Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Yngve Karlsson publicerad 26 aug 2009 kl. 11.07:

Kunde jag ha blivit nazist?

"Många opportunister anslöt sig till nazisterna i de ockuperade länderna i Västeuropa och fick sedan höga poster i förvaltningen av länderna. Jag kunde ha varit en av dem."
Många har fördömt sådana som under 1920- och 1930-talen närmade sig nazismen. Ett av de mest kända exemplen var Sven Hedin som vid Berlinolympiaden 1936 talade till "världens ungdom" som de hette på den tiden. Denna olympiad var en propagandatriumf för de nazistiska makthavarna. Detta fick mig att tänka på hur jag själv skulle ha handlat om jag levat på den tiden.

Jag har just läst Hitlers Mein kampf och redogjort för detta på Sourze. Jag är inte säker på att jag inte skulle kunna bli nazistsympatisör efter den läsningen om jag levat på 1930-talet. Det hade jag sedan fått leva med resten av livet som något skamligt i mitt förflutna. Man kunde ha försvarat sig med att man då inte kunde tänka sig att Hitler skulle ta död på sex miljoner judar.
Många opportunister anslöt sig till nazisterna i de ockuperade länderna i Västeuropa och fick sedan höga poster i förvaltningen av länderna. Jag kunde ha varit en av dem. När man kritiserar dessa gäller det att inte sätta sig på för höga hästar - man kan inte veta hur man själv hade handlat i en liknande situation.

För en vänsterman var namnet på nazistpartiet särskilt förrädiskt. Det hette på tyska Nationalsozialistische deutsche Arbeiterpartei (NSDAP). På svenska: Nationalsocialistiska tyska Arbetarpartiet. Hur många socialistiska arbetare har inte lurats in i partiet bara av namnet? Man kunde lätt bli nationell i stället för internationell och bortse från det odemokratiska i partiprogrammet. Den borgerliga högern tog inte heller det odemokratiska på allvar och lät sig luras in i en koalitionsregering med nazisterna.

Endast kommunisterna var jämförbara med nazisterna när det gällde fanatism för sakens skull. Det var Sovjetunionen som bar huvudbördan när nazismen slutligen besegrades.



Bookmark and Share

Yngve Karlsson, 73 år och evig student.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yngve Karlsson

Publicerad:
26 aug 2009 kl. 11.07

Skriv ut artikel


755 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,8 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Paranoia mot vaccination grundlös
Michael Karnerfors

Sverige borde starta krig mot Danmark
Lennart Karlsson

Våga vägra vaccinera!
Maria Whinter

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Sveriges starka ekonomi har en lång historia
Yngve Karlsson

Stefan Löfven var kanske inte det bästa valet
Yngve Karlsson

Därför blir Ron Paul aldrig president
Yngve Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se