dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Leif-Arne Undvall publicerad 15 okt 2010 kl. 10.10:

Lathund för konspirationsteoretiker

"Ren fiktion är goda utgångspunkter för konspirationsteoretiker. Från en sciencefictionförfattare (Ron Hubbard) byggdes det upp trossatser om rymdgubbar som styr mänskligheten som grundlade en slags bisarr religion."
Ett sällskapsnöje i vissa kretsar är att konstruera konspirationsteorier. En konspirationsteori kan röra stort som smått, men om man vill få spridning på sin konspirationsteori så gäller det att tänka stort. Det optimala är en konspirationsteori som har täckning worldwide.

Mord, katastrofer och olyckor är vanliga teman för konspirationsteorier, de får gärna ha kopplingar till gamla, helst mycket gamla konspirationsteorier. Utgångspunkten för alla konspirationsteorier är att den enkla förklaringen till en händelse aldrig är den rätta, ju krångligare och med invecklad en konspirationsteori är desto bättre.

En bra konspirationsteori bör ha med något med judar, ett beprövat grepp som fungerat förr och som fungerar än i våra dagar. Gärna kan man koppla judar till, till synes helt disparata grupper som wahabiter. Gärna kopplar man judar till storfinans och kapital, vilket inte alls är något hinder för att koppla marxism och kommunism till samma judiska kapitalintressen, ju mer aparta kopplingar desto bättre konspiration.

En konspirationsteori behöver inte bekymra sig om att presentera substantiella bevis som stöd, i stället presenterar man argument som bygger på omvänd bevisbörda, dvs. man presenterar en anklagelse, och utgår från att om motparten själv inte bryr sig om att motbevisa så är tesen sann. Skulle den som anklagas ändå presentera hållbart stöd för sin sak antas de som ger sagda stöd ingå i samma konspiration. Det kan gälla mediernas konspiration, vetenskapsmännens konspiration osv.

Ren fiktion är goda utgångspunkter för konspirationsteoretiker. Från en sciencefictionförfattare (Ron Hubbard) byggdes det upp trossatser om rymdgubbar som styr mänskligheten som grundlade en slags bisarr religion. På samma sätt går det att utgå från fiktion för att bygga en konspirationsteori, från "Sion Vises protokoll", till Dan Browns beskrivningar av hemliga sällskap med mystiska riter och symboler. Talesättet "Ingen rök utan eld" får hos en konspirationsteoretiker ny innebörd.

Under boerkriget utvecklade boerna något som kom att kallas en "vagnborgsmentalitet" Om man blev anfallen under en resa samlade man ihop sina vagnar i en cirkel, från denna cirkel av vagnar, vagnborgen, försvarade man sig, det var "vi mot världen". Samma gäller konspirationsteoretiker, man ser sig som en liten grupp som skådat sanningen och ljuset och försvarar sig blint mot vad man anser vara en oförstående värld. Vagnborgsmentaliteten gör att man blir oemottaglig till argument som inte stöder den egna teorin.

Som konspirationsteoretiker behöver man inte sätta sig in i stora komplexa sammanhang, det räcker att fokusera på någon enskild detalj som man inte anser stämmer med den allmänt vedertagna förklaringen. Inte heller behöver en konspirationsteoretiker bekymra sig om sakkunskap utan det är bara en fördel att sakna sådan. Invändningar från individer med stor sakkunskap och vetenskaplig legitimitet avfärdas enklast genom att hävda att de naturligtvis ingår i konspirationen.

Så, för att konstruera din egen konspiration: utgå från någon katastrof eller mord, helst katastrof, gå till biblioteket och sök på sciencefictionhyllan, eller ta något av Dan Brown. Bestäm dig för vilket eller vilka hemliga sällskap konspirerat fram katastrofen eller mordet. Att ha med någon slags judisk inblandning är ett säkert kort. Formulera dina anklagelser i en videosnutt på Youtube. Att ingen inledningsvis bemöter dig tar du som intäkt på att dina teser är riktiga, att ingen skriver om dig utanför tuben kommenterar du med mediernas konspiration mot sanningen. Ger dig bara till tåls så kommer du att få anhängare till din teori, hur bisarr och långsökt den än är.

-"Gefundenes fressen!!",. sa österikarn.



Bookmark and Share

Leif-Arne Undvall, Grötmyndig, självgod och vanlig


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
August Strindberg
Foto: flickr/Kungliga biblioteket (BY CC 2.0)

Skandalskrivaren August Strindberg
Klockan 16.30 den 14 maj 2012 är det 100 år sedan Sveriges kanske märkligaste författare dog.

 Stefan Whilde

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Hryck (BY CC 2.0)

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
När får vi se en violinist i en symfoniorkester luta sig bakåt under ett solo och leka sensuellt med tungan mot publiken?

 Johan Seige

Skivrecension


Streaplers går på egna vägar
"Det var Streaplers musik som spelades under mina unga år och de har alltid haft en plats i mitt hjärta."

 Annika Brandt

KULTUR & NÖJE

Konst i Kungsträdgården
"Ett mycket uppskattat evenemang med tiotusentals besökare och en möjlighet för alla att på plats få träffa och prata med konstnärerna."

 Nils Mohlin

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/DanBrady (BY CC 2.0)

En spelning som satte spår
Storleken kan säkert ha en viss betydelse ibland. Men jag har lärt mig nu att engagemanget är det som gör upplevelsen värd att minnas...

 Johan Seige

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Leif-Arne Undvall

Publicerad:
15 okt 2010 kl. 10.10

Skriv ut artikel


1904 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,9 / 44 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Skandalskrivaren August Strindberg
Stefan Whilde

Bestämd eller sträng?
Patric Eghammer

Myspace - är tiden förbi?
Anton Yoseph

En spelning som satte spår
Johan Seige

Man trivs ypperligt i den här romanen
Stefan Whilde

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Hur oligarkerna blåser massorna - Del 8
Michael Delavante

Längtan efter ordning ligger bakom konspirationsteorierna
Leif-Arne Undvall

Med de nya bankkraven 'Basel III' ökar spekulationen
Ulf Sandmark

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

Skandalskrivaren August Strindberg
Stefan Whilde

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Funkig Nils Landgren och Visby Storband levererar
Leif-Arne Undvall

Murras i Visby - vem tar hand om notan?
Leif-Arne Undvall

Jerusalem - Simon Sebag Montefiore
Leif-Arne Undvall






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR