Torsdag den 9 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Roger Lord publicerad 3 feb 2006 kl. 09.15:

Larmet om islam

Det handlar om något annat än satir. Om det du inte vet.
När Sovjet föll behövde väst en ny fiende. Men att vi skulle demonisera världens näst största religion, islam, det överraskade i alla fall mig.

Ska villigt erkänna att i början var mina kunskaper om islam minimala. Tidigare hade jag mest hört talas om sufism, känt för sina mystiker, poeter, konstnärer och musiker. Utan att fördjupa mig i saken hade jag funnit sufismen sympatisk.

Visste också att det fanns shia och sunnimuslimer, men skillnaden dem emellan hade jag bara diffusa begrepp om. Numera vet jag att de religiösa olikheterna i religiösa tolkningar dem emellan är betydande.

Jag visste också att Usama bin Laden är wahabit. Dessa vänder sig mot allt modernt och man har ideologiskt ungefär lika stort inflytande på övriga världen som amishfolket i USA. Flertalet i al-Qaida är wahabiter och wahabiter finns bara organiserat i Saudiarabien.

Men i övrigt visste jag inte mycket. Numera vet jag lite mer. Och förstår bättre varför islamofobin är så stark hos framförallt nyliberaler. Det har mer med ideologi än religion att göra.

I väst bedövar vi ju våra sinnen med teve, popmusik, droger, flärd, perversioner och ytlighet. Vi retar våra sinnen med löjliga utmaningar och smaklös underhållning. Vi försöker konsumera bort tomheten och ångesten.

Troende muslimer finner allt detta meningslöst, man känner rent av avsmak. Och menar att räddningen finns i andliga och moraliska värden. De ljumma i tron har självfallet inte samma aversion mot lite lattjolajban som de troende har.

Muslimer är alltså som folk i kristna länder, de tror, de tvivlar och de är ateister. Kristendomen är också emot flärd och ytlighet. Den säger och lovar samma sak som islam. Fungerar på samma sätt. Muslimer och kristna har samma Gud. Bönen är viktigast. Vad skiljer?

Skillnaden finns i islams uttalade motstånd mot kapitalismen, skapat innan ens kapitalismen fanns.

Mellan sunniter och shia, mellan wahabiter, sufister och salafis, råder motsättningar om hur Koranen ska tolkas och vilka profeters ord man ska följa. Man har grälat om detta ända sedan Muhammed dog. Däremot är de tämligen eniga om hur handel och arbetsmarknad ska skötas.

Med islam som rättesnöre kan aldrig den råa kapitalismens förespråkare vinna ett val. Troende muslimer kan aldrig bli goda konsumenter och passiva tevetittare eller lydiga redskap till lynniga arbetsgivare.

Att Islam förbjuder kapitalismens främsta förutsättningar, ränta och monopol, är känt av de flesta. Men den förbjuder också ekonomisk utsugning av medmänniskorna.

Ett islamistiskt idealsamhälle är ett samhälle med små och medelstora företag. Att samla på sig förmögenheter är emot islams principer. Det är statens uppgift att ta hand om gamla och sjuka och att ge unga utbildningar. Arbete och kapital är likvärdigt. Vinst delas lika mellan arbetare och fabriksägaren. Inom islam är det regel att skänka pengar till dem som inget har. Om staten får överskott delas detta av medborgarna.

Jag kan föreställa mig att denna utopi fick Hamas att vinna valet i Palestina.

Jag redogör här alltså för principerna, för ideologin, inte hur det ser ut i verkligheten. Men till skillnad mot nyliberaler, men också socialdemokrater, finns inom islam en politisk utopi, en framtidsvision om hur ett framtida samhälle ska skötas. Den typen av visioner har försvunnit från europeisk och amerikansk politik för länge sen. Bilden av ett framtida idealsamhälle saknas helt. Inte bara näringslivet drivs med kvartalsekonomi, politiken sköts med kvartalspolitik.

Islamofobi är rädsla för att någon vågar utmana vår egen livsstil. Om en miljard muslimer vägrar anamma nyliberalismen, då har en miljard konsumtionsknarkare gått kapitalet förbi. Och så kan vi inte ha det.

Så vad händer nu?

Kanske är det som historieprofessorn Peter Englund har skrivit - i historien är det alltid det otänkbara som inträffar.










Bookmark and Share

Roger Lord,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Psykisk ohälsa är ett stort problem bland unga
Foto: flickr/Kr. B. (BY CC 2.0)

Vi måste börja ta psykiatrin på allvar
Den svenska psykiatrin är förmodligen det mest underfinansierade, underprioriterade och missförstådda området inom svensk vård idag. Är den inte värd mer i ett modernt samhälle?

 Tobias Jeppsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Roger Lord

Publicerad:
3 feb 2006 kl. 09.15

Skriv ut artikel


4144 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,1 / 135 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Valaffisch 2014
Åke Askensten

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Jobba till 75 år - en genialisk idé, Reinfeldt
Lennart Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Islam rules
Lars Nilsson

Att göra en höna av en fjäder
Ninna Bengtsson

Politiker är idioter
Cim Efraimsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Ondskans lakejer mördar igen
Roger Lord

Åsikter som tystas
Roger Lord

Nakna bröst & korta kjolar
Roger Lord






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se