Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Sunny Börjesson publicerad 3 aug 2004 kl. 12.13:

Lilla fru B och grannsämjan

Vi har nog alla mött lilla fru B
Det finns ingen radhuslänga, inget parhusområde och absolut inget villakvarter som inte har sin egen lilla fru B. Bor man i innerstaden har man en bättre utgångspunkt. Numera känner grannarna sällan varandra och få lägger i sig i. De små fruarna B får under dessa villkor nöja sig med rollen som tvättstugepolis: "Det finns ludd i tumlaren" eller "man ska inte tvätta mitt i natten" kl 20 en måndagskväll. Är vår lilla fru B helt sysslolös händer det att hon håller koll på grannarna för att hitta någonting som hon kan ringa störninsjouren om. Att agera soppolis brukar ge henne en riktig kick. För att inte tala om pappersinsamlingar. Där kan man verkligen bekymra sig om brandfaran. För att inte tala om det riskabla; tänk ifall lilla fru B skulle behöva en ambulanstransport just när alla tidningsbuntarna blockerar farstun?

Men när sommaren äntligen kommer till det lugna, lite loja villakvarterets umgänge över staketen under de ljusa sommarkvällarna blir det fart på lilla fru B. Eftersom hon själv oftast har ett mycket enformigt liv (annars hade hon ju inte haft tid att utveckla sina små "fru-B-talanger") så har hon gått om tid att observera sin omgivning. Grannens gräsmatta är inte bara grönare. Den innehåller(ve och fasa) stora präktiga maskrosor och andra hemskheter som kan klättra över staketen.

Ett villakvarter bjuder onekligen lilla fru B på goda jaktmarker. Vintertid är dålig snöröjning ett säkert kort eftersom myndigheterna tycks bli lika förvånade varje år över att det snöar i Sverige. Här finns det otaliga möjligheter till klagomål. Ju snöigare vinter desto flera samtal ringer vår lilla fru B. Det är nästan lika tacksamt att klaga på sophämtningen. De kommer för sent, för tidigt eller de bullrar för mycket. Har lilla fru B väldigt stor tur så glömmer man någon gång bort att tömma hennes tunna och det kan hålla henne sysselsatt i månader vid sin telefon och ge henne ett ställföreträdande liv. En liten fru B som jag kände en gång hämnades på de försenade sophämtarna genom att fylla säcken med sten och tegel. Dagens nya tömmningsteknik har tyvärr gjort detta omöjligt.

Så har vi ju alla störande människor. Ett villaområde har ofta skrikiga småbarn, struliga pubbeungar och en eller annan trädgårdsfestare. De festerna brukar förlöpa efter strikt svensk tradition. Först anskaffas alkoholen. Sedan bjuder traditionen att far i huset bränner vid stycken av gris eller något annat offerdjur. Det enda man kan vara säker på är att det ryker! Och osar vidbrända bildäck. Nu är lilla fru B riktigt euforisk. Hon kan inte bestämma sig för ifall hon ska börja med att bara klaga på att det lukar rök utomhus så att hon inte kan vistas i sin trädgård och spara den riktiga höjdaren till sist: hon kan inte ens vistas inomhus längre på grund av alla marodörer i hennes skrämmande omvärld.

För att inte tala om alla skällande hundar som stör hennes eftermiddagslur och alla snuskiga katter som kissar på hennes gräsmatta. Vem vet vilka baciller detta medför för lilla fru B:s framtida hälsa? Här är vår lilla fru B flitig som en myra. Är hon riktigt i form så tar hon på sig att springa runt i hela villastaden med klagomål som hon vill ha underskrivna. När de fredliga och oftast totalt oförstående grannarna inte vill skriva under snörper lilla fru B på munnen och sätter sig ned för att tänka ut någon ny raffinerad teknik. Hela hennes fokus ligger på grannarna och deras göranden och låtanden.

Vi har nog alla mött lilla fru B och vi brukar nog stilla tänka på hur jobbigt henns liv tycks vara samt hoppas på en snar avflyttning. Personligen önskar jag bara en enda sak åt min egen lilla fru B:

Ett eget liv!


Bookmark and Share

Sunny Börjesson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Du kan bli straffad för sådant din bror gör
En dom i Förvaltningsrätten slår fast att Du kan straffas indirekt för sådant någon annan gör. Domen strider mot vedertagna rättsprinciper och kommer nu att slutgiltigt prövas i Europadomstolen.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

 Michael Gajditza
 Jessica Sandberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sunny Börjesson

Publicerad:
3 aug 2004 kl. 12.13

Skriv ut artikel


1740 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 25 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
En trygg familj utgångspunkten för ett tryggt samhälle
Jonny Nilsson

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

Byggnads medlemmar kan tänka själva!
Sten O. Andersson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag har mött en pedofil
Ilona Betula

Jag är pedofil!
Anders Svensson

VÅLDTAGEN!
Kevin Zaar

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Döden och jag
Sunny Börjesson

Getsemane
Sunny Börjesson

Hjärnsläpp
Sunny Börjesson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se