Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Pia Isaksson publicerad 16 jun 2010 kl. 09.25:

Kronprinsessparet
Fotograf: Paul Hansen

Lycka till Victoria och Daniel

"Jag tycker kungahuset ska finnas kvar tills vi hittar ett bättre alternativ än denna anrika stam av Bernadottare. Om vi ska byta representation av landet ska det i varje fall inte vara baserat på avundsjuka."
Nu ska det bli bröllop i kungahuset. Det är väldigt svårt för svenskar att förstå sig på. De vill inte slösa pengar på kungen och hans familj. De vill inte betala en enda skattekrona, för att vi ska ha ett representanthus, där kungen och hans familj företräder Sverige inrikes och utomlands. De flesta vill avskaffa kungahuset. Det vill inte jag.

Mig spelar det ingen roll om vi har president eller kung - republik eller en monarki. Det finns säkert många svenskar i stugorna, som tycker likadant som jag, men det är bara motståndarna till kungahuset som hörs. Missnöjda rop stiger mot skyn dagligen.

Är ständiga förändringar verkligen att föredra för oss människor? Det är lite som att göra om en förvaltning stup i kvarten även fast ingen förstår varför, den gamla fungerade ju så bra. Det är lite som att riva husen i Norrland, när de är i utmärkt skick och skulle kunna användas i något bra och vinstdrivande syfte, bara man ville.

Nej, då ska det förändras och göras om.

Nu tycker Anders Westgårdh (obs - med h!) att det är jättesynd om Daniel, för han har blivit "inmålad i ett hörn", som han uttrycker det. Anders skriver i sin krönika i Aftonbladet i dag att Daniel får betala ett högt pris för sin kärlek till Viktoria. Han måste representera, vinka och le i oändlighet. Trist, tycker Anders Westgårdh med h. "Låt oss befria Daniel" säger Anders - "Det är faktiskt dags att lägga ner monarkin i Sverige!"

Jaha! Ja, så säger de flesta nuförtiden. Om det är av avundsjuka, vet jag inte. Okej, det är lite mycket när kungabarnen reser hit och dit på sitt apanage, en nagel i ögat på somliga, men tror Svensson att det blir bättre och billigare med en annan representation? Det tror inte jag. Alla stadsöverhuvuden vill slå på stort och leva i lyx, även i de kommunistiska länderna och det främsta skräckexemplet jag vet var Chauchesco i Rumänien.

Jag tycker kungahuset ska finnas kvar tills vi hittar ett bättre alternativ än denna anrika stam av Bernadottare. Om vi ska byta representation av landet ska det i varje fall inte vara baserat på avundsjuka. Jag gillar kungen och har aldrig förstått de fräcka angrepp som gjorts på honom genom åren.

Jag hoppas att Victoria och Daniel blir lyckliga i sitt slott. Jag kan se framför mig hur de sinsemellan diskuterar saker som de tycker är onödiga och jobbiga, precis som vilka andra unga människor som helst i pyjamas på morgonkvisten. Men konventionen kräver att man ska visa god min, för att evenemanget överhuvudtaget ska fungera.

Svenskarna borde lära sig av de som har ett fint och diplomatiskt sätt mot sina medmänniskor. Det har i alla fall Victoria, tycker jag, och även Daniel verkar vara en bra kille. Han vet säkert vad han gör.

Lycka till, säger jag!



Bookmark and Share

Pia Isaksson, Konstnär, arbetar med barn och ungdom, intresserad av samhällsfrågor


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Pia Isaksson

Publicerad:
16 jun 2010 kl. 09.25

Skriv ut artikel


1192 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,3 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Cyniskt av SR låta Annika Östberg sommarprata
Billy Butt

Äter du rå fisk?
Bente Wikman

Rebellrobbans kamp för sonen går vidare
Anne Skåner

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
Pia Isaksson

Äventyr i underjorden
Pia Isaksson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se