dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Yohannis Petersson publicerad 15 sep 2011 kl. 09.15:

Leve en modern och vital demokrati!

Om det går att hitta något litet gott och positivt efter sommarens tragedi i Norge, får det ändå vara att fler landsmän än tidigare tagit sig till valurnan i år.
Socialdemokraterna har ökat markant, likaså Höyre, medan främlingsfientliga Fremskrittspartiets - närmaste partiet med Anders Breiviks ideal - kurs sjunkit avsevärt.

Det är detta som är den representativa demokratins styrka och som många gånger underskattas av de som ligger på soffan på valdagen. För varje soffliggare skänker sitt röstutrymme åt dårar som Anders Breiviks sympatisörer. Länge klagade Sverigedemokraterna (SD) på att det svenska etablissemanget inom Sveriges riksdag förteg den sanning de framför, medan systerpartierna i grannländerna lyckats spegla valmanskårernas åsikter, genom att de kommit in i de främsta demokratiska organen. Nyheterna rapporterar att även Danska Folkepartiet spås göra ett betydligt sämre val i år, efter drygt ett decennium som vågmästarparti i parlamentet, dessutom har invandringsfrågan inte stått lika högt på valrörelsens dagordning som tidigare.

Om vi alla utnyttjade demokratins muskler för att verka och motverka goda och onda krafter, om inte varje dag så åtminstone vart fjärde år, skulle mycket kunna göras för att upprätthålla en modern och vital demokrati. Det är självklart inte samma sak, som att undvika att ta debatt med eller ignorera motståndarens rätteliga utrymme. Till exempel som att (SD):s ungdomsförbund nu bjudit in en Italiensk fascistledare till sin kongress i Jönköping i höst. En historiker i radio 11/9, kommenterar det hela med att "inga partier i Sveriges riksdag, ska ha med fascister att göra." ursäkta, men vad är det som säger att bara för att riksdagen är landets främsta demokratiska apparat, så kan man ta för givet att samtliga partier där ska dela demokratins värden? Är inte själva kontentan av en representativ demokrati att de partier som idag finns där, FINNS DÄR? Med tanke på SD:s förflutna och att franska National Fronts partiledare Jean-Marie Le Pens hjälpte dem med att trycka valsedlar under valrörelsen 2002, ser jag denna inbjudan som föga förvånansvärd. I bästa fall medför det att partiets proteströstande väljare från 2010 tar sig en funderare fram till valet 2014 och då kan det gå likadant för SD som för Nydemokrati 1994. Leve en modern och vital demokrati!



Bookmark and Share

Yohannis Petersson, Konservativliberal skribent


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

 Leif E Ström
 Anna Jönsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yohannis Petersson

Publicerad:
15 sep 2011 kl. 09.15

Skriv ut artikel


774 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
2012 blir ett avgörande år för sanningen
Hesham Bahari

Stödet till trossamfunden höjs med 10 miljoner
Mats Hägglöf

Förintelsen inte historiens enda illdåd
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

Lagen mot kränkande smygfotografering ett hot mot yttrandefriheten
Yohannis Petersson

Polismord värre än vanliga mord? Del 2
Yohannis Petersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se