Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Linda Rosing publicerad 30 jul 2007 kl. 08.57:

Linda Rosing:Stockholm är mer än dryga Stureplan

"Personalen på Stureplan tänker bara på att dom ska se så trendiga ut som möjligt, deras service är kall och stroppig, för dom tror att dom är dom enda i hela världen - suck!!"
Stockholm är mer än bara dryga Stureplan



Jag måste ge mitt allra högsta betyg och lovord till Söders absolut bästa ställe "Snaps" på Medborgarplatsen i Stockholm. Trevligare ställe finns inte! Och inte nog med det, dom har sen världens bästa kille som driver stället, så otroligt proffsigt. Pascal, som han heter, är en supertrevlig kille som jobbar jämnt. Och ändå ser han så oförskämt pigg och glad ut, alltid med ett glatt leende på sina läppar. Man ser verkligen på honom hur mycket han älskar det han gör. Bara hans namn får en att tänka Europa! Ja, bättre serviceminded kille får man inte tag på i Sverige.

Medborgarplatsen ligger så mysigt till, som ett Söders pärla. Jag bara älskar att sitta där och dricka ett glas rosévin och titta på alla dessa olika människor som passerar förbi. Du ser verkligen alla sorters folk där. Det ger en skön utomlandsatmosfär som jag bara älskar. Snaps uteservering har dom här superhärliga korgmöblerna, en härlig blandning av folk och en skön Dj som spelar allt i musikväg. Om man till exempel jämför Snaps med Utecompaniet så är skillnaden enorm. Personalen på Stureplan tänker bara på att dom ska se så trendiga ut som möjligt, deras service är kall och stroppig, för dom tror att dom är dom enda i hela världen - suck!! - medan Snaps personal bara överöser en med värme och kärlek. Man känner sig otroligt välkommen, som en enda stor familj. Dit vill man bara gå igen och igen. Jag undrar varför kvällstidningarna inte skriver mer om dom fina ställena på Söder? Varför bara Stureplan? Det känns så "old"! Det är dags att se att Stockholm har så mycket mer ställen än bara tråkiga inavlade Stureplan. Ställena där känns både gamla och likadana. Eller hur?

Masa era ass till Medis och upplev kärlek på hög nivå så får ni se att jag vet vad jag snackar om. Då behöver ni inte fly till St.Tropez eller vad ni nu åker för att fly. Pascal kan man fråga när som helst (det gäller alla, inte bara mig för att jag är känd) om service. Han behandlar alla lika. Hans måtto är att alla ska känna sig välkomna och få känna sig speciella, som en enda stor familj. Oavsett om du är fattig eller rik, känd eller okänd, svart eller vit. Ja ALLA! Och det har han lyckats otroligt bra med, det kan jag lova. Ja, så alla ni journalister! Det är dags att vidga vyerna nu och få upp ögonen för Söder. För det är ju trots allt ni som hjälper till och lyfter och gör ställerna kända.Inte sant? Som sagt Stockholm är så mycket mer än Stureplan.



Bookmark and Share

Linda Rosing, Modell


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Linda Rosing

Publicerad:
30 jul 2007 kl. 08.57

Skriv ut artikel


6737 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,5 / 115 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Tack för grisen, Tomten!
Stefan Whilde

En romantisk matupplevelse i Dronninglund
Nina Kristiansson

Blindträffen
Marie Alke

Enligt Butler
Alma Lindé

Sötpotatis och källvatten i Söderhavet
Anita Saxton

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Återträff med gamla tjejgänget
Linda Rosing

Jag träffade min egen spegelbild - på riktigt
Linda Rosing

Vissa på Aftonbladet har jobb de inte borde ha
Linda Rosing

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Novembervardag
Linda Rosing

Bert Karlsson och Billy Butt tänker med kuken
Linda Rosing

Cool! Jag är släkt med hög officer i US Airforce
Linda Rosing






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR