dcsimg
Söndag den 19 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Krisen i förlossningsvården | Eurovision Song Contest i Malmö | Diskriminerande reklam Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Stefan Whilde publicerad 27 sep 2005 kl. 08.27:

Män kan inte våldtas

Skulle han anmäla henne?
Män kan straffas men inte våldtas. När en man våldtar en kvinna och kvinnan har modet att anmäla honom och han ställs inför rätta och bevisas skyldig, då döms han till fängelse. Han får, i bästa fall, det straff han förtjänar, inom lagens ramar.

En kvinna kan hota och misshandla en man, men aldrig våldta honom eftersom mannen inte kan bli kåt, det vill säga få stånd, utan att vilja det. Å andra sidan har kåthet inget med våldtäkt att göra och visst kan en man våldtas på flera sätt, men skulle han erkänna det, skulle hans könsroll, hans manlighet, tillåta honom skammen att ha blivit förnedrad av en kvinna? Skulle han anmäla henne?

När Märta Tikkanen efter visst motstånd kom ut med sin kontroversiella roman "Män kan inte våldtas" för trettio år sedan väckte den debatt. Tikkanen berättar historien om frånskilda tvåbarnsmamman och bibliotekarien Tova Randers som blir våldtagen på sin fyrtioårsdag. Istället för att gå till polisen bestämmer hon sig för att ge igen med samma mynt. Öga för öga, tand för tand ska gälla och Tova, som på många sätt framställs som en alldeles vanlig vardaglig människa, börjar spionera på sin bödel för att ringa in honom och göra honom till offer. Hennes plan är något diffus, men går i stort ut på att våldta egenföretagaren Martti Wester (också han frånskild och lika ensam i livet som Tova) och därefter ringa polisen och anmäla sig själv. Hon räknar med att aktionen ska väcka uppmärksamhet i pressen - hon ska bli den första kvinnan i historien som döms för våldtäkt på en man.

Tikkanen lyckas bra med att ge Tova det kött och den själ som en människa ofta består av; huvudpersonen görs till en sexuell varelse vars syn på det manliga könet förändras, eller vässas, efter kränkningen. Men under processens gång förändras också hennes självbild.

Romanen talar för individens rätt till respekt och kvinnans frigörelse från mannens sexuella och sociala normer, men det som upprörde 1975 var hämndbegäret. Jag tror egentligen inte att vi blir mindre upprörda idag, däremot har vi mättats med teve- och tidningsvåld så länge nu att vi reagerar trögare. Somligt har förändrats i debatten och lagstiftningen, annat ser ungefär likadant ut. Frågorna kan vi i varje fall inte värja oss mot: Vems fel är det? Var går gränsen mellan samtycke och övergrepp? Vilket straff ska utdömas och av vem?

Den paradox som könsrollsämnet skapar och som inte är något undantag i Tikkanens kamptext är att fördomar om könen (framförallt det kvinnliga) möts med generaliseringar om könen (framförallt det manliga). Nu överlever Män kan inte våldtas sin paradox och blir, trots en något tillkämpad vardagston och en på sina ställen väl ensidig hatsång, spännande och plågsam läsning; en feministisk thriller med instinkt.

Titel: Män kan inte våldtas
Författare: Märta Tikkanen
Förlag: Söderströms
Nyutgivning: september 2005




Bookmark and Share

Stefan Whilde, www.stefanwhilde.se


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Bokrecension


"Det står ett rum här och väntar på dig..."
En spännande skildring av ett historiskt och politiskt skeende som visar hur litet ett människoliv är värt om utrikespolitik och diplomati är inblandat.

 Sten O. Andersson

KULTUR & NÖJE

Illustration: Robert Proksa

Svenska stjärnor tillbaka på scenen
Agnetha Fältskog och Gyllene Tider är högaktuella med ny musik. Mikael Vasara lyssnar och tycker till.

 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: Billy Alexander

Om språk, religion och annat
Människan är det berättande djuret, alltså hittar hon på historier om allt, även om vad hon inte kan veta. Så nu ska jag hitta på en historia om språket. Den kan vara sann. Vi får se vart den leder.

 Hans Berggren

Skivrecension

Barbra Streisand
Foto: Al Ravenna

Nya skivsläpp med tvära kast mellan musikgenrer
Gemensamt för dessa artister är att de har lyckats väl med att sälja fysiska plattor, trots den generella nedgången.

 Mikael Björnfot

Skivrecension


Ansiktets debut - normbrytande och genialisk
Genom hela albumet får vi följa med i Ansiktets självrannsakande processer, och ofta landar det bland mycket sex och totalt självutlämnande i briljanta textrader.

 Evelina Fransson

Annons


Snygga skal som skyddar din Galaxy S3
MyTrendyPhone ökar sitt sortiment med nya skal till Galaxy S3 i mars 2013. De är snygga, tåliga och prisvärda. Det är mobilskal från Covert och Rotary.

 MyTrendyPhone .se

Melodifestivalen 2013

Sean Banan med Sourzes schlagerreporter Mikael Björnfot
Foto: Per Sjödahl

Årets Melodifestivalfinal blir en riktig nagelbitare
Sällan har Melodifestivalen varit så oförutsägbar som i år. Sourzes Mikael Björnfot har minglat på invigningsfesten och tagit pulsen på årets finalister.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Stefan Whilde

Publicerad:
27 sep 2005 kl. 08.27

Skriv ut artikel


9216 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,7 / 22 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Profeten, filosofen och hycklaren
Hesham Bahari

Några ord om mina recensioner
Kristina Simar

Tre böcker, en debut
Bente Wikman

Kulturelitens fördomar mot romantisk litteratur
Simona Ahrnstedt

Poetens ställning i Iran - förr och nu
Sohrab Rahimi

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Ligger feminismen bakom kvinnors fetma
Suzanne Qrunell

Ni Är Svin
Malin Gardskär

Susann Larsson över-viktig?
Åsa Welin

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Det står ett rum här och väntar på dig...'
Sten O. Andersson

Svenska stjärnor tillbaka på scenen
Mikael Vasara

Om språk, religion och annat
Hans Berggren

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Spöktimmen är slagen
Stefan Whilde

En klok bok
Stefan Whilde

Vaccinationer: risker och skador
Stefan Whilde






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR