Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

MEDIA
Artikel av Lena Vikberg publicerad 15 apr 2003 kl. 10.00:

Lite mycket får man väl allt tåla?

Mycket lite
Nej, jag tycker inte att Madeleine ska behöva tåla att det dras shotsglas ur "hennes fitta" på bästa sändningstid. Och det beror inte på att Madeleine har kolorerat blod, att sparvarna som häckar i henne käft misstycker, eller att hennes 10 000 spänns handväskor dallrar i förtret över en sådan skymf. Det beror på att Madeleine varken valt sitt ursprung, eller slagit mynt av det. Jo, i och för sig har hon säkert glidit förbi i mången krogkö, och fått bästa bordet, kanonservice och lismande ända in i rektum. Men en våghalsig gissning är att hon inte krävt det, utan serverats. Och det är en väsentlig skillnad.

Eller är det så beskaffat att man per automatik ska finna sig i allt, även det man personligen känner sig kränkt av, för att man är:
A:Känd
B:Känd och rik
C:Känd, rik, snygg
D:Känd, rik, snygg och dessutom gillar att festa?

Kom igen, vilken pingla runt 20 gillar inte att parta? Vilken rik pingla runt 20 skulle inte köpa äckligt snygga och äckligt dyra kläder att parta runt i? Vilken pingla runt 20 skulle krypa på knäna iklädd säckväv och be befolkningen om förlåtelse, samma befolkning som bestämt att det förhistoriska begreppet monarki ska få leva kvar?

Och, Magdalena, väg in det ständiga påpassandet, att inte ens kunna fisa innan Hänt Extra:s paparazzis fotat luftmolnet, väg in den där jävla julkorven som alltid ska stoppas, väg in de ständigt ansträngda leendena och den förmodligen djupa önskan att fly till en öde bergstopp på Svalbard, varje gång ett band ska klippas, eller storasyrrans födelsedag ska firas i TV, eller ett stadsbesök ska avverkas, iklädd en lila hatt, eller varje gång händerna ska klappas röda under ett OS som ändå går åt helvete.

Nej, det är inte läge för avundsjuka trots att dom yttre attiraljerna lätt kan leda en dit. Madeleine är en ung kvinna som förvisso kan tyckas vara en brat och en partypingla. Fast dom uppgifterna får vi ju från skvallerblaskorna, och pengarna hon förfogar över är ointressanta. Dom gick över gränsen och jag tycker hovet gör helt rätt som kopplar in jurister. Det handlar syvendes och sist om personers integritet, oavsett hur läskigt rika, läskigt partysugna eller läskigt berömda dom är.

Men alla måste tåla att skojas med. Tror jag ska ringa Carola och höra om hon kan tänka sig att skita ut Runar i ett exorcistskämt.



Bookmark and Share

Lena Vikberg,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/junkDzine (BY CC 2.0)

Tystnadens tyranni
"Det är förstås okej att tycka att folk har tokiga åsikter och anse att de är snurriga, men det är inte okej att stämpla dem som dårar och rasister och tysta dem för att de uttrycker obekväma åsikter."

 Michael Delavante

MEDIA

Blandaren - på nätet sedan 1863
Man har genom åren retat såväl etablissemang som prästerskap och årets utgåva månar om traditionerna. En drift med alla i vårt samhälle står som spön i backen.

 Lennart Lundwall

MEDIA

flickr/bradley j (BY CC 2.0)

Vitaminbrist på riktigt?
Vintermånaderna innebär ett kraftigt uppsving för försäljningen av mineraler och vitaminer. Det rör sig om flera miljarder.

 Mats Hägglöf

MEDIA

flickr/umjanedan (BY CC 2.0)

Carema - ett av många företag som lever gott på att regeringen bortser från vettiga krav
Riskkapitalfinansierad privat tidigare offentlig verksamhet är inget annat än storföretag som pumpar in miljarder för att sedan låta vinsterna rinna ut ur landet.

 Mikael Vasara

MEDIA
Högre skatt på lyxvaror - en tänkbar lösning?
flickr/mick/Lumix (BY CC 2.0)

Automation och frihandel orsaker till krisen
"Pengar är arbete och arbete är pengar. Kom ihåg den enkla ekvationen."

 Thore Hult

MEDIA

flickr/NS Newsflash (BY CC 2.0)

Den professionella journalistikens förfall
... och förhoppningsvis snara undergång.

 Gunnar Sjöström

MEDIA

Foto: flickr/Katarina Jardenberg (BY CC 2.0)

Björn Ranelid i Melodifestivalen 2012
"Vad är meningen med tävlingen? Är det inte att få fram bra musik?"

 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lena Vikberg

Publicerad:
15 apr 2003 kl. 10.00

Skriv ut artikel


1711 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,1 / 11 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Det är ingen enkel sak att vara förälder
Angus Liddell

Anna Wahlgren, glöm din heder
Angela Larsson

Anna Wahlgren borde tala klarspråk
Mikael Vasara

Socialtjänsten har immunitet vid omhändertagande av barn
Eivor Karlsson

'Regalskeppet DN' sköts i sank för 34 år sedan
Leif E Ström

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Min vän, en porrmodell?
Magdalena Klinga

Mera hud, tjejer!
Anna Drangel

Saddam, Slobodan och den Store
Lena Vikberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Tystnadens tyranni
Michael Delavante

Blandaren - på nätet sedan 1863
Lennart Lundwall

Vitaminbrist på riktigt?
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
In your face, Telia!
Lena Vikberg

Därför står min solstol i ett garage i Gävle
Lena Vikberg

Orden
Lena Vikberg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR