Fredag den 30 juli 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes nya bloggfabrik!

Jobbdebatt 2010
Artikel av Eva Flyborg publicerad 9 mar kl. 14.56:

Eva Flyborg, riksdagsledamot, ledamot Arbetsmarknadsutskottet, ordf Riksrevisionen

Lärlingsjobb bra vapen mot ungas arbetslöshet

Folkpartiet har en tydlig politik för att underlätta för unga att ta sig in på arbetsmarknaden. Oppositionen verkar strunta i orsakerna till ungas svaga ställning på arbetsmarknaden och har innehållslösa förslag.
Sverige har en internationellt sett hög ungdomsarbetslöshet och har haft så under lång tid. I januari var ungdomsarbetlsösheten 29 procent. I de arbetslösa så ingår även heltidsstudenter som söker arbete. Av de unga som räknades som arbetslösa i januari var ca hälften samtidigt heltidsstudenter. Om dessa räknas bort var arbetslösheten 16 procent. Arbetslösheten räknas som antal arbetslösa i förhållande till arbetskraften i åldersgruppen. Det är alltså inte 29 procent av alla unga som räknas som arbetlsösa, utan 29 procent av de unga som befinner sig på arbetsmarknaden. Många unga har svårt att ta komma in på arbetsmarknaden, inte minst på grund av rigida arbetsmarknadsregler, höga ingångslöner och en bristfällig skola. Om unga ska ha en chans på marknaden måste det komma till förändringar på dessa områden.

Alliansen har påbörjat detta arbete. Vi har bland annat satt fokus på kunskap i skolan, stärkt yrkesutbildningarna och byggt ut antalet högskoleplatser. En mycket viktig reform är de så kallade nystartsjobben som införts, de gör det billigare att anställa en långtidsarbetslös ungdom. Regeringen har också sänkt arbetsgivaravgiften för alla under 26 år. Unga har ofta svårt att mäta sig i kompetens med äldre som har längre erfarenhet. Den sänkta kostnaden ger därför unga en bättre chans att få det första jobbet.

Vänstertrojkan vill göra det dyrare att anställa unga genom att fördubbla arbetsgivaravgiften. Att tolka detta som något annat än ett enormt svek mot de arbetslösa ungdomarna är inte rimligt. (S) säger att deras lösning är att istället göra det billigare att anställa en långtidsarbetslös ung, men det är något som alliansregeringen faktiskt redan infört. Övriga förslag är också tandlösa. Oppositionen vill ha fler högskoleplatser, trots att högskolorna redan fått resurser för så många studenter de själva säger sig klara av. Det ska vara fler komvuxplatser, trots att dessa har utökats kraftigt och nu är fler än vid maktskiftet 2006.

I flera län kan vi nu se att arbetslösheten bland unga minskar. Många av de unga arbetslösa har fått praktikplatser, stöd för att starta eget företag eller tagit del av andra åtgärder för att komma vidare. Folkpartiet driver bland annat ett förslag om att sänka åldersgränsen för att få starta-eget-bidrag till 20 år.

Men mer behöver göras för att hjälpa unga in i arbetslivet. Vi i Folkpartiet anser att lärlingsutbildningar är ett mycket bra sätt att göra tröskeln mellan studier och arbetsliv så låg som möjligt. Vi ska lära av våra grannländer Danmark och Tyskland, som har utbyggda lärlingssystem och en betydligt lägre ungdomsarbetslöshet. Lärlingslönerna bestäms där i kollektivavtal och uppgår till runt hälften av den ordinarie lönenivån. Kärnan i förslaget är att de unga ska ha möjlighet att komma ut i arbetslivet. Det betyder mycket att ha ett jobb att gå till, på arbetsplatsen skapas kontakter för framtiden och det dagliga umgänget med kollegor fyller en viktig funktion. Oppositionens budskap till de unga som vill ut och arbeta på det här sättet är förödande enkelt; så får ni inte göra, ni ska stanna hemma.

Regeln om "sist in, först ut" vid arbetsbrist gör att unga får ta den hårdaste smällen när företag och offentlig verksamhet skär ner. Folkpartiet anser att arbetsmarknadens parter bör modernisera spelreglerna så att arbetsrätten tar större hänsyn till kompetens. Vi öppnar även för att något fler personer än i dag kan få undantas från turordningsreglerna. Det skulle ge unga en bättre chans att bli kvar på jobbet. För Folkpartiet är kampen mot ungdomsarbetslösheten av central vikt. Oppositionen däremot sitter i stället fast i gamla hjulspår och väntar på att problemet skall lösa sig av sig självt.


Följ jobbdebatten på Sourze här

Bookmark and Share

Eva Flyborg, Riksdagsledamot, ledamot i Arbetsmarknadsutskottet, ordförande i Riksrevisionen


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Efter järnridån kom hjärnridån
"Boken 'Hjärnridån' skrevs 1994 och det har gått 15 år sedan den skrevs. Man kan nu konstatera att det inte gick så illa för Ryssland som man befarade i boken."

 Yngve Karlsson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Snart kan man inte längre köpa något utan att haspla ur sig en kod. Har man väl köpt något kommer det erbjudande att "uppgradera" sig till något bättre, naturligtvis till en ny högre avgift.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Om vi i framtiden vill undvika liknande katastrofer som den som inträffade i Mexikanska golfen, måste vi bryta med det brittiska monetära systemet som räknar människoliv i pengar.

 Sten O. Andersson
 Sergej Strid

Jobbdebatt 2010

Anna Ekström, ordf. Saco

Allt du behöver veta för att skaffa jobb
"Framgång på arbetsmarknaden ofta är ett resultat av faktorer man själv kan påverka. Med hjälp av resultat av Sacos utredning vill jag formulera några råd till alla som nyligen tagit studenten eller som är på väg att avsluta sinn högskoleutbildning."

 Anna Ekström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Välfärd betalar sig
Pengagenererande välfärd fungerar likt en aktie, den betalar tillbaka sig själv över lång tid, ibland med stort plus. Solklara exempel är skola, akut sjukvård och brandförsvar.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Censur – ett trubbigt instrument
"Den svenska lagstiftningen vill nu vår EU-kommissionär Cecilia Malmström sprida i övriga Europa och jag hoppas att hon misslyckas rejält, för detta är en lag som innebär en censur som strider mot grundläggande yttrandefrihetsbegrepp."

 Theo Gerken
 Michael Gajditza

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Foto: flickr/Ulrica (@Ullie) by CC 2.0

Flickors kläder uppmanar inte till fysisk lek
"Jag menar att kläder till stor del avgör hur våra barn leker, men också representerar vår syn på dem, vad de bör och inte bör göra."

 Theo Gerken

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Eva Flyborg

Publicerad:
9 mar kl. 14.56

Skriv ut artikel


1182 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 12 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Jobbdebatt 2010
Allt du behöver veta för att skaffa jobb
Anna Ekström

Inför utbildningsgaranti för alla upp till 25
Åsa Johansson

Rödgrön lögn om jobbmarknaden förstör ungas framtidstro
Jan Ericson

Kvinnors företagande ger fler jobb
Désirée Pethrus Engström

Alliansen valårsanpassar arbetslöshetssiffror
Malin Sahlén

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Politiken kring kriminlvård går emot all forskning
Michael Gajditza

Släpp ungdomarna loss – det är vår!
Malin Sahlén

Ungas väg till arbetslivet måste bli kortare
Sven-Erik Österberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Efter järnridån kom hjärnridån
Yngve Karlsson

Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Sten O. Andersson

BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Sergej Strid

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
32 000 i Alliansens nystartsjobb
Eva Flyborg

Unga i Göteborg får bättre sommarlov
Eva Flyborg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se