställa mannen oralt. Det kan komma som en chock för män men detta är inget som kvinnor automatiskt gillar för att man är kvinna.

I arbetslivet och i hemmet har det sakta börjat reformeras. Det pågår åtminstone en diskussion om att kvinnors löner är för låga i relation till männens. Även det faktum att kvinnor sliter mest innanför hemmets väggar får anses vara ett allmänt känt problem. I och med att det är allmänt känt så kan också ett förändringsarbete påbörjas. Här är ett intressant sidospår att parallellt med kvinnans frigörelse funderar man på att införa skattelättnader för att den typen av tjänster som kvinnorna då vill bli frigjorda från. Männen verkar alltså komma undan igen. Nu skall man köpa tjänsterna som fruarna förut gjorde gratis. Att dela på arbetet verkar inte ha förefallit männen.

Nu då till det tredje området - sänghalmen. Här är det knäpptyst om olikheterna och ojämlikheten. Vi har visserligen kommit en bit från tiden där samlag bestod i att kvinnan blev nedtryckt över köksbordet och kjolen upplyft ackompanjerat av ett par sekunders grymtande och juckande. Det är dock vad kan tyckas oändligt med tid kvar till jämlikhet i sängkammaren. För att skynda på denna process föreslår jag att mina medsystrar behandlar sina män som de behandlar oss. Vill de ha analsex - kör upp en gurka i häcken på dem samtidigt. Ingen gurka - inget sex. Vill de bli oralt tillfredsställda så får det vackert bli i det som populärt kallas 69:an liggandes på sidan på mjukt underlag. Vill mannen stå med knäna på ett hårt golv får han gärna göra det men jag betackar mig för onda och röda knän. Har mannen sedan för avsikt att på porrfilmsmanér ejakulera i kvinnans mun så tycker jag att kvinnan på lämpligt vis applicerar samma mängd valfri kroppsvätska i munnen på honom (dock ej saliv). Först då kanske han förstår vilka förnedrande omständigheter vi kvinnor försätts i.

Sex är ett nollsummespel och det måste vi tyvärr lära mannen. Vi har fått nog av talibanfasoner i sänghalmen!


Bookmark and Share

Canita Ohlsson, Socionom


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

SEX & KÄRLEK
Utan date på Alla Hjärtans Dag?
"En söt liten inbjudan fick jag i dag som gäller dej också, om du skulle vilja ha en kram på Alla Hjärtans Dag."

 Bente Wikman

SEX & KÄRLEK
Tankar om kärlek i juletid
Kärlek, ja vad är det egentligen? Vi matas med att partnerkärleken är den optimala, men för mig har kärlekens betydelse förändrat sig genom åren.

SEX & KÄRLEK
Du håller någons hjärta i din hand
Kärlek är det alla söker och vill ha. ”Vad är kärlek?” frågar många. Det ger upphov till många associationer. Olika uppfattningar. Vad är dessa grundade på? Erfarenheter, påståenden eller föreställningar? Begär, behov eller bara en avsaknad?

 Birgitta Stiefler
 Milina Åström

SEX & KÄRLEK
Ha en sexig jul!
"För mig känns det konstlat och onaturligt, att få julklappstips om sexleksaker i kvällstidningen helt oblygt. Om jag vill veta något om sexuella hjälpmedel, kan jag nog ta reda på det själv!"

SEX & KÄRLEK
Det krävs mer än kärlek för att uppfostra ett barn
Det finns så många i min ålder som fött barn nu det senaste året. Visst det är jättegulligt och så men är det verkligen så bra?

 Pia K
 Therese Reichenauer

SEX & KÄRLEK
Sexism kan vara OK, men torskar får mig att spy
"Hur kan en man tycka att det är rätt att använda en annan människas kropp för sina egna egoistiska syften? Kan torsken svara på det?"

SEX & KÄRLEK
Otrogna män ska hållas kort
Jag drömde att min sambo var otrogen. Än så länge inte i handling men i övrigt allt som hör till.

 Ethel Hedström
 Susanne Strömstedt

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Canita Ohlsson

Publicerad:
21 feb 2007 kl. 13.14

Skriv ut artikel


5125 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,3 / 185 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Utan date på Alla Hjärtans Dag?
Bente Wikman

Tankar om kärlek i juletid
Birgitta Stiefler

Du håller någons hjärta i din hand
Milina Åström

Feminister har bättre sex
Vanessa Marko

Ha en sexig jul!
Pia K

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Analsex är en kvinnofälla
Canita Ohlsson

Ditt namn säger mer än 1000 ord
Ulla Forselles

Orkar vi med fler invandrare?
Simon Aspenson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Utan date på Alla Hjärtans Dag?
Bente Wikman

Tankar om kärlek i juletid
Birgitta Stiefler

Du håller någons hjärta i din hand
Milina Åström

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Alla män är som Stureplansprofilerna
Canita Ohlsson

Vi kvinnor äcklas av nakna män
Canita Ohlsson

Analsex är en kvinnofälla
Canita Ohlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR