dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

MEDIA
Artikel av Kajsa Kallio publicerad 3 okt 2003 kl. 15.36:

Linda Skugge sågar Björn Ranelid

Det handlar möjligtvis lite om Linda Skugge men definitivt inte om Björn Ranelid.
Linda Skugge har recenserat Björn Ranelids senaste bok "Kvinnan är första könet" på ett sätt som inte bara har upprört författaren utan även andra delar av kulturetablissemanget. I nya numret av Svensk Bokhandel uttalar sig Jonas Axelsson, (förläggare på Albert Bonniers Förlag som har givit ut Ranelids bok) om recensionen, trots att det strider mot den "grundlag" som enligt honom själv säger att en recension inte ska bemötas av en förläggare. Den här gången kan han dock inte tiga stilla utan för fram en stilla undran vad som hade hänt om författaren varit kvinna och recensenten man? "Ett självklart svar är att avrättningen hade skapat rejäla vattenringar", skriver han. Jag håller inte med honom.

Jag har inte läst Skugges recension (om någon vet var den går att få tag på så mejla mig tack) men utdrag jag kunnat tillgodogöra mig i olika tidningar. Den inleds med att Skugge kommenterar Ranelids utseende och uppförande på en tillställning där båda var gäster. En bokrecension ska handla om boken, knappast om författaren och absolut inte om författarens utseende men jag tror Skugge vill visa vad som händer dagligen utan att det uppmärksammas särskilt mycket, tvärtemot vad Jonas Axelsson tror.

Jag syftar på att kvinnors utseende nästan alltid kommenteras, både positivt och negativt, i artiklar, recensioner och andra texter som ska belysa eller beskriva en företeelse eller en händelse som gjorts av en kvinna. Det händer ständigt, medvetet eller ej det är lika illa, och bara var tionde gång är det någon som reagerar. Det anses inte alls konstigt att ta in en kvinnas utseende och framtoning när man bedömer nåt hon har skrivit, målat eller sjungit.

Jag tycker det är bra att människor reagerar på Skugges icke-recension av Ranelids bok men det är synd att de inte reagerar på samma sak de andra nio gångerna det förekommer.

Till slut, en positivt utveckling har skett. Lyssnade på radion häromdagen och för första gången någonsin hörde jag en sportjournalist annonsera ett inslag om fotbolls-VM för damer som bara fotbolls VM. Det är stort och det gör att det, trots allt, finns hopp.



Bookmark and Share

Kajsa Kallio,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/andreasivarsson (BY CC 2.0)

Avskedsfikat
Här kommer han, Börje, chefen! Klapprandes genom korridoren i sina svarta nyputsade skor. Doftandes Lagerfedth och pekandes med hela handen! Busy busy!

 Johan Seige

MEDIA
Rupert Murdoch
Foto: flickr/david_shankbone (BY CC 2.0)

Maktens hovreportrar
Återigen ges exempel på hur public service sviker sitt åtagande till allmänheten, genom att skydda och bekräfta makten istället för att granska den.

 Magnus Stenson

MEDIA
"Planet Facebook" 2010
Foto: flickr/dullhunk (BY CC 2.0)

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Jag har ingen aning om hur Facebooks resultat kommer att utvecklas, men jag kan säga att personer med så mossig argumentation som författarna till nämnda SvD-artikel inte heller borde försöka gissa, annat än kanske i bastun med kompisarna.

 Carl Olof Schlyter

MEDIA
Folkeadvokatene
Vi må tåle og ikke bli omtykt av alle. Vi må tåle kritikk.

MEDIA

Foto: flickr/dino_olivieri (BY CC 2.0)

Det är ingen enkel sak att vara förälder
"Anna Wahlgrens dotter har alltså skrivit en bok om sin uppväxt, och jag frågar mig om det verkligen är viktigt för henne att många läser den, eller om det var viktigare för henne att skriva den."

 Vidar Golden
 Angus Liddell

MEDIA
Anna Wahlgren, glöm din heder
När Felicia Feldt skriver en bok och hänger ut sin mor som gjort karriär i att uppfostra barn, vet jag att det inte handlar om en dålig dag. Det handlar om att hon har blivit tvingad att leva en lögn.

MEDIA
Många svenska föräldrar har följt Anna Wahlgrens råd om barnuppfostran
Foto: flickr/janineomg (BY CC 2.0)

Anna Wahlgren borde tala klarspråk
"Förövarna är de första att skydda sig själva med lögner och de andra att följa efter brukar vara barnen - men i vuxen ålder står de oftast inte längre ut med dessa lögner."

 Angela Larsson
 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Kajsa Kallio

Publicerad:
3 okt 2003 kl. 15.36

Skriv ut artikel


5711 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2 / 23 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Avskedsfikat
Johan Seige

Maktens hovreportrar
Magnus Stenson

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Carl Olof Schlyter

Folkeadvokatene
Vidar Golden

Det är ingen enkel sak att vara förälder
Angus Liddell

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
'Jag snackade omkull henne'
Daniel  Ekman

Rabalder i mopskretsar
Robert Aschberg

Daniel Ekman, en farlig amatörskribent
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Avskedsfikat
Johan Seige

Maktens hovreportrar
Magnus Stenson

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Carl Olof Schlyter

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Butt - ett hån mot den svenske mannen
Kajsa Kallio

Ensam måste bli stark
Kajsa Kallio

Adoption - bra eller dåligt
Kajsa Kallio






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR